John Major varuje Labouristov pred politickým vydieraním Škótskej národnej strany

Elite dominance

Bývalý priemer konzervatívcov John Major, zasiahol pomerne radikálnym vyhlásením do  prebiehajúcej volebnej kampane v Británii. Takmer dva týždne pred voľbami varoval verejnosť a Labouristov Milibanda pred politickým vydieraním zo strany škótskych nacionalistov, píše dnešný The Guardian.

Predvolebná kampaň v Británii hustne a stáva sa pomerne nevídane ostrou.

Dôvodom je, že dvaja hlavní konkurenti Milibandovi Labouristi a Cameronovi Konzervatívci, majú podľa posledných prieskumov rovnomerné rozloženie možných mandátov po voľbách v máji 2015 272 : 272.

Na parlamentnú väčšinu však treba 326 mandátov, čím sa voľby v Británii prvý krát menia na voľby o tom kto bude tretí a štvrtý.

Zároveň sa tým mení aj celkové vymedzovanie jednotlivých politických strán.

Kým Ed Miliband sa vymedzuje voči Škótskej národnej strane, ktorá s najväčšou istotou skončí tretia s 50 až 59 mandátmi, David Cameron sa vymedzuje voči UKIPu Farageho, pri ktorom sa odhaduje zisk mandátov od 4 do 25, Škótskemu nacionalizmu a Edovi Milibandovi, teda proti všetkým, čím si komplikuje situáciu po voľbách. Cieľom tejto taktiky je v záverečných dňoch strhnúť víťazstvo na svoju stranu a získať väčšinu.

Voľby v Británii sa, sa tak točia okolo magického čísla 326, ku ktorému sú zatiaľ najbližšie Milibandovci  v koalícii s Nicol Sturgeonovov.  Práve táto možná koalícia vzbudila nevôľu Johna Majora, ktorý vyhlásil, že nová labouristická vláda „bude rukojemníkom škótskych nacionalistov.“  

The Guradian píše:

„Vo svojom prvom významnom zásahu do volebnej kampane vo Veľkej Británii, bývalý premiér ponúkol z plného hrdla podporu Davidovi Cameronovi a varoval Britániu pred desivými vyhliadkami dohody Labouristov a škótskych nacionalistov, čo bude viesť k zablokovaniu parlamentu.

Major už vo voľbách 1997 vystupoval proti zriadeniu škótskeho parlamentu a autonómii, ktorú vtedy navrhovali Blairovi lavičiari.“

Dnes opäť ostro útočí na vzostup škótskeho nacionalizmu: „V tejto chvíli potrebujeme silnú a stabilnú vládu, riskujeme, že vláda bude slabá a jeden z koaličných partnerov nás otočí doľava a otvorí každodennú dávku politického vydierania v parlamente. V čase 16 dní pred voľbami ľud Spojeného kráľovstva má jednoduchú voľbu, buď ekonomický a politický chaos alebo stranu, ktorá tomu zabráni“, dodáva Major.

Major sa dostal vyhlásením do sporu so svojim bývalým kolegom s konzervatívnej vlády Lordom Forsythom z Drumleanu, ktorý povedal v rozhovore pre Guardian , že poprední konzervatívci hrali „krátkodobo a nebezpečne“ hru s Škótskou národnou stranou (SNP) , ktorá ohrozovala budúcnosť Veľkej Británie, tým, že vnímali  SNP ako spôsob na poškodzovanie labouristickej strany v Škótsku.

Forsyth išiel tak ďaleko, že obvinil premiéra Camerona z rozbitia probritskej koalície v Škótsku, jeho neschopnosťou riešiť situáciu po škótskom referende, kde naopak Cameron začal používať anglický nacionalizmus voči „škótskemu problému“.

Forsythovi dáva za pravdu aj posledný prieskum z 19.apríla 2015, ktorý Škótskej strane prisudzuje až 49% podporu v Škótsku a možný zisk 55 až 59 mandátov.

K Forsythovi sa pridal aj ďalší popredný konzervatívec Alistair Darling, ktorý tvrdí, že konzervatívci napádaním Škótov a neustálym hovorením o nich riskujú zničenie Británie. „Konzervatívci vstupujú do nebezpečnej a deštruktívnej hry s nacionalistickou kartou“, dodal Darling.

Túto neschopnosť empatie voči Škótom okamžite využili Liberálni demokrati, ktorých bývalý predseda Lord Steel pre BBC Radio 4 povedal, že „konzervatívci robia láskavosť Škótskej národnej strane, tým, že ju stále dávajú do centra svojej kampane.“

Zároveň im pripomenul, že to boli konzervatívci, ktorí 4 roky v škótskom parlamente tolerovali menšinovú vládu SNP.

Pod tlakom konzervatívcov aj liberálnych demokratov sa bol nútení k SNP vyjadriť aj líder labouristov Ed Milband, ktorý  „opätovne dal najavo, že žiadnu dohodu s SNP nechce.“

Z celej situácie ťaží UKIP, ktorý nie je súčasťou debát a sporov okolo zostavenia budúcej vlády, či škótskej karty a ktorý opäť začal stúpať v preferenciách.

Práve okolo UKIPu panuje najväčšie tajomstvo, pretože nik netuší koľko mandátov nakoniec získa, čo môže nakoniec úplne zamiešať karty.

Súčasná politická situácia okolo volieb v Británii začína pripomínať hru na nervy a ruskú ruletu, kde každý bojuje proti každému s nejasným koncom a v hre je samotná existencia Veľkej Británie, tak, ako ju poznáme.

 

———————–

Zdroj:

(1) http://www.theguardian.com/politics/2015/apr/21/miliband-vulnerable-snp-blackmail-john-major

(2) http://www.snp.org/media-centre/news/2015/apr/poll-confirms-record-snp-support

 

Pridaj komentár