„Impérium“ prišlo o ďalší nástroj na kontrolu

Slovom Impérium sa v posledných rokoch začalo označovanie celosvetovej hegemónie USA. Okrem ekonomických a vojenských nástrojov na kontrolu a riadenie chodu krajín, Spojené štáty často používajú metódu tzv. Soft Power, t.j. ovplyvňovanie závislých štátov pomocou siete mimovládnych organizácií.

Množstvo organizácií financovaných zo zahraničia vykonáva činnosti, ktoré sú v súlade so záujmami ich sponzorov, ale nikde nie je napísané, či aj v súlade so záujmami krajín, kde tieto mimovládky (NGO) pôsobia. Ide o známy scenár pôsobenia a v USA sú si politici deštrukčnej činnosti NGO vedomí minimálne od roku 1938. Vtedy bol schválený zákon FARA, ktorý spriehľadňuje pôvodcov rôznych aktivít, ak ide o zahraničné zdroje. Na druhej strane vláda Ameriky požaduje, aby činnosť NGO v každej krajine, ktorú chce USA ovládať, prebiehala nerušene bez akýchkoľvek obmedzení. Z toho dôvodu sa dá povedať, že znakom krajiny, ktorá sa považuje za suverénnu nielen podľa formálneho prehlásenia, bude kontrola NGO.

V roku 2012 spôsobil na Amerikou ovládanej politickej scéne doslova škandál úmysel Ruska zaviesť v krajine obdobu zákona FARA. Po jeho schválení sa prišlo na to, že za štyri mesiace do Ruska pritieklo okolo 900 miliónov dolárov na financovanie aktivít, ktoré boli zamerané na rozklad ruskej vlády a štátnosti. Odvtedy neprestáva frenetický, až hysterický pokrik mimovládok voči ruskej tyranii. V skutočnosti však ide len o stratu veľkej časti možnosti pôsobenia USA na vývoj v Rusku.

V roku 2015 sa konali voľby v Izraeli, jedného z najvernejších spojencov USA. Avšak favoritom volieb bola strana LIKUD vedená Benjaminom „Bibi“ Netanyahu. Vláda Spojených štátov v zmysle osvedčeného scenára zaplatila NGO na ovplyvnenie volieb s cieľom pôsobiť proti zvoleniu „Bibiho“. Tieto plány však vyšli najavo a voľby prebiehali v štýle Likud proti Bielemu domu. Stratég LIKUDu Aron Shaviv po víťazstve strany napísal na Twiter: „Bojovali sme proti Obamovmu tímu a vyhrali sme!

Po skončení volieb si politická elita Izraela zrejme uvedomila, že ani spojenectvo v USA nebráni administratíve Bieleho domu zasahovať do vnútorných vecí krajiny. Preto pripravili obdobu amerického zákona FARA, ktorým sa umožňuje transparentný pohľad na financovanie NGO a teda v prípade, že ide o zahraničné zdroje, bude vidno, za koho mimovládky kopú.

Tento zákon bol v pondelok schválený. A to aj napriek enormnej snahe zo strany mimovládok (a tým aj ich sponzorov) aby bol „nedemokratický“ „nehumánny“ „totalitný“ zákon zmetený zo stola.

Izrael tým získava zákon, ktorý je významným symbolom.  Znamená to niečo ako prehlásenie nezávislosti od vonkajšieho zasahovania. Keďže je možno jedinou krajinou na Západe, kde si dovolili podobný zákon schváliť, je aj jedinou skutočne slobodnou krajinou. Samozrejme, vláda USA má ešte stále možnosť použiť brutálne nástroje typu ekonomické sankcie, stratu dotácií pre Izrael, či priame vojenské pôsobenie. Lenže to by už bol otvorený akt nejakej formy vojny. Skryté „umenie vojny“, pôsobenie cez nastrčené figúrky a ich podpora médiami ako „skutočného hlasu demokracie a izraelského ľudu“ bude v tejto krajine podstatne ťažšie realizovateľné

Naskytá sa otázka, prečo vlastne túto kauzu spomíname. V princípe nás Izrael nemusí nijako zaujímať. Z reakcií na zákony typu FARA v iných krajinách ako v USA je zrejmé, že tieto organizácie aj na Slovensku sa podobnej kontroly boja ako „čert kríža“. Zdroje financovania väčšiny „angažovaných“ organizácií sú zahraničné a presadzujú záujmy zahraničných subjektov. Ich protesty sú účelové a nejde o nič iné, len aby vláda USA mohla bez problémov presadzovať svoju politiku u nás a vydávať to za „hlas občianskej spoločnosti.“ Nikdy to tak nebolo a nikdy ani nebude. Až po schválení slovenskej verzie FARA budeme môcť hovoriť o tom, že máme právo si svoju krajinu riadiť sami. V tomto momente sa na vládu len hráme.

38 komentárov

 • Knieza Myskin

  Obama vetoval zákon umožňující žalovat Saúdskou Arábii za útoky z 11. září
  24. září 2016 8:41

  Americký prezident Barack Obama vetoval zákon umožňující pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat vládu Saúdské Arábie. Kongres může nyní veto zvrátit dvoutřetinovou většinou, což se ale od Obamova nástupu do nejvyššího úřadu v roce 2009 ještě nestalo.

  Obama své rozhodnutí zdůvodnil obavami o národní bezpečnost, zákon by prý mohl poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách. Nepochybně by ochladly vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií, která je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě.

  Zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu (Justice Against Sponsors of Terrorism Act, JASTA) by se podle Obamy mohl obrátit proti USA. Pokud budou moci Američané žalovat Saúdskou Arábii, pak by mohli občané jiných zemí udělat to samé Spojeným státům, domnívá se Bílý dům.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/obama-vetoval-zakon-proti-rijadu-d4k-/zahranicni.aspx?c=A160924_083806_zahranicni_neh

  Zákon, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a již v květnu Senát, má umožnit žalovat saúdskou vládu u amerického federálního soudu. Rijád jakýkoli podíl na útocích, či financování teroristů odmítá a proti zákonu se v minulosti několikrát důrazně ohradil.

  Sebevražedné atentáty na USA z 11. září 2001, při nichž zemřelo téměř 3 000 lidí, provedlo 19 teroristů arabského původu, z nichž 15 bylo občany Saúdské Arábie.

  Kongres může prezidentské veto zvrátit. V obou komorách by ale zákon musely podpořit nejméně dvě třetiny poslanců a senátorů.

 • Na tému mimovládok…. Objavilo sa na webe:
  —————

  Malinké postrehy:
  – mimovládky NIKDY nekritizujú veľké korporácie (asi sú transparentné a bez korupcie)
  – mimovládky NIKDY nekritizujú USA a EU (asi sú dokonalé)
  -mimovládky sa NIKDY nekritizujú medzi sebou navzájom (veď to je tam samá inteligencia a „elita“ národa- ak nie, rýchlo vyrobia z nuly „autoritu“ typu Janda v Čechách, čo je fakt krikľavý prípad. No problem.)
  – mimovládky NIKDY nekritizujú NATO (lebo nosí všade zrejme len mier a prosperitu, bez akýchkoľvek ľudských obetí a materiálnych strát)
  – mimovládky NIKDY nekritizujú emigrantov, rómov, gayov,…
  – mimovládky len veľmi potichu a len občas poukážu na porušovanie ľudských práv, obmedzovaniu slobody slova v niektorých štátoch napr. v Turecku, či v SA, Izraeli, Ukrajine… a inak nám spriazneným štátom, hoci vieme, čo sa tam deje.

  • Mimovládkari sa identifikujú práve tým proti čomu realne sú preto VŽDY kritizujú väčšinovú európsku kultúru a k tomu štedro využivajú „agendu ľudských prav“ pričom sú najväčšia hrozba pre slobodu prejavu

 • Čo to má znamenať? Prečo sú USA proti Netanjahuovi? A nemohlo by teraz nasledovať upevnenie vzťahov Izraela s Ruskom?

  • je to divadlo, Izrael je pevne prisity k Usa, ziadna ina krajina nikdy nebude dotovat Izrael tak jako Usa, pokial ju teda nebudu ovládat sionisti, a tato krajine nebude produkovat svetovu menu.
   Izrael si moze robit svoju zahranicnu politiku asi tak jako hociktora krajina EU. teda hovorit mozes co chces, bezvyznamny politici mozu konat jako chcu, ale smer je pevne dany a dodrzuje sa.

   • Knieza Myskin

    Zmyslom clanku je, ze si od Izraela mozeme zobrat dobry priklad a zaviest podobny zakon tiez – mali sme to spravit uz davno

    • Knieza Myskin

     O co jde? V pondělí 11/7 schválil izraelský parlament zákon, podle kterého musí neziskové organizace (NGO), které jsou financovány z více než padesáti procent zahraničními vládami či jejich agenturami, případně Evropskou unií (nebo jejími agenturami), tuto skutečnost uvádět (což bylo i dosud) – a co je podstatné: Registrátor NGO bude nyní tyto údaje zveřejňovat na svých internetových stránkách.

     Smyslem této iniciativy, kterou předložila ministryně spravedlnosti Ayelet Šakedová (obr. níže), je větší zpřehlednění financování NGO. Dalo by se tedy předpokládat, že zákon bude přijat za všeobecného souhlasu zprava i zleva, leč nebylo tomu tak. Obecně jsou sice všichni pro transparentnost financování, ale když přijde na lámání chleba, je mnohé jinak.

     Podle dostupných informaci (web Eretz.cz) je v Izraeli registrováno na 30 tisíc NGO, přičemž aktivních jich je asi padesát procent. To jsme na nějakých patnácti tisících. Nejvíce mediálního povyku kolem nového zákona je ovšem slyšet z drtivé menšiny z nich. Server Eretz přináší (12/7) čísla: Z 27 dotčených NGO organizací převážně placených cizinou jich 25 prosazuje levicovou či krajně levicovou agendu.

     Jinak řečeno protivládní, zhusta přímo protiizraelskou. A tady je třeba zdůraznit zásadní věc: tyto NGO nikdo nezakazuje ani neruší. Jde pouze o to, aby izraelská veřejnost věděla, kdo a za jaké vládní (zahraniční) peníze vyvíjí takovou či onakou činnost a snaží se zvenčí působit na izraelskou politiku. Slovy poslance Smotriče: Dosud šlo o netrasparentní metodu prosazování cizích zájmů v Izraeli. Bude-li nyní zahraniční zasahování zveřejněno, každý občan si může vytvořit úsudek, zda je či není legitimní.

