Kiska to robí dobre a bude to mať ďalekosiahle následky.

Dlhé mesiace som žil a písal v presvedčení, že Andrej Kiska robí politiku, ktorá sa mu vypomstí. Na jednej strane je tu barnumská reklama kvôli odovzdávaniu čistého platu v štýle Vila Rozborila, ostentatívne lietanie lietadlom a v zahraničnej politike, vo vzťahu k Rusku, NATo a Únii ide podľa manuálu americkej ambasády. Avšak zdá sa, že jeho marketingoví poradcovia si nálady a postoje Slovákov naštudovali veľmi dobre. Kiskove preferencie rastú.

Tlačová agentúra TASR zverejnila správu, že Andrejovi Kiskovi podľa prieskumu Focus dôverujú tri štvrtiny Slovákov. Rovnako hodnotia Kisku aj v Česku, kde sa Česká televize vyjadrila : „Nekonfliktní, spontánní, proevropský. Slováci si Kisku oblíbili“

Obrovským rizikom vyhranených postojov je strata kontaktu s realitou, resp. osobnosť, ktorá je verejne činná, zákonite priťahuje podobne zmýšľajúce typy ľudí, čím sa vytvára bublina zdanlivo potvrdzujúca obecný názor spoločnosti. Tak to samozrejme nie je. Spoločnosť má svoje vlastné názory, vlastné prúdy a trebárs ja, alebo iný človek pravidelne oslovujúci verejnosť sa pohybuje svojou trajektóriou, ktorá nemusí byť a ani nie je zhodná s väčšinovou.

V prípade Kisku sa mi presne toto stalo, keď som precenil význam zahraničnej politiky na domácu politickú scénu. Prieskumy verejnej mienky síce hovoria, že väčšina obyvateľstva je proti vojne na Ukrajine a kriticky hľadí na angažovanosť štátov NATO, ale vo vzťahu ku Kiskovi, z ktorého sa stal doslova vojnový štváč, to proste nehrá rolu.

Myslím, že treba prehodnotiť možné dopady činov politikov v zahraničí pre budúcnosť odhadov politického vývinu na Slovensku. To však dáva politickým stranám menšiu slobodu pri vytváraní marketingových stratégií a naopak vyššiu zodpovednosť pri prezentácii na domácej scéne.

Dotiahnuté do konca, nie je prijateľný a úspešný politik, ktorý bude v zahraničí hovoriť všetko tak ako si myslí väčšina národa, ak sa totiž nedokáže prejaviť aj na domácej scéne, pohorí. Opak je pravdou a príklad Kisku je toho príkladom.

Čo to znamená pre budúcnosť?

Róbert Fico si založil značnú časť svojej vlastnej reklamy, resp. reklamy Smeru na podpore zahraničnej politiky. Áno, môže to utvrdiť značnú časť voličov aby ostali voličmi Smeru, ale nie je to rozhodujúci popud. Dôležité sú marketingové domáce aktivity. Našťastie pre Smer, aj túto stránku strana usilovne kultivuje a stavia na výborných ekonomických výsledkoch, ktoré umožňujú rozdávať benefity voličom na Slovensku. Z pohľadu strany Smer potom nemá príliš veľký význam jeho aktivita či už na východe alebo na Západe, takže úsilie a prezentácia Róberta Fica ako človeka s vlastným názorom napríklad voči Rusku bola marením síl.

Z opačnej strany, ľudia s vyslovene protiruskou rétorikou strieľajú slepým nábojmi. Väčšinu voličov to vlastne nezaujíma a rovnako aj oni mrhajú silami, ktoré im budú chýbať vo vnútropolitickom zápase

Kvôli osobným väzbám ma najviac zaujíma postavenie strán SaS a Skok. Zdá sa, že hlavne Skok ide vyslovene po domácej scéne a jednoduchými pozitívnymi sloganmi a príťažlivými témami vytvára veľmi pôsobivú alternatívu, ktorá by mohla pri veľmi priaznivej zhode okolností stačiť aj na vstup do parlamentu. Strana SaS sa spamätala, prudko nasadila spiatočku v témach osobných slôbod, ktoré boli aj tak témami marxistickej ľavice a necelý rok pred voľbami sa venuje tomu, čo ju vynieslo na výslnie – ekonomike a daniam.

