Ivan Novorolník: Lampa klamárov

Tak som si v piatok okolo upratovania pustil z archívu ostatnú .Lampu. A odtrpel som ju celú do konca. Čo dodať?

  1. odporúčam ako názornú ukážku pre daný terminus technicus, resp. zafixovať ako mém do ďalších debát : keď niekedy do budúcna poviem také že „circle jerk“, mam na mysli niečo presne také, ako bol Hríb vo štvrtok predviedol. Hint : „debata o nejakom probléme“ (aspoň v tom vesmíre z ktorého pochádzam) nespočíva v tom, že si pozvem päť ľudí ktorí sa nezhodujú jedine v tom, či Putin iba líže žaby alebo či aj žerie deti a či preto máme bombardovať iba Moskvu alebo to treba poňať rovno celoplošne aj s Vladivostokom. A kto si myslí niečo iné je putinofil (a cestný pirát) a takých predsa počúvať nebudeme. To potom jeden rečník od druhého chytá zápal a bez mihnutia oka nikým nerozporované lietajú éterom také strašné somariny, že to trhá uši. To by bola taká „procesno – formálna“ námietka k videnému.
    .
  2. Ale je tu aj zásadnejší – meritórny problém. Dulebovo (lebo on bol hlavný hráč, zvyšok tvoril krovie a roztlieskavačov) politologické a historické vzdelanie/rozhľad nijako nespochybňujem. Nepovažujem ho ani za plateného demagóga alebo plateného agenta cudzej mocnosti. Dokonca mu dávam bod k dobru za ospravedlnenie na Facebooku ohľadne diskusie na Slobodnom vysielači, keď dodatočne zistil že v jednej relatívne marginálnej veci sa zásadne mýlil, taký som ja grand, len som si nie istý, či vie čítať aj taktické frontové mapy. A ak áno, ktoré číta (ak vôbec nejaké). Dnes som námatkovo nazrel čo píše v .týždni – a píše to iste čo v Lampe povedal : „vždy keď Kyjev začal vyhrávať, odrazu došla pomoc z Ruska“ (a filtračné lágre pre ruskojazyčných subhumans sa zasa raz odsunuli na neurčito).

Potom ale zo zlých základov dochádza k chybným záverom. Aj keď postup úvah je správny, východiskový bod má zle a potom je to celé nadraka.

Začnime tým, že Kyjev začal vyhrávať v zásade ….nikdy . Netreba veriť kyjevskému hovorcovi ATO, ten aj dobytie Saur Mogily ohlásil 7x, aj celkove straty hlási nejako 850+ , aj skorú porážku & zničenie nepriateľa v matke všetkých bitiek na predmestí Bagdadu sľubuje (sorry, omyl, to bol iný hovorca inej armády )…

Prvýkrát začal Kyjev „vyhrávať“ keď nahnal sedem brigád do Porošenkovho kotla na ruskej hranici. Možno ste už také počuli : vojna je podobná šachu. Keď obsadíš veľa políčok, je to síce krása, ale inak nanič, pretože keď chceš vyhrať, treba zničiť súperove figúrky. To som nevymyslel ja, ale (občas inými slovami) Clausewitz, Macchiavelli, Cézar, Sun Tzu, atď., atp. Víťazoslávny postup po jednej línii pekne za sebou ako koráliky na šnúrke, úzkym koridorom prázdnym terénom, keď sa mi na nezaistenom boku formujú sily protivníka (na druhom je ruská hranica a pred ňou moje vlastné mínové pole), ale ja to ignorujem, lebo noviny píšu že vyhrávam, to je jeden z receptov, ktoré budú napísané do učebnice „ako to nerobiť“. Podľa mňa tam dokonca už sú, len ukrajinská generalita ju asi nečítala.

Rebeli dokázali získať lokálne prevahy, preťali línie zásobovania, jednotky v poli odrezali, zastavili, rozkúskovali, zničili. Detaily viď prvá fáza fínskej vojny a likvidácia zaseknutých sovietskych kolón pohyblivými samopalníkmi na lyžiach a delostrelectvom. Akurát s tým rozdielom, že sSvieti sa vtedy zasekli pri – 30 °C, v úzkych koridoroch uprostred metrových závejov v hustej storočnej tajge, skrývajúcej asi najmohutnejšie opevnené pásmo aké v tom čase existovalo. Kyjevským sa to podarilo v lete a v plusmínus stredoeurópsky (vegetácia) vyzerajúcej otvorenej plochej krajine,…. whatever, keď zvesela končila fáza likvidácie tohto zoskupenia… spadlo lietadlo. A vieme, čo sa dialo, keď spadlo, kto to dostal vyžrať aj aké (žiadne) sú dôkazy, že to naozaj má čokoľvek s Moskvou alebo rebelmi.

