Islam, islamizmus, islamofóbia: mýty a fakty

To že tú prednášku minulý rok zrušili bolo veľmi rozumné, ale pochybujem o tom, že to bolo z bezpečnostných dôvodov. Skôr bolo treba jednoducho čas na to, aby ľudia troška zabudli a aby sa našli vhodné argumenty, ktorými by sa dalo obkecať to, čo sa už obkecať nedá. Čiže síriť fakty a mýty o nejakom islamizme a údajnej islamofóbii. Prednášal odborník Attilla Kovács. Kovács je známy relativizátor. Písal som o ňom tu a tu. Kovács pre svoju prednášku zvolil odľahčenú formu. Téma je vážna, niektorým ide o život, ale odborník sa zaoberá témou odľahčene. Na základnej skole sa raz posral kamarát. Na nohaviciach mal žltohnedý fľak a smrad to bol urputný. Kamarát dal bundu dole, obviazal si ju okolo pása a povedal: poďme sa hrať na kovbojov a klepkajúc sa po tej osratej riti rukou ako keby klepal koňa prebehol cez chodbu…. Odľahčil tému.

http://www.islamonline.sk/2016/04/prednaska-islam-islamizmus-islamofobia-myty-a-fakty/

Hneď na úvod doc. Kovács predniesol nápaditý bonmot, ktorým kritizoval bohatý slovenský islamoskeptický diškurz: „Nazvať moslima mohamedánom je ako nazvať katolíka pápežencom.“ Povedal by som, že sa nejedná o bonmot, ale manipuláciu, ktorá je prejavom neúprimnosti islamológa Kovácsa. Postavenie pápeža – úradníka – nemožno porovnávať s postavením proroka Mohameda. V Novom zákone sa pápež nespomína sto krát ako ten, ktorého by mal každý kresťan nasledovať. A ťažko asi nájdeme kresťana, ktorému sa oči zakalia šialenstvom pri urážke Pápeža. No schválne – skúsme ísť do Vatikánu, postaviť sa na námestie svätého Petra a povedať, že pápež je chuj. A potom poďme do Mekky postavme sa pri kabe a povedzme Mohamed je chuj…

„Opakovane upozorňoval na negatívne tendencie zobrazovať moslimské krajiny a regióny ako monolitické. Hovoril o rozmanitosti ako v rámci islamu ako živého náboženstva, tak aj v rámci samotného užšieho pojmu islamizmu, ako rôznorodého politického prúdu v daných krajinách.“ A čo nám po tom? Pre ateistov, kresťanov a židov je každý islam nebezpečný aj ten mierumilovný sufický. Veď to sufiti pomáhali islamizovať Balkán a pričinil sa k veľkosti Osmanského impéria a tiež došli za Saladinom aby im dovolil odrezať hlavu aspoň jednému kresťanovi. Ani fašizmus ani komunizmus nebol a nie je monolitický. Ohrozuje nás každý.

„Doc. Kovács zdôraznil nutnosť zbavenia sa stereotypov a mýtov, ktoré zaťažujú inak nekonfliktné spolužitie moslimov a nemoslimskej spoločnosti. To vtipne ukázal na príklade halal porážok vykresľovaných ako barbarské týranie zvierat: ?Sám som zažil halal porážku ovce aj zabitie prasaťa na obyčajnej vidieckej slovenskej zabíjačke. Osobne sa domnievam, že viac z oboch trpelo to prasa.“ Zaujímavá obhajoba Halal. Tyranie zvierat je zakázané, ale deje sa to a Kovács priestupok či trestný čín týrania zvierat porovnáva s moslimskou požiadavkou na legitímne týranie zvierat Halal. Takže to, čo je u nás zakázané, má byť moslimom povolené.

Kovács hovorí, že sme provinčnú mentalitu a máme xenofóbne prejavy, pretože sme boli izolovaní a nevieme sa s „realitou otvoreného a globalizovaného sveta vysporiadať a neraz nekriticky prijímame cudzie vzory a Chýbajú nám na to potrebné mechanizmy, ktoré sa u nás nestihli vytvoriť“, áno sme úbohí a sme sprostí, nemáme doma knihy, nemáme knižnice, nemáme TV, rádio a internet. A ešte sprostejší sú zrejme tí čo majú na západe moslimské no go zóny. Majú ich rovno pod nosom a tiež stále nechápu moslimov. A mechanizmy sa už vytvárajú. Napríklad označiť všetkých kritikov islamu ako xenofóbov a islamofóbov a zaviesť cenzúru…

Moje skúsenosti z Berlína, odkiaľ som sa pred nedávnom vrátil, vypovedajú o veľmi kľudnom meste. To isté platí o neďalekej Viedni. Ak by som sa už mal na Slovensku niekoho báť, bál by som sa zradikalizovaných odporcov migrácie.“ ? povedal odborník.

