India sa chystá na 40 miliardový projekt plynovodu z Ruska, v hre je aj ropovod!

(MZC/Hindustan Times/BRISC POST) – Vláda Narendra Modi dala do pohybu jednania o zaistení energetickej bezpečnosti Indie. Všetko smeruje podla Hindustan Times (tu http://www.hindustantimes.com/business-news/india-eyes-40-bn-pipeline-from-russia-to-import-gas/article1-1248292.aspx) k podobnému kontraktu, ktorý uzavrela Čína s Ruskom. 

Narenda Modi hovorí, že ide o najväčší energetický projekt Inde v histórii. Plánovaný plynovod by mal byť prepojený s tým Čínsko-Ruským. Investície sa predpokladajú vo výške 40 mld. dolárov.

Najvyšší vládny úradníci povedali, HT, že tento krok nasleduje po nedávnom stretnutí premiéra Narendra Modi  s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Brazílii, na okraji summitu BRICS.

Kancelária predsedu vlády (PMO) spolu s ministerstvom ropy a zemného plynu sa pripravili preskúmať uskutočniteľnosť tohto nového projektu, dodal.

Oznámenia o tejto iniciatíve by mala byť vykonaná v decembri, keď sa Putin a Modi stretnú na výročnom summite Indie-Rusko, ktorý sa bude konať v New Delhi.

Čína už dokončila podobnú plynovodu dohodu s Moskvou pre import plynu.

New Delhi, zdroje povedali, že okrem plynu na rozdiel od Číny, India plánuje dovážať aj ropu z Ruska a tak z projektom plynovodu je pripravovaný aj projekt ropovodu.

„Rusko doteraz vyvážalo väčšinu svojich dodávkach ropy a plynu na západ … ale tento scenár končí a v najbližších rokoch, najmä v nadväznosti na plynovod do Číny sa Rusko orientuje na Indiu a Áziu,“ povedal senior manažér ministerstva pre ropu a zemný plyn Indie.

Uvažuje sa o dvoch trasách projektu.

Jedna z Ruska cez južnú hranicu do Indie cez Himaláje a druhá z Ruska – Astrachaň – Kazachstan – Uzbekistan –  Turkménsko – Afganistan – Pakistan az do Indie tzv. TAPI plynovod s pripojením jednotlivých tranzitných krajín.

Projekt sa odhaduje na 40 mld. dolárov. Samotný plynový kontrakt na dodávky plynu z Ruska do Indie, by mal byť porovnateľný s tým s Čínou ak nie väčší.

„Gail India Ltd bude spojená s týmto projektom spolu s konzorciom inej štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti, vrátane ropy a zemného plynu Corp (ONGC), oleje India Ltd a indickej Oil“ ,  povedal premiér Modi.

Po nástupe nového Indického premiéra sa vzťahy Ruska a Indie dostali na vyššiu a intenzívnejšiu kvalitu.

Dôkazom je nielen spolupráca v oblasti energetiky, ale aj zbrojného priemyslu a vytvárania spoločných ozbrojených síl (tu http://thebricspost.com/russia-india-troops-assemble-for-joint-air-drills/#.U_y1PcU0EnJ).

V pondelok sa začalo prvé masívne spoločné cvičenie Indie a Ruska – vzdušných síl v Lipetsku v Rusku, ktoré potrvá do 5. septembra 2014.

 „Ex Avia Indra-2014 sa začala dnes v Astrachaň oblasti, pri Kaspickom mori v Rusku.Cvičenie bude pokračovať po dobu 10 dní a bude uzavretá na 5 septembra, „povedal zástupca vzdušných obranných síl Indie,  zahŕňa účasť pilotov, pilotov vrtuľníkov, raketové bojové posádky, rovnako ako leteckých inžinieri z oboch ozbrojených síl Ruska a Inde.

Cvičenia zahŕňajú spoločné rokmi so zmiešanými rusko-indickej posádky na Su-30 SM "Flanker-C" lietadlo, Mil Mi-35 "Hind E" a Mi-8 "Hip" vrtuľníkov [AP]

Pridaj komentár