     Uveďme hypotetický a pro srozumitelnost extrémní příklad. V ČR vznikne NGO, která bude prosazovat, aby se severní Sudety staly součástí Spolkové republiky. V rámci zákona o transparentnosti financování českých NGO placených ze zahraničí (z více než 50%) bychom se posléze dozvěděli, že peníze přicházejí této NGO od agentury, která je přímo napojena na spolkovou vládu. Když už nic jiného, tak jedna věc je důležitá: je prostě dobré to vědět. A o to jde.

     Byl-li tento příklad přehnaný a nereálný, pak stoupenci izraelského „Transparency Law“ uvedli dva jiné, které už nejsou za hranicí politické sci-fi.

     Ministryně Šakedová v rozpravě řekla:Představte si, že by Izrael financoval mimoparlamentní organizace v Británii, které podporují Brexit, čili vměšovali bych se do vnitřních britských záležitostí. Co by se stalo pak? Náš velvyslanec by byl okamžitě předvolán k pokárání.

     A premiér Netanjahu, který zákon také podporuje, uvedl:Zkuste si představit (co by se dělo – LS), kdyby Izrael finacoval baskické organizace usilující o nezávislost na Španělsku. (Raději si něco takového ani nepředstavovat.)

     Něco podobného se děje v Izraeli: zahraniční vlády či agentury se prostřednictvím NGO vměšují do vnitřních izraelských záležitostí, přičemž tyto NGO, jak již řečeno levicové až krajně levicové, zhusta vystupují proti izraelským životním zájmům.

     Je ovšem příznačné, že právě levice vyvolala onen mediální povyk – a zahraničí tomu ochotně skočilo na špek. Některé západní vlády včetně USA, a samozřejmě také EU, vyjádřily „znepokojení“. Šéf levicové opozice v Knessetu Jicchak Herzog označil nový zákon jako ukázku toho, že se do izraelské společnosti vkrádá pučící fašismus. Také u nás některá média označila novou právní úpravu jako kontroverzní a dokonce na webu Českého rozhlasu Plus se objevil titulek „Začátek konce izraelské demokracie?“ Zatím s otazníkem. Za sebe odpovídám: Nikoli. Jen nezbytný akt sebeobrany. A znovu opakuji: nejde o žádný zákaz, ale o odkrývání mnohdy nepříjemné pravdy.

     Zdroj: http://lubomirstejskal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=536270

   • Mýliš sa .
    Obama je moslim , administrativa okolo Clintonky a Obamu spolupracuje s moslimskym bratstvom . Amerika zrušila sankcie voči Iránu a hodila Izrael cez palubu . Stačí tak ?

    Alebo budeš vkuse tliachať tú o sionistoch?

    • osobne presvedcenie babok na motuzikoch je irelevantne pokial plnia zadane ulohy. Hlavna uloha posledních desatroci je divadlo o polarizovanom svete, ktore zakriva to podstatne jako korporacie ziskavaju stále vetsiu moc. Obama (drzitel nobelovek ceny mieru) neurobil nic aby zmieril zapad s vychodom, prave naopak, pokracoval v starych vojnách a rozputal dalsie, za jeho vlády sa vztahy zapad/vychod len a len vyhrocuju, Clintonova podla reci v tom bude dalej pokracovat.
     Snakcie voci iranu su zanedbatelne voci dianiu okolo. je to rovnake jako kde nas prezident privedie statisice obyvatelov na pokraj existencie, a potom par tisicom detom před smrtou kupi plisaka.
     Ovce vidia plisaka, ludia vidia znicene zivoty.

 • Vtipny clanok, ak si cital tuto knihu: https://youtu.be/E-8RZ8ztTDg vyssie uvedene, su len prazdne reci a 0-ove argumenty.

  • Škoda, že nemôžem Váš názor nijako akceptovať. Nesledujete izraelskú politiku, neviete, čo Obama spôsobil platenou podporou proti Likudu. Izraelci sa doslova nasrali do biela a vzťahy s Amerikou sú na vládnej úrovni najhoršie počas celej novodobej histórie Izraela. Zákon je logickým dôsledkom eskalácie napätia a vyjadruje skutočne len to, čo som napísal. Izrael chce mať pod kontrolou , čo určité vládne kruhy v USA organizujú cez sieť mimovládnych organizácií.
   Americký zákon FARA (Foreign Agents Registration Act, http://www.fara.gov ) vznikol pre ten istý účel. Nemeckí nacisti platili propagandu cez rôzne „nezávislé“ osobnosti a „nestranné“ organizácie na americkom území, aby pôsobili v mene záujmov nacizmu a Nemecka. Amerika ich nezakázala, len ich prinútila demaskovať sa. Mimochodom, zákon je platný dodnes a pod neho spadá nielen mocná lobistická organizácia AIPAC, pôsobiaca v prospech Izraela, ale jeho sprísnenie v minulom roku ukázalo, že politika USA je významne ovplyvňovaná moslimskými sponzormi.
   Rusko, Čína a ďalšie krajiny, vrátane Izraela dnes, ktoré po vzore USA prijali podobné zákony, týmto prejavujú svoju suverenitu. Krajiny, kde tento zákon nie je možné prijať, sú naopak pod kontrolou USA. Bez ohľadu na to, či sa Vám to bude páčiť alebo nie.

