Keby som bol voličom v Británii…

Včerajšia tragédia, vražda poslankyne anglického parlamentu Jo Cox, ktorá presadzovala zotrvanie Veľkej Británie v Európskej Únii vyvolala obrovskú vlnu reakcií. Obidva tábory zastavili kampaň a ľudia z celej krajiny, ale aj z celej Európy sa pripájajú ku kondolenciám.

Aj redakcia Medzičasu vyjadruje úprimnú ľútosť pozostalým. Žiadny politický názor nie je dôvodom na ukončenie života. Naopak, v demokratickej spoločnosti je práve istota, že mi nič nehrozí za vyslovenie názoru, základom demokracie.

Napriek tradícii demokracie, nakoniec práve Británia je označovaná za jej kolísku, sa nemožno ubrániť pochybnostiam.

Mimoriadne populárny seriál House of Cards (Domček z karát) oceňovali kritici aj za vieryhodné stvárnenie reálnej politiky Západu. Je to politika, kde pravidlá existujú len pred kamerou a pred tvárou verejnosti. avšak v zákulisí neexistujú a rovnako neexistujú ani hranice, po ktoré možno zájsť. Každý prostriedok je dobrý, ak sa ním dosiahne cieľ. Frank Underwood, ktorý sa nakoniec stane aj prezidentom USA je prototypom cynika, machiavelistu a sociopata. Podvody a vraždy sa stávajú míľnikmi na ceste jeho kariéry.

Známa advokátka Klára Samková na sociálnej sieti napísala:

Čekala jsem, kdy začne hořet Reichstag… a už je to tady. Lépe to nešlo naplánovat. Oblíbená poslankyně, matka dvou, předpokládám malých, dětí. JO….. tohle se učí v předmětu tajné služby a nečisté praktiky politiky“ tak v druhé lekci. Tak komu můžem začít říkat Frank Underwood?

Mohla byť táto smrť naplánovaná? Mohol byť útočník, ktorý ostentatívne, aby ani náhodou nebolo pochybnosti o motíve útoku, vykrikuje „Britain First“ pripraveným strelcom?  Počkáme si na vyšetrovanie. Rozhodne však nevyzerá popis prípadu ako vražda v afekte, ale ako starostlivo pripravený a profesionálne prevedený akt. Poslankyňa nemala prežiť, rana istoty na záver to dokumentuje.

Svedok, kaviarnik Clarke Rothwell spomína: „…uvidel som asi päťdesiatročného muža v baseballovej čiapke a v bunde. V rukách držal staro vyzerajúcu zbraň. Vystrelil na tú dámu raz, potom druhýkrát a nakoniec, keď už ležala, ešte tretíkrát do oblasti obličaja„.

Mimochodom, ponúka sa analógia s iným nedávnym teroristickým útokom, tragédiou vo floridskom klube v Orlande. Propagandistický stroj v Amerike, ale aj u nás sa rozbehol, aby ani náhodou nikoho nenapadlo, že vražedné konanie teroristu má nejaký súvis s päťpísmenovým slovom na I…, ktoré je v tejto súvislosti zakázané vysloviť. Pri útoku v Anglicku sa naopak v diskusiách hneď objavili obvinenia, že všetci zástancovia Brexitu sú vlastne vraždiaci maniaci.

Ak by to skutočne nebol čin z afektu, potom sa treba spýtať klasickú otázku právnika: Cui bono, v koho prospech?

Bol by zástanca odchodu schopný naplánovať vraždu v dobe, keď sú stúpenci Brexitu na koni a väčšina krajiny je jednoznačne s výrazným náskokom na jeho strane? To skrátka nedáva zmysel.

Na druhej strane by však vražda obľúbenej poslankyne, podľa propagandy s jednoznačným a nespochybniteľným motívom, mohla tento náskok vymazať a prevážiť misku váh na stranu stúpencov zotrvania v európskych štruktúrach.

Je to prípad z House of Cards? Skutočne je niekto schopný obetovať život nevinného človeka pre politické ciele?

Už len samotné otázky tohto typu sú znepokojivé. Ak by sa naviac náhodou objavilo aj potvrdenie týchto podozrení, bol by to dôkaz spochybňujúci demokraciu v jej verejne prezentovanej podobe.