Ani jedna strana nemá budúcnosť istú. Na strane Skok je nedôvera voličov voči sľubom ďalšej strany, zvlášť keď sa pri tejto strane vytratil potenciál novoty. SaS je strana ktorá stojí a padá na osobe Richarda Sulíka. S oporou síce rusofóbneho (čo, ako som ukázal nehrá rolu) ale po ekonomickej stránke presvedčivého Jozefa Mihála, vytvára slušný základ pre prekročenie 5% hranice. Dôležitým sa stáva potlačenie významu kontroverzných osôb zameriavajúcich sa na osobné slobody.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

14 komentárov

 • Miro Moskowski

  Tri štvrtiny dôverujú? To kde merali? Na Americkej ambasáde?

 • Dnešní politici sú si veľmi dobre vedomí, ako fungujem tento volebný systém. Objavili proces, ktorý ich dostane k moci – je to vzorec: peniaze – médiá – marketing. Čím ďalej je to prehľadnejšie a mám dojem, že tým skúšajú trpezlivosť ľudí a ich inteligenciu. Tento volebný systém je predom určený na ovládnutie doslava a do písmena mafiou v oblekoch, čím postupom času sa volení predstavitelia stávajú do neprijateľnej polohy voči ľuďom – napr. Mečiar. Je až smiešne, ako sa SMER teraz pred voľbami snaží osloviť prvovoličov a dôchodcov. Sú to jednoznačne najjednoduchší spôsob získania hlasov vo voľbách! Tento štát od 89 je vedený mafiou v oblekoch, s ktorou slušný a vzdelaný človek nechce mať nič spoločné, lebo ho zničí. Otázka je, existuje alternatíva k súčasnému volebnému systému?

  • Áno, politické strany = legalizovaná mafia!!! Je šanca, ako sa z toho dostať von!!! Iná ma nenapadá!!! Samozrejme dalo by sa tu napísať celý program, čo je treba zmeniť, ale na ľudí sa musí ísť postupne a treba začať v prvom rade s tým, čo sa už osvedčilo a fungovalo!!! Ľudia sa musia v prvom rade zbaviť tohto fašistického režimu, aby si mohli vydýchnuť a potom sa ďalej v kľude zamyslieť, čo chcú a ako, kde sa chcú vlastne uberať!!

   Historická nevyhnutnosť Česko-Slovenskej krvavej revolúcie – A čo po nej – Toto je tá prednáška!!!
   ——————————————————————————

 • … nespoliehal by som sa na prieskumy Focusu… ale suhlasim s tym, ze volici ci obcania myslia skratkovite… Pre mna osobne /aj ked som bol volicom A.Kisku/… je sucasny prezident taka jednoducha Maria pod vplyvom M.Butoru – co sa naplno prejavuje v zahranicnej politike… Toto mi bolo jasne hned po oznameni mena tohto poradcu !!! A.Kiska sa sprava ludsky, vludne a uveritelne… To ze v praktickych otazkach podporuje minimalne skryty fasizmus, genocidu a transatlanticke agresivne struktury… pre beznych obcanov nie je viditelne… Lenze take lety vladnym specialom… to uz je ina kava… Tym sa doteraz nikto nevenoval, ale donekonecna sa to obchadzat neda… Minut 20.000 € mesacne na svoje sukromne lety a rozdat 5.000 €… to uz je nieco, na co zacne casom pocuvat aj slovensky volic !!! Strany SaS a SKOK asi nestoja za komentovanie a nesuhlasim s nazorom, ze maju nejaky zmysel pre buducnost politickej sceny v SR… R.Sulik v praktickej politike nie je ziadnou alternativou a da sa povedat, ze zapadol medzi obsadenie EP bez akychkolvek problemov… Ak medzi najvyznamnejsie aktivity pri zivotne dolezitych temach ma patrit zdrzanie sa pri hlasovani… je to zalostne malo ! To, ci kradne SMER trochu viac ako kradlo SDKU so svojou suitov, alebo to, ze nas tuneluju zahranicni investori… dnes paradoxne uz nie je vobec podstatne… Sme sice v EU len akysi chudobni pribuzni… ale stale mozme este relativne spokojne prezivat… Su tu vsak hrozby, ktore nam uz doslova idu po krku:
  1/ riadene vlny pristahovalcov
  2/ likvidacia tradicnej kultury cez agendu LGBTI a multikulti
  3/ likvidacia a kolonizacia EU ekonomiky cez agendu TTIP
  4/ agresivna politika voci Rusku v mene nicoho
  5/ ekonomicka zvieracia kazajka eurovalov, bankovnictva frakcnych rezerv…

  • Presne tak!!! Na Slovensku je zatiaľ ešte relatívne dobre (je z čoho rozkrádať a vysávať) a preto väčšina ovečiek na Slovensku má súčasné politické dianie vo svete a doma, ľudovo povedané na saláme!!! Ale bude čoraz horšie!!!