 • S tým, že vyvolený národ znovu povstal napriek tomu, že ho Rimania rozprášili po celom svete a biologicky takmer vyhubili (vďaka očividne nesprávnym interpretáciaám nacionalizmu nafúzovanými na náboženský kult) toto nič nemá. Podstatné je, že malý štát si schválil legislatívu ktorá bráni jeho vnútornému rozkladu. Uvidíme čo to prinesie do budúcnosti, ale ak sa rozumne nedohodnú s Arabmi, je možné, že je to cesta ku koncu.

  • S Arabmi sa nedohodnú nikdy kvôli tomu, že islamská motivácia arabskej politiky nedovoľuje žiadne trvalé riešenie výhodné pre obe strany. Tento fakt si bohužiaľ žiadna politická sila na Západe nechce pripustiť. Moslimovia môžu maximálne uzavrieť dočasné prímerie – ktoré porušia vždy, keď sa budú cítiť dostatočne silní. Preto bude Izrael, s prepáčenim, ignorovať „humanistické a dobre mienené rady“ Európanov a bude robiť všetko pre to, aby neohroziteľne dominoval v regióne. Prečítajte si toto: http://medzicas.sk/komentar-k-izraelsko-palestinskemu-konfliktu/ . V článku je aj link na to, ako Arabi nahliadajú na konflikt v Izraeli.
   V skutočnosti nejde o politiku, ale o plnenie hlboko zakorenených náboženských príkazov. Ak neuvažujeme o násilnej deislamizácii, riešením teda nie je politika dohody, ale striktné oddelenie islamskej komunity od neislamskej. K tomu podľa mňa skôr alebo neskôr dôjde nakoniec aj v samotnom Izraeli. Zrejme tomu bude predchádzať nejaká katastrofa typu celoplošné krvavé povstanie moslimov a ak sa to Izraelcom podarí ustáť, pozrú sa do histórie po návodoch. Z blízkej histórie im môžu radiť Slováci, Česi, Maďari alebo Poliaci, ktorí takto presúvali stáročné komunity, nekompatibilné s majoritným obyvateľstvom po 2.svetovej vojne. Ale samotní Židia to predsa zažili tiež. Tak ako sa pokúšali zlikvidovať ich prítomnosť v Judei Rimania, urobia to nakoniec aj oni s Arabmi.

   • Úplný súhlas a to nielen s komentárom, ale aj s politikou Izraela. Analýza vplyvu uleteného náboženstva, ktoré vyživuje živočíšnu nenávisť nielen voči Židom, ale defacto celej západnej civilizácii, je zrejme neliečitełný fenomén. Len ťažko si predstaviť nejakú deislamizáciu arabskej politiky (aj keď treba robiť rozdiel medzi pojmom Arab a moslim). Preto je zásadový postoj Izraela, momentálne aj bez oficiálnej podpory USA, jedinou cestou udržania tejto agresívnej ideológie v akých-takých medziach. Všetky tie násilné riešenia, odsuny, etnické čistky, sú vždy krajným riešením a majú negatívne dôsledky. Keby som to tu chcel zľahčovať, tak napíšem že keby neboli Česi po vojne vyhnali všetkých Sudeťákov za kopečky, mohol som si kúpiť české auto Porsche Carrera 4S, čo si teraz asi nemôžem len tak dovoliť 🙂

   • Izrael je umely statny utvar na danom uzemi ktory sa rozrasta na ukor moslimov. Tak ako pisete s arabmi sa asi nehohodnu nikdy. Osobne si myslim ze z dlhodobeho hladiska sa Izrael bude musiet transformovat. Izrael je ako kvapka v mori, odolavat negativne naladenej mase moslimskeho sveta vsade okolo sa nebude dat ani pomocou jadrovych zbrani kt. Izrael vlastni.

    • Svet je globálna dedina, rozparcelovaná a patriaca konkrétnym vlastníkom, nie je kam odísť. Izraelci to, myslím, vedia veľmi dobre. Čo sa týka umelosti, nie je to celkom tak, židovské etnikum z územia nikdy neodišlo, okolo svätých miest judaizmu žilo trvalé židovské osídlenie a v časoch, keď sa obyvateľstvo regiónu rátalo na stovky tisíc ľudí, Židov tu bolo desiatky tisíc. Dá sa teda povedať, že tvoria autochtónne obyvateľstvo územia a majú rovnaké právo na sebaurčenie ako iné národy sveta. Čo sa týka prežitia Izraela ako krajiny uprostred moslimského oceána, je to samozrejme závislé od stavu zjednotenia a sily moslimov. Nie som prorok, ale vo výhľade najbližších niekoľko desiatok rokov nemyslím, že sa niečo zmení. Bude však hodne závisieť kedy sa podarí islamu ovládnuť niektorú z významných európskych krajín. Zdá sa, že napr. škandinávske krajiny a Nemecko k tomu už nemajú príliš ďaleko. Politika krajín ovládaná moslimami sa voči Izraelu radikálne zmení až na mieru ozbrojenej podpory palestínskych Arabov, Hizballáhu a Moslimského bratstva. Ak v tom období bude USA na ústupe ako globálny hegemón a Rusko s Čínou nebudú vedieť projektovať svoju moc na kontrolu Blízkeho východu, Izrael bude v problémoch.

