Keď si zamudruje osobnosť

Médiá nás v posledných hodinách kŕmia informáciami o tom, ako sa Briti zle rozhodli. Jedna „osobnosť“ za druhou upierajú svoj pohľad káravý na Britov ako aj na  sympatizantov Brexitu, ktorých je plná aj kontinentálna Európa.

Ako sa hovorí, celebrity vyslovuj celevriti.

Tažko mi bolo vybrať myšlienku dňa, lebo prakticky čo myšlienka „osobnosti“, to „perla ducha“.

Mňa zaujala „osobnosť“ doteraz mne neznáma, istý Ján Ďurovčik  (choreograf, režisér),  ktorý sa o svoje myšlienky podelil  s Hospodárskymi novinami.

 

Zo mňa asi „osobnosť“ nebude nikdy. Pretože si myslím, že o tom či sa konkrétna krajina vzdá svojej štátnosti alebo nie, môže rozhodnúť aj ten kuchár, a aj s tej poslednej village.

Z jedného dôvodu, rozhoduje sa totiž aj o jeho budúcnosti. Môže sa rozhodnúť, dobre, zle, predvídavo či naivne, ale má právo vyjadriť svoj názor a aj sa jeho názor stane v referende názorom väčšinovým, má právo aj na jeho realizáciu.

A ak máme nejaké profesné skupiny z hlasovaní vylučovať, tak nech sú to  radšej komedianti, než kuchári.

24 komentárov

 • …neviem, kde nejaky pan Durovcik berie tu svoju bohorovnost… Zabuda vsak na jeden detail: vzdelanie nema nic spolocne s inteligenciou a vzdelanie dokonca nezarucuje ani vseobecny rozhlad… V suvislosti s brexitom sme mohli pocut desiatky ekonomov /podotykam, ze nie kucharov…:)/, ktori vykreslovali katastroficke scenare po vystupeni GB z EU… na druhej strane tu boli aj odbornici, ktori ocakavali presny opak ?:) Ako to naozaj bude … nie je podstatne… Nevieme to my, pan Durovcik a ani britski kuchari, ci „fundovani odbornici“… Podstatne ale je to, ze sa volic mohol rozhodnut a rozhodnutie je vzdy kombinaciou vecnych argumentov i emocii… Dokonca sa to niekedy aj prekryva… Zivot sa neda presne spocitat … treba sa samozrejme riadit rozumom a predsa je dolezity aj pocit, ci emocia… Umelec a clovek pohybujuci sa v umeleckej brandzi by toto mal chapat daleko viac ako ktokolvek iny a predsa… Neviem, kto z nas moze povedat, ze ho nieco zasadneho /alebo aj nezasadneho…/, o com rozhodovala EU v poslednych rokoch naplnalo pozitivnou emociou… ? Skratka umelecky dojem nula bodov a ak sa pozrieme na racio … tak este horsie ! Divime sa Britom ? Obavam sa, ze dnes by struktury EU rovnako prepadli vo vacsine krajin Europy a exitov by bolo hafo…

 • Je nemysliteľné, aby o hocijakých témach, ktoré si vyžadujú erudovanosť, hovorili „osobnosti“.

 • Zastupiteľská demokracia by bola fajn KEBY tu neboli antagonizmy! Zamestnávateľ a zamestnanec, Štát a občan…Jasné,že nejaký systém tu musí byť ale ako môžeme mať niečo spravodlivé v nespravodlivom základe sveta?! Jeden sa narodí s hlavou na IT,špičkový mozog,5 jazykov a teda 15000e/mesačne ,iný má problém ukončiť základnú školu…Mal možnosť si niekto z nich vybrať?NIE!!! Ja môžem chcieť byť Gottom,nikdy ním nebudem lebo moja genetická výbava je tak na maximálne miestný spevokol v kostole!!!! Vyspelá spoločnosť sa snaží pomáhať,stierať nespravodlivé výhody ale nejdeme sami proti sebe?! Tým nevyzývam na bezohľadnosť ,toleranciu a itu,len konštatujem….