Pre bežného anglického voliča je dnes podľa mňa situácia jasná. Brexit je smer do chaosu a vraždenia, zotrvanie v Únii naopak návrat do sveta civilizácie, poriadku a práva. Rovnako je dôležité aj časovanie. O týždeň, keď voliči pristúpia k urnám, budú mať pri rozhodovaní pred očami ešte stále čerstvý obraz nevinnej matky dvoch detí. Podľa mňa má tento prípad potenciál zvrátiť celú kampaň stúpencov odchodu a Anglicko nakoniec v Únii zostane.

Quod erat demonstrandum…

Edit 14:00

Po útoku ide pravdepodobnosť Brexitu dole. A libra zase stúpa – čo má zrejme výrazný vplyv na ekonomiku…

Brexit Odds

20 komentárov

 • Marcus Antonius

  Samozrejme mohlo sa to stat tak ako ste napisali (napadlo to aj mna), ale kym k tomu nemame dokazy tak su to len dohady, nastastie zijeme v systeme kde funguje prezumpcia neviny a na zaklade dohadov nemozno nikoho odsudit, ale rozhodne to treba poriadne presetrit.

 • nevidel som tam pri smútočnej ukážke v tv dnes večer žiadneho SMUTIACEHO MANžELA, čI PRIATEľA, ale nejak veľa žien + rodičov, nevydierali ju náhodou že bola lesba?asi preto prešla od podporovateľom odchodu k zástancom,-zmenila názor, a neskôr chcela asi znovu?alebo len bola vhodný obetný baran EU.len tak pomimo, asi pred týždňom bol starší cca 15 ročný usa film ,, dlhý bozk na dobrú noc,, kde CIA mala mrtvolu araba -akože teroristu vopred v mrazničke už pre teroristickým činom. Toto mi to pripomína-iba s malou obmenou, obeťou sa stal aktívny idiot-ka.

 • Referendum dopadne tak, ako si Briti zaslúžia. A nech dopadne akokoľvek, výsledok im prajem.

 • Podla mna ziadny brexit nikdy realne nehrozil }podobne ako odtrhnutie skotska) a tymto sa to ked tak len zdovodni.

 • Knieza Myskin

  Zasa tu davate Vas spam ?

 • Neveim čo je to za robotu, ale, že by práve Bratislavský dóm so Zvolenským a ehm., aj s exfarármi čo podpísali ŠTB papiere bol symbolom slovenskej katolíckej viery a tradície? Uh …. veru divný symbol si vybral „terorista“. Toto vyzerá na vykazovanie aktivity podľa rozkazu. Ešte by to mohlo byť niečo osobné voči Zvolenskému, ale očividne nanič robota, jedine ak by si to tam sám dal postaviť.

 • No a už aj u nás pracujú naše milé zahraničné aj domáce tajné služby. 100 pro, že páchateľa nenájdu: http://spectator.sme.sk/c/20189502/a-effigy-of-a-muslim-woman-with-a-gun-scared-believers.html?ref=njctse

 • Myslím, že to dopadne ako Eurovízia, teda tak ako to má dopadnúť. 🙂

 • Príprava na sfalšovanie referenda

  Možnože si niektorí myslia, že tento incident zmobilizuje zopár zástancov zostania Británie v EU. Ja si však skôr myslím, že je za tým čosi ešte horšie.

  V kontexte posledných prieskumov, kedy tábor Brexitu vedie už o 19%, by bolo sfalšovanie hlasovania pomocou korešpondenčných hlasov a prehodenia hlasov ANO a NIE príliš nápadné a ťažko uveriteľné.

  Takže zinscenujú takýto incident, potom hlasovanie sfalšujú a povedia, že ľudia na poslednú chvíľu hlasovali pod vplyvom emócií a že práve z toho dôvodu sa výsledok tak veľmi líši od posledných prieskumov.

  Nedávno Eurokomisia úplne otvorene povedala, že nemá žiaden plán B pre prípad Brexitu, existuje iba plán A:

  “Komisia nemá špekulovať o hypotetických situáciách. Komisia nechce uvádzať podrobnosti plánu B, pretože žiadny plán B nemáme, máme len plán A: Británia by mala zostať v Európskej únii ako konštruktívny a aktívny člen EÚ.” (zdroj: http://www.zvedavec.org/vezkratce/12935/ )

  Takže sa obávam, že bude enormný tlak, aby Brexit nebol, nech by sa dialo čokoľvek.