     • Ja som hovoril o umelosti Izraela ako statneho utvaru, nie o pritomnosti hebrejcov, ich nastupcov izraelitov kt. su jednoznacne povodnym obyvatelstvom podobne ako ine semitske narody v danom regione. Pravo na sebaurcenie maju urcite aj Zidia. Problem terajsieho Izraela ale je ze velka cast jeho terajsich obyvatelov zidov ma malo co spolocne s povodnym etnikom izraelitov ktory ziju v izraeli uz tisice rokov. Je to podobne ako keby krestania z celeho sveta sa tiez chceli prestahovat do izraela, lebo pre krestanov je izrael tiez miesto ich vzniku.

     • Čiastočne máte pravdu, zvlášť, keď sa pozrieme na obdobie po Bazilejskom sionistickom kongrese 1897, kde Theoder Herzl prakticky vniesol do verejnej diskusie myšlienky svojej knihy Judenstaat a takpovediac založil Izrael. Bez ohľadu na to (odmysliac konšpiračné teórie, že prvá svetová vojna vznikla len kvôli tomu aby zanikla Osmanská ríša a mohol vzniknúť židovský štát 😀 ) Izrael vznikal na „tabula rasa“. Po rozpade Osmanskej ríše sa história písala odznova. Z tohto hľadiska sú umelými útvarmi aj všetky ostatné nástupnícke štáty, ktoré nevznikali prirodzeným spôsobom logickým vývojom, ale kreslením čiar na mape niekde v prítmí diplomatických kabinetov západných mocností. Tak to už vo svete chodí.

     • Knieza Myskin

      na slovensku sa po WW2 robila vymena obyvatelstva s Madarskom, kedze po WW1 bolo delenie robene tak ze v Madarsku ostalo 500 000 Slovakov a rovnake mnozstvo Madarov(500 000) na Slovensku, Madari na Slovensku sa prihlasili k slovenskej narodnosti aby nemuseli odist. Cast Slovakov prisla na Slovensko a zvysok Madari asimilovali i ked uz nie takymi brutalnymi metodami ako v 19 storoci (oficialne to bolo vtedy nazvane genocidou)
      Sucasna situacia teraz vyzera tak ako hovoria ti ktori placu nad Trianonom ze voci slovakom to bolo ok ale voci madarom nie – ale skutocnost bola ina ako vidno z vyssie napisaneho. (slovaci proste na brutalnu asimilaciu alebo nasilne deportacie zaludok nemali)

      a teraz suvislost s Izraelom
      v tej oblasti ziju Izraelci kontinualne uz cca 4000 rokov (plus z Biblie vieme ze tu zem dostali od Hospodina) Rimanmi boli rozpraseni ale zasa sa vratili (pripadne neodisli vsetci) takze situacia bola taka ze v cele oblasti zili zidia, lenze z okolia sa proste prestahovali do izraela – avsak Arabi sa uz do arabskych statov neprestahovali – takze vysledny dojem je taky ze zidia zobrali arabom krajinu – ale skutocnost je ina (je to ako plac za trianonom – falosne slzy)
      po WW1 sa mali vytvorit Panarabsky stat, Kurdsky stat Turecky stat a Zidovsky stat tak ako to bolo prislubene narodom bojujucim vo vojne. Nic z toho sa nezrealizovalo namiesto toho sa spravili nezmyselne hranice konzervujuce a dokonca vytvarajuce konflikty a este sa povedalo ze su nemennne a dnes sme tam kde sme.
      vdacime za to Vitaznym mocnostiam tej doby USA, UK a Francuzku – zvolil sa najhorsi mozny system (mozno aj zamerne tazko povedat ale urcite hranice neboli vytvarane so zamerom aby sa do buducnosti predchadzalo konfliktom ale skor naopak)
      prave na tom si neskor Hitler vytvaral popularitu ked sluboval zlepsenie hranic a nove, spravodlivejsie usporiadanie sveta
      (ze v skutocnosti jeho ozajstne zamery boli este horsie je druha vec)

      takze spat k Izraelu
      zili tam dlhodobo, a ked sa delila osmanska risa mali pravo na svoj diel kolaca a teda popresuvanie obyvatelstva (arabov von a zidov dnu) tak aby aj oni mali miesto pod slnkom – aby mali svoj vlastny narodny stat
      Dovod Arabov na zlost je iny ako si myslime, oni totizto zeme maju dost a kludne sa „mohli posunut“ – ich dovod je ten ze vznik Izraela je podla nich urazkou ich nabozenstva a preto musi zmiznut z povrchu zemskeho aj keby v nom zili len sami Izraelci. (proste su urazlivi ako aj v inych pripadoch)

     • „v tej oblasti ziju Izraelci kontinualne uz cca 4000 rokov (plus z Biblie vieme ze tu zem dostali od Hospodina)“
      :-))
      sorry ale toto je ťažké sci-fi a ako argument to obstojí možno tak v ordinácii psychiatria, i to len v prípade, že má pre pacientov pochopenie… Dúfam že si podobným spôsobom neuplatnia svoje nároky aj vesmírni lidé, to by sme boli všetci v prdeli…

      A samozrejme musíme ešte odhliadnuť od faktu, že drvivá väčšina obyvateľstva, ktorá sa v izraeli hlási k judaizmu sú chazari, ktorí tam privandrovali z európy a okrem náboženstva nemajú s biblickými židmi spoločné absolútne nič, sú to turkické kmene pôvodom z východu, ktoré na judaizmus v minulosti skonvertovali pod hrozbou násilia.

