Jemen – kto sa ozve?

Saudská Arábia zaútočila na susedný Jemen. Asi 100 stíhačiek bombardovalo pozície rebelov zvaných Hutiovia podľa politika Husajna Badredina aj-Hutiho, ktorý bol zabitý 10.septembra 2004. Hutiovia urobili v Jemene puč a kontrolovali už väčšiu časť krajiny vrátane parlamentu. Údajne sú podporovaní Iránom, kým predchádzajúca vláda mala podporu Saudskou Arábiou.
Vzťahy na Strednom Východe
Ani zďaleka nie je jasné, kto, s kým, prečo a hlavne dokedy. Dnes Irán varoval Saudskú Arábiu pred zasahovaním do Jemenu. SA je podporovaná USA a Irán zase Ruskom. Ako v mnohých ďalších prípadoch je konflikt živený mocnosťami a ropnými peniazmi na oboch stranách.
Pozeral som na nejake ofiicialne stanovisko Ruska, ze vyuzije absolutne nelegalnu invaziu Saudskej Arabie a krajin okolo nej podporovanej USA do Jemenu a ze bude ju propagandisticky vyuzivat ako ukazkove porusenie medzinarodneho prava. Ticho po plesine ani tuk. Dovod je prosty bombardovanie Jemenu a jeho infrastruktury znizi dennu produkciu ropy a cena porastie dnes rastla o 4% zachranuje to rubel Rusom (lebo zdanovacie obdobie v Rusku konci) ale aj Americke investicie doma do bridlic, nuz a tomuto sa hovori priatelia Realpolitik
Peter Králik, Medzičas
Odkazy
http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2015/03/26/what-saudi-arabias-bombing-of-yemen-means-for-the-middle-east/
http://www.washingtonpost.com/blogs/monkey-cage/wp/2014/09/25/the-limits-of-the-sectarian-framing-in-yemen/
http://www.vox.com/2015/3/26/8296021/yemen-war
Citát z Pravdy (http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/350116-v-jemene-bojuje-rijad-s-teheranom/) o situácii, ktorá našim médiám pripadá úplne normálna a vlastne nikto ani neprotestuje:
Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí v utorok požiadal v súvislosti s vyostrujúcou sa situáciou v krajine BR OSN o okamžitú vojenskú pomoc. Hlava štátu našla vo februári útočisko v Adene. Stalo sa tak po tom, čo vzbúrenci ovládli Saná a prezidenta krátko držali v domácom väzení. Práve obavy z možného útoku povstalcov na Aden, kvôli ktorým sa v stredu prezident skryl na neznámom mieste, mali byť jedným z dôvodov spustiť akciu Rijádu v Jemene. Podľa saudskoarabského veľvyslanca v USA je to odpoveď na Hádího žiadosť, ako aj v súlade s pravidlami OSN a Ligy arabských štátov.
Predstavte si ekvivalentnú situáciu presne podľa horeuvedeného scenára. Bolo by to podľa našich médií normálne?
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč požiadal v súvislosti s vyostrujúcou sa situáciou v krajine BR OSN o okamžitú vojenskú pomoc. Hlava štátu našla vo februári útočisko v Sevastopole. Stalo sa tak po tom, čo vzbúrenci ovládli Kyjev a prezident bol v ohrození života. Práve obavy z možného útoku povstalcov na Sevastopol, kvôli ktorým sa prezident skryl na neznámom mieste, mali byť jedným z dôvodov spustiť akciu Moskvy na Ukrajine. Podľa ruského veľvyslanca v USA je to odpoveď na Janukovyčovu žiadosť, ako aj v súlade s pravidlami OSN a OBSE.