Jemen – kto sa ozve?

Saudská Arábia zaútočila na susedný Jemen. Asi 100 stíhačiek bombardovalo pozície rebelov zvaných Hutiovia podľa politika Husajna Badredina aj-Hutiho, ktorý bol zabitý 10.septembra 2004. Hutiovia urobili v Jemene puč a kontrolovali už väčšiu časť krajiny vrátane parlamentu. Údajne sú podporovaní Iránom, kým predchádzajúca vláda mala podporu Saudskou Arábiou.

CBBdj4zWgAAlouq

Vyjadrenie vzťahov na Strednom Východe podľa Libanonského satirika Karla Sharro

Vyjadrenie vzťahov na Strednom Východe podľa Libanonského satirika Karla Sharro

Vzťahy na Strednom Východe

Ani zďaleka nie je jasné, kto, s kým, prečo a hlavne dokedy. Dnes Irán varoval Saudskú Arábiu pred zasahovaním do Jemenu. SA je podporovaná USA a Irán zase Ruskom. Ako v mnohých ďalších prípadoch je konflikt živený mocnosťami a ropnými peniazmi na oboch stranách.

Pozeral som na nejake ofiicialne stanovisko Ruska, ze vyuzije absolutne nelegalnu invaziu Saudskej Arabie a krajin okolo nej podporovanej USA do Jemenu a ze bude ju propagandisticky vyuzivat ako ukazkove porusenie medzinarodneho prava. Ticho po plesine ani tuk. Dovod je prosty bombardovanie Jemenu a jeho infrastruktury znizi dennu produkciu ropy a cena porastie dnes rastla o 4% zachranuje to rubel Rusom (lebo zdanovacie obdobie v Rusku konci) ale aj Americke investicie doma do bridlic, nuz a tomuto sa hovori priatelia Realpolitik

Peter Králik, Medzičas

 

Odkazy

http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2015/03/26/what-saudi-arabias-bombing-of-yemen-means-for-the-middle-east/

http://www.washingtonpost.com/blogs/monkey-cage/wp/2014/09/25/the-limits-of-the-sectarian-framing-in-yemen/

http://www.vox.com/2015/3/26/8296021/yemen-war

One comment

  • Citát z Pravdy (http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/350116-v-jemene-bojuje-rijad-s-teheranom/) o situácii, ktorá našim médiám pripadá úplne normálna a vlastne nikto ani neprotestuje:
    Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí v utorok požiadal v súvislosti s vyostrujúcou sa situáciou v krajine BR OSN o okamžitú vojenskú pomoc. Hlava štátu našla vo februári útočisko v Adene. Stalo sa tak po tom, čo vzbúrenci ovládli Saná a prezidenta krátko držali v domácom väzení. Práve obavy z možného útoku povstalcov na Aden, kvôli ktorým sa v stredu prezident skryl na neznámom mieste, mali byť jedným z dôvodov spustiť akciu Rijádu v Jemene. Podľa saudskoarabského veľvyslanca v USA je to odpoveď na Hádího žiadosť, ako aj v súlade s pravidlami OSN a Ligy arabských štátov.

    Predstavte si ekvivalentnú situáciu presne podľa horeuvedeného scenára. Bolo by to podľa našich médií normálne?
    Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč požiadal v súvislosti s vyostrujúcou sa situáciou v krajine BR OSN o okamžitú vojenskú pomoc. Hlava štátu našla vo februári útočisko v Sevastopole. Stalo sa tak po tom, čo vzbúrenci ovládli Kyjev a prezident bol v ohrození života. Práve obavy z možného útoku povstalcov na Sevastopol, kvôli ktorým sa prezident skryl na neznámom mieste, mali byť jedným z dôvodov spustiť akciu Moskvy na Ukrajine. Podľa ruského veľvyslanca v USA je to odpoveď na Janukovyčovu žiadosť, ako aj v súlade s pravidlami OSN a OBSE.

Pridaj komentár