     • Keď myslíte, máte samozrejme právo na svoj názor…

     • Izraelské kmene žili v ten oblasti už od druhého tisicrocia před n.l.
      Problém je ale dokázat či vytvořili nějaké království, lebo okrem biblie niesu ziadne dokazy.
      Při citai J. Flaviusa získáte dojem, že zidia okrem Jeruzaléma nemali ani většinu medzi obyvatelstvem tamojsej krajiny.

     • Vy asi nie ste moc zbehlí v archeológii, však? Radšej čítate state arabských „hysterikov,“ že Židia nemajú korene v Palestíne. Ako si potom vysvetliť nápisy na aramejských, asýrskych, moabských či perzských stélach hovoriacich o kráľoch z oblasti Judei, ktorí sú spomínaní v Biblii… Žeby konšpirácia ťahajúca sa celé tisícročia? Alebo jednoducho fakt, že Židia Bibliu preniesli cez chaos stáročí ako relatívne verný obraz svojej histórie?

     • Knieza Myskin

      plus z Biblie vieme ze tu zem dostali od Hospodina)”
      :-))
      sorry ale toto je ťažké sci-fi a ako argument to obstojí možno tak ….

      to je pochopitelne argument len pre tych ktori Bibliu uznavaju 🙂 (cize napriklad krestanov a zidov – co je uhrnne asi 1/3 planety – 2 miliardy ludi)
      ale samozrejme da sa preukazat archeologickymi nalezmi pritomnost zidov na uzemi Izraela minimalne tak 1000-1500 pred n.l. co nie je malo a v historicky dokumentoch tej doby sa tiez pise o zidovskom kralovstve

     • Juro: otazka: predstav si zeby neexistovali ziadne historicke knihy o nasej oblasti z rokov 900-1800 nl, a my slovaci by sme ako jediny mali zaznami a tam by sme tvrdili ze sme to boli my co sme vladli v uhorsku.
      AKO by si dokazal, ze sme si privlastnili cudzích panovnikov.

      To je zidovska historia, zbierka mytov a historických postav, rozprávok aj skutocnych pribehov, vsetko spisane a kanonizovane v 5 st. pnl..
      Ja netvrdim ze vsetci zidia su klamari, ale ich historia je postavena na klamstvách tak velkych, ze vetsina ludi si nedokazu pripustit ze by to nebola pravda. Tak ako ty nechapes ludi ktori furt volia Fica, tak ty si rovnaky ked ide o Klamstvo ktore tu snami je par tisíc rokov. proste si nepripustas ze by oni boli „az tak zli“.

     • Ešte raz, naše znalosti histórie sú založené na archeologických nálezoch a rozlúštených textov mŕtvych jazykov. Kedysi sa používali trvácne materiály typu hlinené tabuľky a panovníci mali obscesiu po celej krajine tesať nápisy o tom koľko krajín si podrobili, s koľkými krajinami uzavreli mier, koľkí cudzí panovníci vzdali hold veľkému božskému aktuálne panujúcemu kráľovi. Ak sa na týchto nápisoch cez celé stáročia v rôznych krajinách, dookola spomínajú mená židovských panovníkov vládnúcich v oblasti dnešnej Palestíny a zaznamenaných v Biblii, považovať to za konšpiráciu je skutočne veľká miera paranoje. Môže sa baviť o miere moci a významu týchto panovníkov, ale je nespochybniteľná ich existencia. Tým pádom je s určitou mierou vieryhodnosti potvrdená aj biblická história. Samozrejme, ruku do ohňa zrejme nikto nedá, že každý zo spomenutých panovníkov v Biblii skutočne žil a panoval, ale spochybniť ich vcelku sa nedá. Minimálne tí, ktorí sú známi z nápisov nájdených pri vykopávkach na území Egypta, Blízkeho a Stredného východu sú overení a preto je výrok o pochybnosti histórie židovskej štátnosti nepravdivý. Spochybňovaním týchto nálezov potom spochybňujeme aj archeológia ako takú a aj všetky naše interpretácie histórie založenej na skladaní faktov z rôznych zdrojov od staroveku dodnes. Biblia je dnes považovaná za síce náboženskú literatúru ale so zaujímavými odkazmi na starovekú histórie, ktoré sa mnohokrát potvrdili. Myslím, že najznámejšie bolo objavenie celého národa a celej veľmoci, o ktorej dovtedy nik netušil, na základe biblických odkazov. Ríša Chetitov bola tak významná a mocná, že ju pri Kadeši nedokázal poraziť ani jeden z najmocnejších egyptských faraónov Ramzes II a dokonca uzavreli spojenectvo ako rovný s rovným, potvrdené sobášom kráľovských potomkov…