 • Ale tak má pravdu. On je autoritatívny vládca, ten Ďurovčík a on vie, že s demokraciou by nič nevytvoril.
  Vytvoriť niečo sa dá len autoritatívnou vládou. Ak niekto má link, je tu video otitulkované po slovensky, kde francúzsky politológ na základe výskumu preukazuje, že demokracia je cesta ku vláde ľavičiarov.
  Aj v ČSR aj v Nemecku sa demokratickou cestou dostávajú k moci ľavičiari, čí už komunisti alebo nacionálni socialisti.
  Včera Radičová bola účastná pochodu extrémnej ľavice po boku Blahu, Havrana, Mihályho (foto na sme.sk). To ak si niekto myslel, že ona, sociologička bola niekedy pravičiarka. Nikdy nebola, ak si dobre pamätám, bola i v dozornej rade OSF a ona ako premiérka začala masívne financovať LGBTI.

  Jednoducho, demokratickými voľbami sa ku moci dostávajú marxisti.
  A čo je zaujímavé, väčšina Britov odmietla socialistickú EÚ (čítal som váš iný článok, dobrý postreh). To zodpovedá novej, neomarxistickej ľavici, kde nie je centom záujmu pracujúci človek, ale farebný sexuálny deviant. Nie kuchárka či sedlák z village, ale čierny homoš. Veď v Londýne bol včera pochod deviantov s vlajkami EÚ a žiaľ, aj so Slovenskou a vyjadrovali svoje rozčarovanie a podporu EÚ.
  Nie sedláci, pracujúci, ale homosexuáli a iní nemakačenkovia + hnedí imigranti verejne podporujú EÚ (na niekoľkých reportážach to bola indka, nejaký černoch, ale nie biely od rána do večera pracujúci farmár, či upotená kuchárka).

  Demokracia smeruje ku diktatúre. Ku ľavicovej diktatúre. Vždy.

  • Nepoznám vás pane ale podľa rétoriky je mi jasné,že sa veziete na vlne takých skrachovancov ako je A.Smith či herec-kovboj R.Reagan,ktorý vajatal o tom,ak zbohatnú vlastníci ,majitelia,korporácie tak to bohatstvo presiakne aj medzi ostatný ľud!Niečo ako iluzionisticko-sciente fiction sasanky Sulíka,ktorý rovnako tvrdí.“ nechajte nás schopných zbohatnúť a púotom sa aj vy budete mať dobre“!!??? Svatá (s)prostota! Najhorší je šarlatán a iluzionista politik a ekonóm! Zlaté teľa Miklošovie-agenta cudzích záujmov z M.E.S.A.10(Soroš a iné US organizmy…) o trvalom raste,všetko vyrieši trh či ak si schopný sa presadíš…A tu ľa NIE smeráci ale Ivi a Miki sú uprataní na Ukrajine…Za Judášov žold prostitujú pre iných a za iných! Akí je rozdiel od boľševika(mimochodom časť vtedy židovskej angažovanosti sa v rusku-Trockij a spol…) a týchto neokónov presviedčajúcich o tom,že mať práva pre tvorcov hodnôt je zlé,treba všetko nechať na Kočnera,Širokého či Badžgoňa…!?Aj EÚ sa riadi neoliberalizmom,sme vazalmi USA,merkelová ide v režime Kam vietor tam plášť…jednoducho väčší pes…jej piruety od multi-kulti či pasivita VW,ktorý klamal ale stále nemá na GM,ktorým sa samovoľne vypínali motory ale to bolo OK lebo amíci?! Tvoja pravicovosť ti kričí z každej DNA,si nakŕmení zvratkami neoliberalistov a teraz žnes čosi zasial…slamu,lebo nožnice sa rozťahujú,svet chudobnie len niekoľko rodín špekuluje akoto tu vybaviť.A tajtrlikov sa vždy nájde od Hvoreckého až po Ďurovčíkovi či Kemkovi! Najhoršie je keď si exkrement myslí,že ke´d padol na bonbón,že je bonbón.NIE,aj bonbon sa stal lajnom!!!!