  • Ak už hlasovanie nemôže dopadnúť tak ako si to moc želá, tak treba spraviť všetko preto, aby populácia zožrala výsledok ako reálny a akceptovala to. Uvidíme, či osoby zodpovedné za sčítavanie hlasov po referende v UK budú mať problémy alebo nie. Ak sa vyskytnú, tak hlasovanie bolo zrejme nemanipulované.

 • … s pravdepodobnostou hraniciacou s istotou sa da naozaj povedat, ze dnesni mocni sveta sa nezastavia pred nicim… Nepochybujme, ze ked su schopni rozvratit cele krajiny a likvidovat tisice zien, deti a civilistov, ze sa zastavia pred jednym jedinym ludskym zivotom, pokial by ten mohol posluzit ich „uslachtilym“ cielom… Iste, mohla to byt aj uplne „obycajna a bezna“ vrazda… lenze to by sme potom museli verit, ze nahody a mimoriadne udalosti sa vyskytuju akosi casto… Zamyslime sa nad tym, ci tie lietadla nepadaju akosi casto, ci teroristicke utoky mozu vobec prebiehat tak, ako sa nam snazia elity predstierat a ci ti teroristi su naozaj taki presibani, maju vynikajuce strategicke myslenie a dokazu prekabatit tisice policajtov, tajne sluzby, armady, ci sledovacie agentury… Logika veci potom hovori, ze sme totalne neschopni a oni totalne schopni… Premyslajme… neexistuju vynimocne udalosti, ktore sa opakuju casto s ucelovou presnostou a bez ohladu na elementarnu logiku… Je to presne o tom, ako ked sa nas snazi niekto presvedcit, ze lietadla bezne pilotuju psychicky naruseni jedinci, ze teroristi nemaju logisticke problemy, ale armada ma…, ze IS je bohaty z toho, ze predava ropu … /komu asi ? ako ju prepravuje ? kadial?… Alebo cez clensky stat NATO, kadial tiez prudia zbrane a bojovnici ?:)/… Priklad rakuskych prezidentskych volieb ukazuje, ze sa moznosti manipulacie znacne znizuju a preto nastupuje pouzitie mimoriadnych prostriedkov… Moze niekto realne uverit, ze vysledok hlasovania v hlasovacich miestnostiach je 52 ku 48, ale postove hlasovanie dopadne v opacnom a diametralne odlisnom pomere 30 ku 70 ?

 • Niečo podobné očákavam aj u nás keď už to bude neudržatelné a papiňák natlakovaný na maximum tak nebudem vôbec prekvapený keď systém obetuje dajakých užitočných idiotov ako benčík,smatana,jaslovský a pod.a tiež ich dajaký „nacionalistický extrémista“ dá dole.

 • Knieza Myskin

  Juraj, musim sa priznat ze presne to iste mi napadlo ako prve, suhlas

 • Brutalna ,dehonestujuca vrazda ,ziadne pochyby!
  Anglosasom sa vsak neda verit vid historicke skusennosti ako prepadnutie Polska nacistickym Nemeckom.
  Uz v polskou vladou vytlacene a vylepene mobilizacne letaky 29.8. 1939, polska vlada dala strhnut na natlak anglicanov a pockat s vyhlasenim mobilizacie na 31.8.1939, pricom, pricom anglani vedeli ,ze 1.septembra prepadnu nemci Polsko.Vedeli o dodatku v pakte Ribentrop -Molotov. Ked 3.9.1939 doletela vojenska delegacia s Polska do Londyna , nechali ju skoro tyzden cakat pokial ich oficialne prijali. Slubili im pomoc dodat 10-15 000 zastaralych pusiek ale, ale az za 5 -6 mesiacov. Takze oni chceli aby Poliaci boli porazeni.To je len jeden pripad z historie a takych je viacej.Takze kto podpalil Rissky snem?

