Informačným embargom voči Rusku v mainstreame si škodíme len hlúpo sebe…

Vždy keď píšem články podobné tomuto, tak to nie je preto, aby som sa stal súčasťou nejakej informačnej vojny a vystúpil na jednu z barikád. Takéto vnímanie reality je to najhoršie možné.

To, že sa k nám úmyselne nedostávajú informácie o názoroch a diskurze o vznikajúcej alternatívnej finančnej globálnej architektúre, je na škodu tých, ktorí nedokážu oddeliť ideologický balast a boj od reálnych krokov ktoré sa vo svete prijímajú.

Globálna ekonomika je prepojená, až tak, že geopolitické rozhodnutia majú priamy dopad na jej vývoj a ukazovatele. Príkladom boli jednania tzv. 6 s Iránom, kde črtajúca sa dohoda okamžite mala dopad na globálne ceny ropy a opačne neskôr tzv. dohoda o budúcej dohode opäť ceny ropy poslala mierne nahor.

Informačné embargo, ktoré náš mediálny mainstream vedie voči Rusku, ale aj k celému procesu vznikajúcej multipolárnej finančnej architektúry, má za následok potom to, že nás domáci diskurz o globálnych trendoch a dopadoch externého prostredia na Slovensko je na úrovni okresných retardovaných ideologických sračkometov, maximálne schopných zo seba dostať výroky ako „Putler“, „Kagebák“, „Boľševik“ či „Ruský troll“, ktoré akurát tak slúžia ako náhrada citoslovcií…

Ekonomická tlačová agentúra 1Prime.biz priniesla pred pár dňami rozhovor so Sergejom Katrynom (1) o úlohách vznikajúcej BRICS banky, jej prepojení na Ázijskú investičnú infraštrukturálnu banku (AIIB) a o úvahách o vzniku BRICS meny na pôdoryse juana.

Iste môžeme to odbaviť štýlom „ruská propaganda“ a desať krát za sebou povedať „Putler“, nepochybujem, že mnohým to duševne pomôže a niektorým to zabráni vzniku akné… no to je tak všetko, čo s tým dotyční môžu spraviť…

Katryn v rozhovore napríklad hovorí, že je nerozumné stiahnuť devízové rezervy Ruska z USA a premeniť ich na dlhopisy BRICS banky. Z toho vyplýva, že dnes existuje vážny diskurz o tom, akú úlohu by mala plniť BRICS banka a že existuje silná názorová skupina, ktorá by ju rada videla v pozícii FEDu alebo ECB. Úvahy o BRICS dlhopisoch zas naznačujú, že spoločná mena na pôdoryse juana je relevantná, rovnako ako neskoršie úvahy o možnom BRICS kvantitatívnom uvoľňovaní. Katryn patrí k skupine, ktorá by sa dala nazvať realistická, opatrná a skeptická voči prehnaným očakávaniam od BRICS banky.

Roky 2015 – 2020 možno pokladať za globálny medzičas. Na jednej strane vznikajú multipolárne inštitúcie a na druhej strane odpor a protitlak zo strany USA voči ním. Ti ktorí čítali Kaganov projekt udržania americkej hegemónie vo svete Amerika pre 21.storočie, vedia prečo tomu tak je (2).

Cez víkend vo Vietname rokoval Medvedev a podpísal celú sadu investičných a energetických zmlúv (3). Opäť, môžeme sa povýšenecky a pohŕdavo zasmiať „Ha, ha Vietnam, Medvedev poskok Putlera, kagebákov sluha, boľševik …“, no význam a hodnota takejto reakcie je asi ako hodnota hovna krútiaceho sa v odpadovej rúre. Pretože, ak Medvedev dohodol plynový a ropný kontrakt s Vietnamom a podpísal colnú úniu, tak to znamená len toľko, že veľkosťou trhu, počtom obyvateľov Rusi vo svojom projekte Euroázijskej únie našli náhradu a je otázkou medzičasu, kedy nebudú odkázaní na dodávky a distribúciu plynu cez Ukrajinu. Rok 2019, Yamal LNG a pod. A to sa už dotkne aj nás, lenže opäť keď ten moment príde, budeme len svedkami okresnej ideologickej propagandy v mainstreame…

……………………………………
(1) http://www.1prime.biz/news/interviews/-202/%7B42FD0D91-C15B-4029-8E13-DBF4B8B2287F%7D.uif
(2) http://www.informationclearinghouse.info/pdf/Rebui­ldingAmericasDefenses.pdf
(3) http://expert.ru/2015/04/6/rossiya-i-vetnam-podpisali-ryad-dokumentov-po-investitsiyam/

One comment

Pridaj komentár