 • Nemyslel som že Ďurovčík je taký kus nemysliacej hmoty. Na jednej strane vie že referendum nie a na druhej strane on nemá názor. Kaddáfí má pravdu že zastupiteľská demokracia nemá s demokraciou nič spoločné. Je to totalita volených zástupcov. A také hovädo ako Šebej dokonca prehlásil, že referendum v zastupiteľskej demokracii nemá miesto … no to už je totalita nad totalitu. A v praxi si to politici tak aj zariadili. Znefunkčnili referendum nezmyselnými kvórami. Jediné „referendum“ je funkčné a to sú voľby. Tam kvóra netreba. Stačí ak príde jeden človek ktorý sa zriekne demokracie tým že vhodí papierik do krabičky a je po demokracii pre všetkých. Nasleduje totalita volených zástupcov. Referendum je nefunkčné aj tým, že volených zástupcov aj tak k ničomu neviaže. „Urobili ste si referendum? Seriem na vás! Ja hlasujem podľa svojho svedomia!“ A koľko stojí svedomie poslanca? Oligarchia si môže kúpiť a 10 parlamentov … a kde je tá demokracia?

 • Súčasné celevrity sa spolu so štandardnými politikmi pozerajú na ľudí s opovrhnutím, dokazuje to ich činnosť od roku 89, ktorú ako sonda do ich myslenia dokresľuje status Ďurovčíka.

  Im by najviac vyhovoval feudalizmus, kde by mohla tým sprostým ovciam, pardon – poddaným, vrchnosť riadiť životy do posledného detailu. A v prípade že chátra nenájde pochopenie pre ich panské rozmary… teda tie jediné správne názory a skvelé nápady, ako napríklad právo prvej noci, či dovoz asociálnych barbarov z krajín tretieho sveta za Márie Terézie do Horného Uhorska, potom si zaslúžia ako trest klietku hanby, prípadne s nimi rovno na dereš.

  Ale teraz vážne. Ďurovčík sa prejavil ako skutočný extrémista a nacista. Demokraciou presne rovnakým spôsobom ako Ďurovčík pohŕdal aj Adolf Hitler, darmo majú celevrity plnú hubu tolerancie a ľudských práv, toto je ich skutočná podstata. Ak sú pri moci, tak im demokracia vyhovuje. Ak sú od moci referendom odstavení, zrazu by im nevadilo obmedzovať základné ľudské práva oponentov.

 • Brexit ukázal jednu vec, ako ďaleko sú schopní zájsť. Z Jo Cox vyrobili prounijnú obeť, respektíve ju za týmto účelom spáchali. Máme tu ešte jeden taký symbol …., z ktorého sa normálnemu človeku dvíha žalúdok. Som zvedavý čo s ním spravia, ale ak ho takto nepoužijú, tak sa ho budú chcieť minimálne zbaviť. Aby túto kartu nemohli použiť ideálne by bolo toto „stvorenie“ pichnúť niekam do kláštora. Len je problém, do akého? Dať tomu ochranku je tiež nezmysel… . Osoba ak chce prežiť by mala spôsobiť sebe ako symbolu mediálnu smrť, ktorá by nemusela byť totožná s fyzickou. Hm… .Dopracovali sme to s európskymi symbolmi na miesto, na ktoré je aj vulgárny slovník krátky. Začalo sa to zástavou, ktorá nie je najhoršia, hymnou, ktorá je na slušný štát až pridobrá, a teraz symbolom zjednotenej európy je …. . Krivka ide strmo nadol, ak tam niekto ešte niečo obdobné naloží, časť rozpadov môže byť aj vojnová, pretože dištancovať sa od tohto deviantného symbolu agresívne a brutálne je v rámci biologického a psychiatricko psychologického normálu.

 • Proč je masa moudřejší než elity
  http://www.institut2080.cz/publikujeme/proc-je-masa-moudrejsi-nez-elity

  O tom, že pri veľkom počte ľudí sa dav v rozhodovaní dopúšťa zriedkavejšie chýb, než akákoľvek kvalifikovaná skupina elít.

 • Durovcik si nevazi ludi,aj kuchar ma pravo na nazor, takze Durovcik nech sa venuje tancu ,ale pravdu povediac, dehonestujuc ineho mam pochybnosti o tomto kvazi umelcovi, urcite je tu mnoho kvalitnejsich a lepsich a skromnejsich ako on,ktory sa vsak nepovysuju nad inymi.., u mna tymto vyrokom skoncil

 • Kuchár z Londýna, či choreograf z Bratislavy……kto to má v hlave v poriadku ?? Ach Jano, Jano……Tých „erudovaných politikov“ je plný Brusel !