     • akurat ze ta miera, je možno tak 5%, co su ti menovani panovnici. ale ich ciny, ich narodnost, ich nabozenstvo, to cele je vo hviezdach.
      Mam verit ze trubenie na polnice zborilo hradby? ze archa boostovala izraelitov tak ze boli neporazitelny? ze nejaky kral vlozi osud celého vojho kralovstva do ruk pasaka koz?
      to su proste rozpravky, a bajky. Tak jako je ich vela aj na slovensku. Veri snad niekto ze Rimsky cisar prisiel osobne na hranicu so slovanmi a osobne im povedal aby sa podriadili a oni to odmietli a hrdinne padli proti presile? Nie je to umelecky opis, akurat ze vtedy před 2500 rokmi ked kanonizovali stary zákon, v tom nebol rozdiel. v tej době sa vsetky pribehy skraslovali, to ti dolozi každý historik, ked sa ho spitas jako sa pisala historia v starom rime, grecku atd.. proste doba bola taka, a je smutne ze sa dnes najdu ludia ktori veria ze vsetko co je napisane v „posvetnych“ knihách sa skutocne stalo, a to do písmena.
      A samozrejme potom su tu vasne a nezhody. este ani raz som sa netretol s tym ze by v nejakej debate niekto debatoval o zidovskych zalmoch. nie vsetci len o historickej casti, a obe strany argumentovali a potom nadavali, ale o samotnej viere, o uceni nikto nedebatuje.
      Ano na uzemi palestiny urcite nejake kralovstvo bolo, a zili tu aj ‚zidia‘, ale bolo naozaj zidovske? Mozeme povazovat celu krajinu za židovsku aj ked zidia tvoria menšinu ale kral je zhodou okolnosti zid? Bol Herodes zid? bol to konvertita, co si zobral zidovku a staval chrami rimskym bohom, aby sa udrzal v kresle vladcu.
      je jasne ze toto tu nevyriesime.
      Zidovska historia, a vlastne ktorakolvek ina, je v prvom rade nacionalna propaganda. Nikdo nebude zapisovat svoje zločiny pokial nieje dost silny aby mu to ostatny nemohli připomínat. a zidia neboli nikdy silny.

     • Knieza Myskin

      Môže sa baviť o miere moci a významu týchto panovníkov, ale je nespochybniteľná ich existencia. Tým pádom je s určitou mierou vieryhodnosti potvrdená aj biblická história. Samozrejme, ruku do ohňa zrejme nikto nedá, že každý zo spomenutých panovníkov v Biblii skutočne žil a panoval, ale spochybniť ich vcelku sa nedá.

      zaujimavy paradox je napriklad kral Jeroboam, podla mimobiblickych pramenov to bol uspesny a schopny panovnik
      zatial co podla biblie ten panovnik predstavoval dno a odpad, lebo sa „dopustal toho co bolo zle v ociach Hospodina“ takze biblia nema pre neho ani jedno dobre slovo
      A podobnym klucom zrejme vyhodnocovali aj dalsie udalosti tej doby. Rovnako zrejme spracovavali aj myty a povesti tej doby. Zidovsky narod naozaj stoji a vyrastol na svojom nabozenstve, biblia pre neho je jeho prenosnou vlastou

    • dnes napr nikto nespochybnuje jestvovanie Aristotela hoci sa to dá spochybniť a Biblia je ešte zaujimavejšia ako porocký prameň
     viď zjednotená svetová vláda, úpadok, antikrist atď. to a obnovenie židovského štátu je už „realitou“ (1 Mojžišova 17:8), (Ezechiel 37). (Daniel 10:14; 11:41; Zjavenie 11:8). Zatiaľ sa splinola drvivá väčšina staro zákonných proroctiev

     • spochybnit existenciu jednej postavi a celej historie je rozdiel. Napr, Jezis ako fyzicka osoba urcite existovala, Uz len preto ze Jezis bol v tom case bezne meno, takze ich existovali tisice, a urcite jeden z nich bol aj duchovnym ucitelom. ale verit ze v biblii je vsetko napisane tak ako sa skutocne stalo, je blaznovstvo, uz len preto ze samotny evanielisti to maju sprehadzane, a ta udalost ktoru u jedneho evanielistu spravil jezis na zaciatku svojej kariery, u druheho spravil na konci.
      Tudiz osoba urcite existovala, urcite bolo nejake ucenie, ale to dnesne nema s tym povodnym nic spolocne.
      Aristoteles zanechal len nejakych par viet, ktore cely svet prijal ako fakt, lebo niesu filozofickeho razu.
      Historia zidov ale nieje matematika ani fyzika, je to mix filozofie a romantizmu. a kazdy kdo ovlada staroveke baje vie, ze biblia je plagiat mnohych starovekych bajok. Ked uz, tak nech stary zakon, obsahuje len tu filozoficku cast, teda len ucenie, a nech vynechame historiu. ale potom by sme to iste museli spravit aj v novom zakone, a tu je problem, v novom zakone nieje ziadne ucenie, je tam len historia zivota jezisa a potom apostola pavla (prveho falosneho proroka).
      Pre tych co chcu vediet ako vyzera ucenie (nehovorim ze priamo jezisove) tak nech si precitaju Didache, ale knihu Syrachovu. To su priamo navody ako zit, ako sa spravat, ako mysliet.
      zasiel som dalej, lebo jedno je prepojene s druhym.
      Ja nespochybnujem existenciu izraelskych kmenov zijucich od egypta po syriu od 1500 pnl po sucasnost. ale tiez som presvedceny ze 99% zidovskej historie si zidia privlastnili od svojich susedov a pradavnych bajok. A ked hovorim zidia, tak myslim tu malu skupinku ktora chce/la vladnut.

    • Knieza Myskin

     Izrael je umely statny utvar na danom uzemi ktory sa rozrasta na ukor moslimov.

     nemalo by nam skor vadit ked sa moslimovia rozrastaju na nasom uzemi a na nas ukor? Preco to uz nevadi nikomu a naopak ich este aj vitame a pozyvame?

