Kanada schválila zákon o podradnom občianstve…

Posledný májový piatok kanadská vláda oznámila, že do platnosti vstúpil nový zákon, ktorý výrazne zjednodušuje formalizmus potrebný na zbavenie kanadského občianstva aktérov kriminálnych činov. Vláda to zdôvodnila nárastom kriminality a hrozbou terorizmu. Na jednej strane vyzerá tento radikálny spôsob čistenia populácie veľmi dobre. Vyradenie súdov a automatizácia celého procesu naznačuje tušenie autorov zákona,  že súdnictvo je dnes prelezené neomarxistickým falošným humanizmom a každý zločinec má viac práv ako akýkoľvek slušný občan. Rovnako vyzerá rozumne aj zásada, že prisťahovalci sú v krajine len podmienečne a že je lepšie sa rozlúčiť s ľuďmi, prevádzajúcimi  kriminálne aktivity a či vykonávajúcimi praktiky nezlučiteľné s liberálnou demokraciou ako je to pri islame a rôznych tradíciách iných náboženstiev. 

Na druhej strane si nemôžeme pomôcť, ale brutálne zneužitie Patriot Act v USA pod touto istou zámienkou boja proti terorizmu by malo byť vždy výstrahou. Rovnako aj v tomto zákone tuším nejakú čertovinu a niektoré pochybnosti ako je rozšírenie zoznamu trestných činov, či zbavenie občianstva v Kanade narodených ľudí, naznačila v nasledujúcom článku aj Asociácia občianskych slobôd Britskej Kolumbie (BCCLA).

Rozhodne som ďaleko, aby som v tejto veci vynášal nejaké stanoviská. Čas ukáže. Osobne sa však prikláňam skôr k názoru BCCLA. Pri súčasnej politickej korektnosti, ktorá vládne v Kanade, si neviem predstaviť, že vláda predstaví zákon, ktorý by vyzeral úplne normálne v časoch, keď si spoločnosť vážila samú seba.  V časoch dnešnej Kanady je to však podľa mňa len ďalší obušok vlády na neposlušných ovčanov.

BCCLA logo

Je to oficiálne – druhá trieda občianstvo vstupuje do platnosti

Publikované 3. júna 2015 BCCLA

Ceremónia udeľovania občianstva v Kanade, MaRS 2011 Foto: Christie Allen Mirror Mirror fotografie

Ceremónia udeľovania občianstva v Kanade, MaRS 2011 Foto: Christie Allen Mirror Mirror fotografie

Minulý piatok (29.5.2015), nadobudla platnosť časť zákona C-24, ktorá oficiálne zavádza systém dvojstupňového občianstva. V dôsledku tohto nového zákona občanom s dvoma občianstvami a ľuďom, ktorí sa prisťahovali do Kanady, môže byť ich občianstvo odňaté, zatiaľ čo ostatným Kanaďanom nie. Tlačová správa vlády z minulého týždňa sa snažila ospravedlniť tento diskriminačný zákon zvýšením hrozby „džihádistickému terorizmu,“ ale Zákon C-24 by mohli byť ľahko použité proti neteroristom – napríklad, novinárovi, ktorý je odsúdený za „trestný čin terorizmu“ v inej krajine, pre podávanie správ o porušovaní ľudských práv zo strany vlády.

Výzva na podpis petície proti tomuto zákonu

Výzva na podpis petície proti tomuto zákonu

Podľa tohto zákona, Kanaďania, ktorí nemôžu nikdy stratiť svoje občianstvo sú iba občania narodení v Kanade, ktorí nemajú štátnu príslušnosť iného štátu (a nie sú oprávnený žiadať o inú štátnu príslušnosť). Bez ohľadu na to, z akých zločinov môžu byť obvinení, týmto prvotriednym občanom nebude ich občianstvo nikdy odňaté. Na druhej strane, Kanaďania s inou štátnou príslušnosť (a tí, ktorí sú spôsobilí na získanie ďalšieho občianstva), teraz majú štatút druhej triedy, aj keď sa narodili v Kanade: podľa Zákona C-24, ich občianstvo môže byť zrušené.

V súčasnej dobe, môže byť občianstvo odobrané predovšetkým na základe trestných činov, ktoré sú považované za ohrozenie národnej bezpečnosti Kanady, ako je terorizmus, špionáž, alebo demonštrácia nelojálnosti voči Kanade, ako je zrada. Ale právni experti varujú, že zoznam trestných činov, ktoré by mohli viesť k odstráneniu občianstva by sa v budúcnosti mohol rozšíriť. Navyše, Zákon C-24 trestá kriminálnu činnosť exilom – čo je prax opustená pred stovkami rokov a ktorá nemá miesto v dnešnej demokracii.

Ako sa odoberá občianstvo v Kanade

Ako sa odoberá občianstvo v Kanade

Vláda vytvorila infografiku na vysvetlenie ako prebieha nový proces odňatia občianstva. Je tu ešte jedna zmena, ktorá v tomto diagrame naozaj stojí za zmienku: neprítomnosť sudcu v novom systéme. Vláda si myslí, že odstránenie sudcu proces vylepšuje, ale my by sme mali tvrdiť, že je to proces nespravodlivý a pravdepodobne protiústavný.

Rozdelenie ľudí do rôznych tried, ktoré dostávajú rozdielne zaobchádzanie podľa zákona, je nespravodlivé a nekanadské. Zákon C-24 zmenil milióny Kanaďanov na druhotriednych občanov so zníženými právami a ako výsledok, znížila sa hodnota kanadského občianstva.

Odporúčame vám, aby ste zdieľali túto petíciu so svojimi priateľmi a rodinou, a oboznámte ich s týmito dôležitými zmenami samotných základov občianstva v Kanade. Povedzme nie druhej triede občianstva!

BCCLA je naďalej odhodlaná napadnúť tento nový zákon na súde. Tento druh súdneho konania je možný až potom, čo zákon nadobudne platnosť (ako tomu bolo minulý piatok). Uistite sa, že ste sa zaregistrovali do nášho zoznamu na zasielaniu noviniek o našom pokroku s týmto súdnym konaním.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

2 komentáre

  • Ja si mislim ze kanadske obcianstvo bi mal stratit naozaj len taki co podporuje terorizmus ohrozuje stat alebo viuziva vedome socialni sistem a tym ktori. Nechcu pracovat a zit jak ostatni ludia a ti co su narodeni. V kanade zobrat im docasne od 2 do 5 rokov obcianstvo

  • zajímavý nápad já osobně jsem pro otroctví

Pridaj komentár