Podobný „úspech“ sa potom viackrát zopakoval : jednotka vyrazila na pomoc predtým obkľúčeným jednotkám (asi toľko všeobecne o úspechoch – väčšina útokov bola podniknutá, aby sa vyslobodili jednotky, čo sa predtým dostali do obkľúčenia. Okrem záverečného masového „hurá proti guľometom“ pri Ilovajsku, s cieľom víťazstva ( akéhokoľvek – ešte pred nevyhnutným začiatkom rokovaní), rebeli jej preťali zásobovacie línie, jednotka padla do obkľúčenia a začalo rozoberanie na menšie časti a likvidácia. Keď sa to podarilo naozaj vo veľkom (dva kotly a v nich 5+2k vojska + štáb armádnej skupiny), prestalo byť únosné tvrdiť že dostávajú na búdku od domobrany a dobrovoľníkov a objavila sa full scale „Ruska invázia“. A zasa to ten istý dostáva vyžrať na základe podobne žiadnych dôkazov. Povedané stručne : nie náhle prílevy desaťtisícov ruských vojakov na stovkách tankov a ponoriek opakovane zachraňovali situáciu. To len neuveriteľne neschopné a nekompetentné vedenie ATO opakovalo donemoty tú istú chybu, keď pravidelne nahnalo príliš malé a príliš nekvalitné jednotky do rôznych kotlov a nechalo ich tam postupne zničiť. Zhusta po tom, čo sa poľní velitelia samovoľne vzdialili od jednotky pod paľbou nepriateľa.

Btw – problém s logistikou v miestnom teréne a pomeroch je chronicky známa vec, zásobovacie línie sú neustrážiteľné – pretože strašné dlhé. Zistili to všetci čo tam kedy vliezli, naposledy istý Hitler. Aktuálne sa úžasné novinky o špecifikách ukrajinského terénu a vedení operácii v ňom dozvedá velenie ATO, dúfam že táto informácia pre generalitu ukrajinskej armády nebude prílišný šok. Že by tomu do budúcna prispôsobili taktiku jednak nečakám lebo to by vyžadovalo mozog a druhak keby aj hej, aj tak len platonicky lebo pomaly nemajú kým/čím bojovať. Aj napriek štyrom kolám mobilizácie a odkonzervovávaniu „techniky 3 a 4 kvalitatívnej triedy“.

Plus ešte efekt spätnej väzby – keď naši dostávajú nakladačku, (napríklad lebo sa jednotka samovoľne vzdiali z frontu a ostane tam diera v línii – viď kauza AZOV) a my si chránime tvár hláseniami, že je to preto lebo máme proti nám plnú ruskú inváziu, hrozí že slovo sa skutkom stane. T.j. následne ju naši naozaj „uvidia“ a s výkrikom „Die Russen sind hier!“, začnú zdrhať tiež, čo prezentujeme akože naši dostali na búdku od ruskej invázie… a následne začnú ruskú inváziu vidieť úplne všade a zdrhajú aj z neohrozovaných a celkom dobre zabezpečených pozícií. A presne takáto informačná reťazová (neriadená) reakcia sa kyjevským podarila. Prehrávať s papierovo slabším je strata tváre, naopak potvrdiť kyjevské halucinácie (desaťtisíce vojakov a stovky tankov sa valia cez hranice, čudujsasvete bez leteckej podpory ) zabezpečuje dobré body od velenia + šancu „ustúpiť pod neudržateľným tlakom“ pokojne až do Kyjeva.