 • okrem komediantov by som zmienil profesionálnych analytikov a politikov, ktorí okrem analyzovania a politikovania nikdy nič nerobili 🙂

 • v principe ma Juris pravdu, ale prakticky ma pravdu ta “ osobnost “ Durovcik.
  Ono aby demokracia a ine utopicke vladne systemy mohli fungovat je zapotrebi mat spravene uvedomelych obcanov, ktorych tu zial nemame, a nema ich nikto.
  Nemam nicproti utopiam,ja osobne som idealista, ale som tiez myslitel, a teda vidim ciel, ale tiez ze pred vytvorenim utopickej spolocnosti bude musiet byt zavedena uvedomela diktatura.
  Demokracia nieje sama o sebe zla, Zlou ju robime my, “ zli “ ludia.
  A nedami to nespomenut, ze jeden nemecky statnik toto tvrdil uz minulom storoci. a odvtedy sa na veci nic nezmenilo.

  • presne tak to odporúča Marxov manifest

  • Avšak postmoderný liberna demokracia stiera pevné hodnotové kritéria „zlí“ a „dobrý“ ľudia čo spôsobuje nestabilitu. A tá nestabilita náslende zvyšuje dopyt po silnom superštáte teda totalite

  • Slovensko Slovákom

   tartus, to máš z google prekladača? Ten „tvoj slovenčina“ je niečo hrozné. A inak tento Ďurovčíkov názor je názor obyčajného primitíva, ktorý tiež zrejme slúži satanistom z Bruselu a USA.

  • pre: tartus ohľadom “ Demokracia nieje sama o sebe zla, Zlou ju robime my, ” zli ” ludia.“

   Priama referendová demokracia je vcelku dobrý a stabilný systém. Problémom je zastupiteľská demokracia v podobe, aká panuje dnes okolo nás, ktorá je veľmi riziková na zlyhanie. Celú dobu sa tu argumentuje tým, že volič je príliš hlúpy na to, aby rozhodoval priamo o dôležitých veciach a preto si má vybrať „zástupcov“, ktorí budú rozhodovať za neho. Ale ako si ich má vybrať? Ak je príliš hlúpy na rozhodovanie priamym referendom, ako môže byť kvalifikovaný na výber svojho zástupcu?

   Zastupiteľská demokracia sa tak zvrháva na kolotoč predvolebných sľubov, kupovania poslancov, vydierania ministrov a vznik bábkovej vlády, slúžiacej v prospech oligarchov a bankárov. Ak sa to navyše poistí tým, že oligarchovia súčasne financujú všetky súperiace strany (pravicu aj ľavicu), tak im je v závere jedno, kto vyhrá, pretože im budú všetci zaviazaní.

   Mne osobne sa pozdáva myšlienka kombinovanej demokracie.

   Časť právomocí by bola v podobe zastupiteľskej demokracie (poslanci parlamentu zvolení pomocou krúžkovania a vyškrtávania na kandidátkach)

   A ako poistka by tu bola efektívna a záväzná referendová demokracia švajčiarskeho typu, ktorá by umožňovala vetovanie nepopulárnych zákonov. Podmienkou by bolo jednoduché vypísanie referenda, bez obmedzení kvórum účasti a automatická záväznosť jeho výsledkov.

   • Súhlasím, ak ma problém nezaujíma, tak ho neriešim a nejdem voliť, ale naozaj neviem, prečo by som si mal delegovať nejakého proxy-človeka aby ma zastupoval. Chodí za mňa niekto do roboty? Alebo sa namiesto môjho malého ja chodí aj vicikať, alebo vykakať? Nie, tak tak isto neviem prečo by mal namiesto mňa rozhodovať v parlamente.

   • ked sa zacitas do mojho textu, tak tam najdes vetu : “ Ono aby demokracia a ine utopicke vladne systemy mohli fungovat “ ktora znamena toto: Demokracia na tejto planete neexistuje, a nikdy neexistovala. Preto sa to vola utopia.
    A od tejto zakladnej premysi treba zacat uvazovat.

    • Ježíš marjá, Tartus! Ty trpíš komplexom velikášstva, keď sa úplne vážne označuješ za mysliteľa.
     Utopiť ťa mali vtedy, keď si bol celkom malý…

Pridaj komentár