  • Na margo vasej historickej vlozky treba este upresnit kontext ( o ktorom sa velmi nehovori ). Zaciatkom 30. rokov bola celosvetova hospodarska kriza, ktora zasiahla uplne vsetky krajiny sveta – s vynimkou Sovietskeho zvazu. Tazko povedat, ci to bolo dane tym, ze tam bola situacia podobna krize uz od revolucie, alebo tym, ze to bola medzinarodne izolovana krajina ( ktora nemala do roku 1934 ani zastupenie v Spolocnosti narodov ). Tak ci onak, na Zapade sa to stretlo s udivom, sovietski propagandisti samozrejme tento fakt pripisovali komunistickemu riadeniu. Kedze na Zapade nikto nemal ani tusenia, co to znamena Stalinova krutovlada, ZSSR sa tesil medzi chudobnym ludom coraz vacsej popularite, komunisticke hnutia hlavne vo Francuzsku boli velmi silne.

   Za danej situacie je ovela pochopitelnejsie, ze pre zapadne vlady bol ovela vacsou hrozbou Stalin nez Hitler – a tak k nemu az do roku 1940 aj pristupovali. Akurat podcenili, ze Nemci maju s Francuzmi nevybavene ucty a pocit obrovskej krivdy…

 • Tak ci onak, smrt tejto poslankyne bude na 120% vyuzita k propagande, aj keby zrovna hned kriminalisti vyhlasili, ze to bol cin v afekte a nema nic spolocneho s Brexitom.
  To bude proste realita.

  Otazka znie, ake protiargumenty pouziju oponenti (co sa bude realne pisat v angl.mediach, napriklad v takom the Sun) a ako na to bude reagovat verejnost.
  Ak sa najde dobry recnik, ktory bude vediet presvedcit ludi, ze to bola chladnokrvna, planovana, objednana vrazda s cielom diskreditovat zastancov Brexitu, tak po prvom soku to moze vyvolat u obyvatelstva este vacsi odpor a znechutenie nad stavajucou vladnou elitou a na just budu hlasovat za brexit.

  • …problem spociva v tom, ze na to, aby vyslovili taketo tvrdenie nebudu mat urcite dostatok dokazov do konania referenda… Potom to uz bude jedno, aj ked by sa nahodou nieco naslo… Vrah vsak bude najpravdepodbnejsie oznaceny za psychicky naruseneho jedinca a tym to bude vybavene… A este sa zamyslime nad tym, ako by to vyzeralo, keby tie dokazy aj mali…? Budu jednoducho vyzerat ako chladnokrvni kalkulatori, ktori chcu stratu ludskeho zivota vyuzit v prospech nejakeho referenda… a okrem toho… je to take absurdne, ze by tomu aj tak vacsina neverila – to uz dotiahnu media… Ak budu mlcat… budu vyzerat prave preto, ze mlcia ako „vinnici“, ktori „priznali chybu“ v tom smere, ze vasne ohladom referenda vybicovali do takej miery, ze to viedlo k strate ludskeho zivota… Cokolvek ,co povedia, ci spravia ich moze len znemoznit …a rovnako ich poskodi aj to, ak neurobia nic…:) Pre stupencov zotrvania GB v EU je to vsak situacia win-win… Ale to je zaroven aj jedine ich slabe miesto:)
   P.S. elitam vsak uz hodne dlho nic nevychadza podla planu… takze tu urcita sanca je… Jednoducho, ked uz raz supera prekukneme… uz moze urobit cokolvek…:) Vid US administrativu s farebnymi revoluciami… 🙂

 • ono by to chcelo vediet o nej trochu viac ako len to, ze bola zastankynou zotrvania a mala dve deti.
  Tie iste udaje mozu platit na polovicu nasi poslancov a my vieme ze tych dovodov na vrazdu by sa naslo vela.
  Dalej v demokratickej spolocnosti je toto nepripustne, ale my a ani briti v takej spolocnosti nezijeme a kazdy z nas stym musi ratat.

  • Lenže ona najskôr bola podporovateľkou brexitu. Pred nedávnym časom, otočila s tým, že pri kampani za brexit sa klame, teda že sa argumentuje trocha mimo. Ak sa teda nemýlim. Z tohto pohľadu je komentárová možnosť deja udalosti, podľa mňa, pravdepodobná.

   Ohľadne čo sa týka demokracie, demokratickej spoločnosti je zbytočne sa rozplývať nad jej stupňom, či čím. Nakoniec u nás sme Denne konfrontovaný s rozdielom chápania demokracie a jej reálnym výkonom (od parlamentu až k zastupiteľstvám)

Pridaj komentár