Zaujímavý pohľad. Pred nedávnom som hovoril s jednou Slovenkou dlhodobo žijúcou v Nemecku a povedala mi, že najhoršie je to, že tí Nemci už rezignovali. Im už ani nevadí, že im imigranti robia bordel pod oknom. Oni sklonia hlavu a tvária sa, že to nevidia. No ale Kovács, tak ako kedysi komunistami platený západný novinár, ktorý došiel v 20. rokoch do ZSSR tiež nič nevidí. Začína sa doba v ktorej takých ľudí ako Kovács bude možná popísať slovami Angeliky Balabanov, ktorá povedala na tému západných odborníkov na komunizmus, ktorí vtedy prichádzali do Sovietskeho zväzu: „povrchní, naivní, ambiciózni alebo podplatiteľní„. A tí nám teraz budú spolunažívanie s moslimami lakovať na ružovo, len nás ešte musia odrezať od reality a zaviesť cenzúru.

Ťažiskovým bodom mnohých otázok bol fakt, že bohaté ropné monarchie Arabského zálivu sýrskej utečencov neprijímajú. „Krajiny ako Saudská Arábia nepodpísali dohody s OSN o prijímaní vojnových utečencov. My sme ich podpísali. Ak už sme niečo podpísali, bolo by z našej strany pokrytecké tieto záväzky nenapĺňať.„. Pamätáte si koľko je rečí o tzv. ľudskosti, ktorú ľudia majú prejaviť? Tak si predstavte, že moslimovia na to aby prejavili svoju ľudskosť, potrebujú zmluvu… A nikto ich za to nekritizuje. Nie je zmluva, nie je ľudskosť. Som zvedavý či si Kovács uvedomuje to, čo povedal… A je to o jeden dôvod viac na to, že moslimovia do Európy nepatria.

Ďalšiu absurditu Kovács zapotil keď odpovedal na otázku „prečo sa sýrski utečenci hrnú práve do Európy a nie do bohatých arabských krajín, ktoré hovoria rovnakým jazykom a vyznávajú rovnaké náboženstvo?“. Odborník odpovedal: „Priestor celej historickej Veľkej Sýrie je súčasťou Stredomoria a má svojou dejinnou skúsenosťou oveľa bližšie napríklad k južnému Balkánu alebo Sicílii, než ku krajinám Zálivu,“. Keby sme prijali tento argument, tak celá severná Afrika, blízky a ďaleký východ, ktorý teraz tiahne do Európy, všetci zrazu pocítili kultúrnu blízkosť. Tých údajne vzdelaných Sýrčanov je koľko? 10% zo všetkých, ktorí sem idú? A zázračne najviac blízkosti pociťujú tam, kde im najviac dávajú a sú sklamaní keď dostanú malo. A znásilňovanie deti na plavárňach je tiež jedným z prejavov tej kultúrnej blízkosti?

Čo na to celé povedať? Asi nič. Treba „prečkať“ dobu kedy sa to šialenstvo pominie. Čas a informácie sú na našej strane. Žiaľ intenzita s akou prichádzajú imigranti je na strane moslimov a raz zmenené demografické zloženie Európy si bude vyžadovať enormné úsilie aby sa veci dali do pôvodného stavu, ktorý ako jediný môže byt garanciou bezpečnosti nás – neverných – lebo medzi moslimami neverní nikde bezpeční nie sú.