„Pred kým utekáte? Pred Rusmi. A koľko ich je? Štyria, ale strašne sú nasraní…“

Mimochodom, o regulárnej ruskej invázii začal Kyjev halucinovať „on daily basis“ zhruba vtedy, keď jeho naozajstné straty prekročili čísla, ku ktorým sa Američania vo Vietname prepracovávali 10 rokov. A bez verejného priznania že operáciu vedie banda neschopných kreténov (počínajúc celkom zhora t.j. Oligaršenkom) ktorí by nemali nikdy dostať na vedenie ani kolobežku, sa už nijak raz nedalo vysvetliť, ako je možné že (všeobecne kolujúce a reálne odhady) naraz nasadených max 2k dobrovoľníkov z Ruska a cca tisícka ďalších z celého sveta + domobrana (ktorú of course absolútne domorodci nepodporujú a v zásade žiadna ani neexistuje), rozobrali za tri mesiace na šrot armádu aj gardu. A urobili to prevažne v otvorenom poli a nie v deštruktívnom mestskom boji, čo je excelentný výkon, za takýchto okolnosti proti rebelom prehrala regulárna armáda naposledy vo Vietname. Aktuálne je to tak, že rebeli IMHO nebudú schopní masívnejšie rozšíriť svoje úspechy smerom Záporožie alebo Charkov, ale im sa stačí zakopať a sedieť kde sú, hoci aj donekonečna. To kyjevskí sú tí, čo majú loptu. A repríza kyjevského nástupu s akou takou šancou na úspech je možná až po celoplošnom regroup, retrain & rearm, čo je otázka aj za ideálnych okolnosti 3+ mesiacov. Lenže okolnosti sú minimálne o jeden štátny bankrot ďaleko od normálnych. A keby aj neboli, vieme čo bude o tri mesiace. December. Poďme sa porozprávať o schopnostiach ukrajinskej armády – totálne rozkradnutej + čerstvo porazenej a fakticky odzbrojenej, viesť (nie že vyhrať : viesť!) poľné útočné operácie v priestoroch JV Ukrajiny… počas zimných mesiacov. A pre inšpiráciu si prečítajme skúsenosti z posledného pokusu, knižnice sú plné memoárov nemeckých generálov.

Čo poviete, usporiada pre šíriteľov európskych hodnôt v prápore AIDAR známe združenie Člověk v plísni zbierku Winterhilfe? Bolo by to také štýlové a keby našli niekde v pivnici originál leták spred 70 rokov, prisámbohu že by ani symboliku nemuseli zásadne meniť Mám to pred očami úplne ako živé : popredné osobnosti a umelci na námestí odovzdávajú staré lyže a norkové kožuchy pre mrznúcich útočníkov/obrancov Ríše/demokracie na východnom fronte…

Takže asi toľko k Lampe. Že sa nikto nezmienil o Winterhilfe pre zvyšok Ukrajiny (napríklad plyn zadarmo), ani o tom, že nový Majdan je na obzore a povedú ho tí, ktorých existenciu západ úzkostlivo popieral alebo aspoň marginalizoval… to je len detail. Nemá význam riešiť.

A ešte jedna taká filozofická hádanka – všeobecná požiadavka západu znie : Lord of evil Putin má stiahnuť svoje vojska z Ukrajiny lebo inak nedostane puding.

Ok. Ignorujme že ofiko tam žiadne vojska nemá a neexistuje papier ktorý by svedčil o opaku (iba konšpirácie rôznych internetových jazdcov) . Pracovne predpokladajme že existuje príslušným veliteľom (počínajúc samotným Putinom, lebo toto by muselo ísť úplne zhora) podpísaný rozkaz, že jednotky x-tej divízie majú byť vybavené bojovým kompletom munície a výstroje, vyvedené z kasární a po prekročení hranice majú operovať v priestore Donecka s úlohou likvidovať bojové prostriedky a živú silu UA armády a jej spriatelených organizácií.

A predstavme si, že Putin čisto pre tú srandu zajtra povie že „no dobre, stiahol som ich“ (alebo ešte lepšie, pracovne si predstavme že to nielen povedal ale ich naozaj stiahol, aj keď to znovu predpokladá že ich tam poslal a IMHO nie, neposlal)

Ako dokážeme že má pravdu/klame? Ako sa čo len teoreticky dá dokázať, že na Ukrajine nie sú ruskí vojaci bojujúci V RÁMCI REGULÁRNYCH JEDNOTIEK ARMÁDY RF? Ako si predstavujeme kontrolu/overenie akéhokoľvek (áno/nie) tvrdenia na tuto tému? To akože pôjdeme od separatistu k separatistovi a každému skontrolujeme občianku? A kým nenájdeme všetkých tak budeme trvať na tom že tí neskontrolovaní sú whatever, kompletná 79. motostrelecká divízia so základňou v Pskove? Alebo sa stavíme v Moskve na finančnom oddelení minobrany a potom s menným zoznamom žold poberajúcich obehneme všetky ruské kasárne v 6 časových pásmach a urobíme previerku v štýle jednotka : bojový poplach, nástup na buzeráku, kontrola prezencie, za prítomnosti pozorovateľov z USA? A kto chýba, ten je na Ukrajine a to je dôkaz že Putin klame? Alebo jediným prípustným dôkazom že Rusi odišli by bolo, keby Kyjev vyhrával a kým vyhrávať nebude, znamená to že musí dostávať na búdku od ruskej invázie?

Čiže aký význam má kladenie podmienok, o ktorých či ich splníš alebo nie, kedykoľvek môžem tvrdiť že nie a nedám ti puding? Správne, je to len alibi, aby si ten puding mohol nedostať.

One comment

Pridaj komentár