     Co sa tyka tej umelosti tak by som skor povedal(okrem toho co tu uz v diskusii napisane je) ze Izrael je umelo maly a aby mal dobre branitelne hranice potrebuje vacsiu rozlohu (napriklad Golanske vysiny)

   • Knieza Myskin

    jeden vtip k teme

    Během příměří mezi Hamásem a Izraelem se chystá vyjednávání. Jsou však nějaké prostoje a čeká se na všechny zástupce Izraele a tak Netanjahu že poví protistraně vtip:
    „Mojžíš jde pro přikázání, ale nějak to neodhadl a příliš se oblékl do toho vedra. Sundá si tedy kabát a pokračuje bez něj. Když se ale vrátí, tak zjistí, že mu jej někdo ukradl. Rozjede se pátrání, kdo to mohl být a během dvou dní je jasné, že ho ukradli Palestinci a tak se …“
    Vyprávění přeruší Chálid Mašál a vykřikuje: “ Takhle se to nemohlo stát. V té době tady žádný Palestinec ještě široko daleko nebyl!“
    A Netanjahu na to: „Ok, já myslím, že tímhle můžeme zahájit naše rozhovory“.
    —-
    to len na margo historie 🙂

    a tento je tiez dobry

    Autobusem do Tel Avivu jede pan Löbl a čte arabské noviny. Vidí ho pan Kaplun a pohoršuje se: “Löbl, co to vidím, proč čtou arabské noviny? Nestyděj se? Proč nečtou naše? Třebas HaArec, nebo The Jerusalem Post?”
    Pan Löbl se ohradí: “Jsem snad mešuge? Proč bych četl židovský noviny? Pořád je tam jenom o tom, jak máme hloupé a zkorumpované politiky, jak se u nás krade, jaký máme deficit státního rozpočtu, jak se bude zdražovat a že hrozí krize, nezaměstnanost a neúroda.
    V arabských novinách čtu, jak ovládáme celý svět, všechny banky, amerického prezidenta, ostatní prezidenty a krále, všechny zbrojní programy a průmysl, světový obchod a těžbu zlata a ropy, jak máme pod palcem Pentagon i Bílý dům, jak se každý den koupeme v šampaňským a souložíme s mladicemi.
    Tak se nedivěj, že si každý ráno čtu radši ty arabský noviny.”

    a tento je tiez k veci

    Soudruhu Kohne! Pročpak jste v dotazníku neuvedl, že máte v zahraničí bratra!?!
    „Ale, soudruhu vedoucí, můj bratr žije v Izraeli.“
    „Správně Kohn, tak proč jste to tam neuvedl!?!“
    „Ale v zahraničí žiju přeci já! On je doma!!!“

 • Izrael je rovnaka kolonia ako Německo, stym rozdielom, že Izrael je domovem „vyvoleného“ národa, a preto zneho kapitál nevytahujeme ale don tlačíme aby mohol vobec existovat a plnit svoj účel v regione

  • Prečítali ste si slovo božie!

  • Matúš Chylík

   Páči sa mi, že konečne niekto číta niečo od Flavia Josepha ( ja ho pokladam za väčšieho človeka ako Sheakpiera – sorry gramatika). Neexistuje niekde klub priateľov Flavia Jozepha? Ak nie, založme ho. Budeme dvaja. Veľkých ľudí bolo mnoho, vykonali veľké veci. Vieme o nich iba pre to, že ešte väčší ľudia to zaznamenali. Hádajte kto to napýsal?

   • ja som cital len valku zidovsku, zas nejaky fanusik niesom, ale som rad v obraze a preto citam dobovu literaturu 😉

   • Obama sa cini – plni svoje ulohy

    Obama urobil niečo dosiaľ nevídané. Na federálneho sudcu navrhol moslima
    9.9.2016 12:40

    Prezident Spojených štátov Barack Obama učinil dosiaľ nevídaný krok. Podľa informácií denníka The New York Times nominoval do pozície federálneho sudcu vôbec prvého praktizujúceho moslima. Mohol by sa ním stať Abid Riaz Qureshi.
    Obama urobil niečo dosiaľ nevídané. Na federálneho sudcu navrhol moslima
    Foto: SITA
    Popis: Barack Obama, prezident USA

    Abid Riaz Qureshi je washingtonský právnik, ktorý sa špecializuje na prípady z oblasti porušovania zdravotnej starostlivosti a podvodov s cennými papiermi, ale jeho pozornosti neuniknú ani zákony na ochranu proti nepravdivým tvrdeniam. Abid Riaz Qureshi vyštudoval právo na Harvarde.

    „Som presvedčený, že bude slúžiť americkému ľudu s neochvejnou snahou dosiahnuť spravodlivosť,“ povedal Obama k nominácii. Zatiaľ však nie je isté, či sa Qureshi stane federálnym sudcom. Jeho nomináciu musí totiž schváliť aj Senát Spojených štátov.

    Moslimská komunita nad Obamovým krokom jasá. Ide vraj o jasné gesto, v ktorom sa ukazuje, že pán Qureshi sa môže zaradiť do skupiny státisícov amerických moslimov, ktorí slúžia svojmu národu a spoluobčanom. Bude to zároveň ďalší dôkaz toho, že americká spoločnosť je jednotná vo svojej rozmanitosti, že sa darí integrácii do spoločnosti.

    Nomináciu moslimského sudcu komentoval aj republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump. Vyjadril obavy, že takýto sudca by mohol byť voči nemu nespravodlivý.

    http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Obama-urobil-nieco-dosial-nevidane-Na-federalneho-sudcu-navrhol-moslima-276498

Pridaj komentár