K zemnému plynu z Ruska v tomto momente neexistuje alternatíva, tvrdí agentúra Fitch

(MZC/VEDOMOSTI) – Je úplne nepravdepodobné, aby Európa znížila svoju závislosť na ruskom plyne. S týmto tvrdením dnes prišla agentúra  Fitch Ratings vo svojej tlačovej správe . Ani v okruhu najbližších 10 rokov voči Rusku neexistuje alternatíva. 

Pokusy zlepšiť energetickú bezpečnosť tým, že sa zníži závislosť Európy na Rusku, by si vyžadovalo podstatné zníženie celkového dopytu po  plyne , alebo významné zvýšenie alternatívnych zdrojov energií. No obe možnosti su viac než nepravdepodobné, tvrdia analytici agentúry Fitch.

 Sme presvedčení, že oživenie európskej ekonomiky povedie k nárastu spotreby energie v nasledujúcich rokoch, čo bude slúžiť ako protiváha k vplyvu opatrení v oblasti energetickej účinnosti, kým hľadisko ochrany životného prostredia bude obmedzované a marginalizované „, píše sa okrem iného vo vyhlásení, reálna alternatíva voči plynu je v jadre a uhlí no i tu dominuje v EÚ výhradne Rusko, čím sa bludný kruh energetickej závsilosti na ruských nerastných zdrojov uzatvára.

Fitch tiež poukazuje na ilúziu EÚ okolo produkcie bridlicového plynu, vo svojej správe tvrdí, že to bude trvať najmenej desať rokov, aby výroba tohto paliva dosiahla významný objem. Do tej doby, bridlicový plyn bude pravdepodobne iba kompenzovať pokles produkcie z konvenčných ložísk zemného plynu v regióne.

 Dovoz plynu prostredníctvom potrubia z iných trhov je tiež pravdepodobné, ale aj naďalej obmedzené. Veríme, že Trans-Anatolian plynovod je jediný nádejný projekt okrem Ruska. To môže poskytnúť 31000000000m3. metrov plynu ročne od 2026, ale to nestačí na pokrytie nákladov na zvýšenie dopytu po zemnom plyne, ktorý očakávame, nehovoriac o nahradení všetkých dodávok z Ruska, „- uvádza sa v správe agentúry.

Tretiou alternatívou sú zdroje skvapalneného zemného plynu ( LNG). Fitch odhaduje, že na svete sa výrobná kapacita pre LNG zvýši o asi 70 miliárd kubických metrov do konca roka 2017, ale značná časť z týchto nových zariadení je viazané na dlhodobé zmluvy o dodávkach a dostupnosti zariadení LNG na svete, ktoré pravdepodobne zostanú nízke, na úrovni desiatok miliárd metrov kubických.

Analytici sa domnievajú, že trh s LNG je nedostatočný a jeho rozmach nepravdepodobný, nedokáže poskytnúť dostatočnú náhradu za klasický zemný plyn.

 

 

Pridaj komentár