Mariusz Malinowski

 

 

5 komentárov

 • odhliadnuc od značnej problémovosti Islamu, najdôležitejšou otázkou dneška (a našej budúcnosti) je vplyv masívneho prisťahovalectva na pôvodnú kultúru resp. civilizáciu. ako som už niekoľkokrát spomínal, rád by som spoznal aspoň jeden prípad v dejinách ľudstva, kedy masová migrácia ľudí odlišnej civilizácie prospela tej pôvodnej, a je jedno či boli migranti na nižšej „kultúrnej resp. civilizačnej“ úrovni (germáni – rím) alebo na vyššej (španieli, angličania – amerika). fakt by som aspoň na jednom príklade rád videl to obohatenie pôvodných kultúr…môžeme na Slovensko nadávať koľko chceme, môžeme nadávať na celú EU, Rusko atd, ale po precestovaní značnej časti sveta som osobne rád že som sa narodil a žijem v rámci európskej civilizácie (hoci pri narodení ešte čiastočne deformovanej ideológiou komunizmu:). Schválne nepíšem západnej civilizácie, pretože európska civilizácia v rôznych variáciách siaha od Vancouveru cez Bratislavu až po Vladivostok resp. Wellington…a vzhľadom na to, že mám malé deti by som im rád doprial aby aj oni ešte žili v európskej civilizácii…

 • Knieza Myskin

  Vláda pomáha, ale pochváliť sa zabudla: Na Slovensko v tichosti dorazili utečenci z Afriky!
  pred 8 hodinami

  BRATISLAVA – Na Slovensko prišla skupinka utečencov zo Somálska. Oficiálne o tom slovenské úrady zatiaľ neinformovali. No podľa Úradu Vysokého komisára pre utečencov sú na Slovensku už niekoľko dní vyše tri desiatky Afričanov.

  Skupina 37 Somálčanov prišla na Slovensko z Eritrei už 14. apríla. Uvádza portál Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Afričania majú byť presídlení do Spojených štátov práve s pomocou UNHC, Úradu pre utečenecké záležitosti (ORA) a Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Tieto organizácie spolu pomohli už 281 utečencom zo Somálska. 132 ich má prísť v rámci realokácie do Austrálie, 58 na Slovensko a 54 do Kanady.

  Zaujímavé je, že slovenské úrady o tejto udalosti zatial neinformovali. Podľa štatistík sa 98 percent populácie v Somálsku radí medzi moslimov. Medzi Somálčanmi je aj 52-ročný Shukri Abdi Quasim, jeho žena a štyri deti. Do Eritrei utiekol pred 19 rokmi a odvtedy žije v utečeneckých táboroch. „Život utečenca nie je jednoduchý. Dostávalo sa nám pomoci z UNHCR a ORA, no stále sme prežívali ťažké chvíle.“

  Shukri a jeho rodina sa ocitli v skupine, ktorá bola premiestnená na Slovensko na základe udelenia 6-mesačných víz. Tie im udelila slovenská ambasáda v keňskej Nairobi. Predtým, než prídu do Spojených štátov, absolvujú pohovor a zdravotnú prehliadku. „Nebojím sa,“ povedal na margo presídlenia Shukri. „Viem, že všetko nakoniec dopadne dobre,“ uzavrel.
  http://www.topky.sk/cl/10/1544701/Vlada-pomaha–ale-pochvalit-sa-zabudla–Na-Slovensko-v-tichosti-dorazili-utecenci-z-Afriky-

 • Mariusz – V Novom zákone sa pápež nespomína sto krát ako ten, ktorého by mal každý kresťan nasledovať – taký bludvypustiť. V Novej zmluve nie je ani jedna zmienka o Papežovi a to dokonca ani v polskom katolíckom preklade. AK byť presný – aj služba Veľkňaz novou zmluvou je zrušená, všetci sú si rovný a vodcom je Ježiš, ako jediný sprostredkovateľ medzi Bohom a Tebou.

  • Knieza Myskin

   Petrov urad (pas moje ovecky a pas mojich barankov) tam je, rovnako ako tam je Peter Skala. a tak isto jasny symbol klucov zo SZ (kde predstavuju urad premiera v judejskom kralovstve)
   Navyse tu mas kontinualnu tradiciu od prvych cias (napr Ignac Antiochijsky a Klimentov list)

   som si ale isty ze toto nie je vhodne forum na takuto debatu,.
   Kludne navrhni nieco ine, kde mozeme dosyta podebatovat (vratane ulohy hierarchie ktoru uznavaju aj vsetky starsie oddelene cirkvi – tj napr aj pravoslavne, maroniti nestoriani tomasovci a dalsi)

Pridaj komentár