Jaromír Jágr, náš vzor

Nie väčšej legendy česko-slovenského hokeja ako večne usmiaty obor z Kladna. Českí priaznivci dúfam prepáčia, keď si kúsok Jaromíra privlastnia aj Slováci – ale vážne len kúsoček, v skutočnosti dnes už Jaromír rozdal toľko hokejového šťastia po svete, že aspoň odrobinku nádeje, úžasného príkladu a morálneho odkazu zanechal na každej ľadovej ploche, kde robia prvé krôčky budúce nádejné hviezdy NHL.

…nasledujúci text bude o slobode, o viere, o morálke a zakázanom slove na „R“ a – Pán Boh nami a zlé preč – aj o zakázanej dvojici písmen NV.

Dopredu varujem, že každý, kto má s uvedenými ingredienciami psychické problémy, mal by v tomto momente prestať čítať, zavrieť okamžite prehliadač, vypnúť  počítač a 42x odriecť Krédo:

„Verím v Prezidenta Bieleho domu všemohúceho, Stvoriteľa demokracie i ľudských práv.
Verím v Prezidenta Európskej Únie, Syna Jeho jediného, Pána nášho, ktorý sa počal z Projektu pre nové americké storočie, narodil sa z Lisabonskej zmluvy, trpel pod Gréckou nezodpovednosťou, a keď Medzinárodný menový fond nedá peniaze, ukrižovaný bude a pochovaný na oltári ukrajinskej krízy; zostúpi do kremeľských pekiel, aby nakoniec v tretí deň porazil Putina, vstúpil na prestol bruselský a posadil sa po pravici Prezidenta Bieleho Domu všemohúceho; odtiaľ príde súdiť členov Európskej Únie i nečlenov.
Verím v Projekt pre nové americké storočie, Európsku Úniu, spoločenstvo eurokomisárov, eurofondov požehnanie, proruské porazenie a euro večné. Heil Eurosojuz.“

 

Vyznamenaný Jaromír Jágr s Medailí Za zásluhy. Autor: Dan Materna, MAFRA

Vyznamenaný Jaromír Jágr s Medailí Za zásluhy.
Autor: Dan Materna, MAFRA

Kroky Jaromíra Jágra k legende boli zdanlivo jednoduché a priamočiare. Ako 18-ročný bol už vydraftovaný do tímu Pittsburgh Penguins, aby ako 19-ročné ucho rozvlnil sieť brankára vo finále Stanley Cup. Odvtedy strašil rok čo rok brankárov súpera, ktorí sa celé roky márne pokúšali nájsť recept na, v dobrom slova zmysle, hokejového blázna. Nakoniec o tom svedčí aj jeho bilancia viac ako 1800 bodov v kanadskom bodovaní NHL a pritom je ešte stále aktívny, ešte stále aj napriek 43 rokov je obávaný a kde sa objaví legendárne číslo 68, obrana súpera stojí v pozore.

Keď sme už pri čísle 68 – pri prestupe do Avaantgard Omsk v ruskej KHL sa ho novinári pýtali na príbeh čísla na jeho chrbáte. „Je to dlhý príbeh, ale neviem, či práve Rusi sú naň zvedaví,“ povedal so svojim typickým úsmevom a pripomenul im augustové udalosti z roku 1968, kedy vojská Varšavskej zmluvy a Sovietskeho zväzu okupovali vtedajšie Československo. Zároveň to bola pre neho aj osobná strata, keďže jeho starý otec, ktorého nikdy nemal príležitosť spoznať, zomrel v tomto pamätnom roku.

Jeho osobné morálne postoje sú určované jeho pravoslávnou, nesmierne hlbokou a zároveň veľmi pravdivou, vierou. On sám je šťastný, že viera nie je niečím čo je 100% isté, pretože takto môže konať dobro len pre samotné dobro. Tvrdí, že keby bola istá existencia neba a pekla, každý by robil dobré skutky z vypočítavosti.

Na každom kroku oslavovaná, fotografovaná ikona českého športu si svoj piedestál zaslúžil každým okamihom svojho života. Nebráni sa pozornosti, vie, že je to nielen daň za slávu, ale keďže vedie správny život, každá fotografia, každý článok, každý úklon pokory pred tvárou Božou môže byť niekomu vzorom.

Niet pochybností, že okrem viery v Boha je pre Jaromíra tým najpodstatnejším prvkom jeho osobnosti láska k slobode. Nielen tak ako to pri každom zábere kamery na jeho chrbát dokazuje svojim 68-kovým odkazom na československé vzopätie k slobode, ako politickej možnosti robiť si čo chcem bez tyranie štátu, ale pre neho je podstatná aj sloboda viery. Nakoniec to sám povedal, v jednom rozhovore, čo mu dal pobyt v Rusku – „Tu sa za to (vieru) nehanbím, to je tá najväčšia zmena„.

Jaromír Jágr je muž slobody, každý to vie. Je tiež mimoriadne populárnou, rešpektovanou a obľúbenou osobnosťou. Nie je mi preto jasné, prečo vlastne davu novinárov nestálo za zmienku, že sa na liturgii v chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky na Olšanoch zúčastnila aj hokejová legenda Jaromír Jágr, ktorý ako pravoslávny kresťan prišiel na Olšany zo sústredenia pred zápasom s Francúzskom na intímnu chvíľu rozjímania s Bohom.

Mohlo to byť kvôli príchodu stoviek ľudí, ktorí sa spolu s ruskými Nočnými vlkmi zúčastnili na uvedenej liturgii spolu s ruským atašé?

Prítomní novinári, sa náhle robili, že hokejovú celebritu nevidia. Ako by asi vysvetľovali čitateľom, že hviezda, nosiaca na drese číslo 68 na pamiatku sovietskej okupácie, sa modlí spolu s ruskými motorkármi v chráme Božom?

Napísal som, že Jaromír Jágr je veľký čestný a slobodný človek – nielen vo vzťahu k vonkajšiemu ale hlavne vnútornému svetu. Jaromír Jágr je vzorom pre mnoho ľudí nielen u nás, ale aj vo svete.

O českých presstitútkach v tohto ohľade výrazne pochybujem

 

Zdroj:

Pridaj komentár