 • Agentúra FOCUS ??? Tri štvrtiny dôverujú ??? Snáď tomu neveríte aj vy, pán Poláček ? Neviem o nikom, vo svojom okolí, kto by tomuto pánovi dôveroval, vo funkcii ku ktorej sa dostal …zásluhou ???

 • vpondelokdomanebudem

  Keď som na SLovensku som nútený cestovať vlakmi. Všetko je preplnené a príjmy klesli. Znama robí v pokladni v Tatrach. Mládež sa premáva bezplatne, včera sa dokonca bavili koľko alkoholu su schopní kúpiť – veď cesta je zadara…Smer to vymyslel geniálne. Títo a penzisti mu dajú hlas zaručene. A koho voliť? Držím sa Radičovej.Nie je koho voliť. A dúfam že nebudem ani na SLovensku v tej dobe.

  • To teda robíš peknú chybu s tou radičkou!!! Vieš ty vôbec, že je to naprogramovaná sérešníčka???!!! No však ale tvoja vec!!! To už závisí aj od toho, akou úrovňou chápania sveta a morálky disponuješ, aké máš priority pre Slovensko ako národ a kde chceš a akým cieľom, aby sa uberalo!!! Alebo si myslíš, že Slovensko a vlastne celá západná/atlantická civilizácia, ku ktorej sa tak hrde hlásime, je už vlastne v cieli a už nemá čo vylepšovať, respektíve zmeniť???!!! Ja beriem tento stav vo svete len ako prechodnú fázu na ceste ku skutočnej kultúre ľudskosti!!! Je to v ľuďoch a systéme a nie v politikoch!!! Tí nás nespasia!!! Ale niekto stále tomu nerozumie!!!

  • A ešte ma napadla jedna vec!!! A síce v demokracii, kapitalizme a individualistickej kultúre/spoločnosti, kde človek vykorisťuje človeka, kde je ľud názorovo rozdrobený na cipr-campr a je k tomu aj tupý ako poleno, je skutočne veľmi ťažké, aby sa pred voľbami zjednotil a hlasoval ako „jeden muž“, najlepšie možne pre spoločnosť ako celok a nie len ako egoistický individualista!!! Pretože sa asi zhodneme na tom, že človek ako indivíduum môže prežiť a vyniknúť len v spoločnosti, ktorá stojí na kolektívnych princípoch a spoločných ideáloch!!! V tom je problém demokratickej voľby a niekto s tým aj chladnokrvne kalkuluje!!! Čo je vlastne demokracia???!!! Dalo by sa to v jednoduchosti zhrhnúť asi nasledovne!!! „Demokracia je formou vysoko efektívnej „samo“-regulovanej totality s minimálnymi nákladmi na riadenie pre kurátorov!!!“ Ešte zvýrazním, že netreba si pliesť demokraciu so slobodnou spoločnosťou!!! Demokracia je len ideológia a zdá sa, že pekne zhubná!!!

 • Ja by som to v krátkosti zhrnul nasledovne!!! Slovenský volič obecne nemyslí globálne a skôr sa zaoberá domácimi taľafatkami a či mu zvýši jeho miláčik v kravate o 5 euro dôchodok!!! Dalo by sa celkovo povedať, že nevie ani, ktorá bije!!! Podľa odporu k vojne sa to nedá moc nejako zobecňovať, kedže vojnu si praje skutočne len idiot!!! Vidím to na vlastných rodičoch, ktorí aj niečo tušia a nejaké témy im niečo hovoria, ale jednoducho teraz už na staré kolená, na to z vysoka…!!!

 • Pán Sulík aj so šaškou nemá absolútne žiadne poňatie o tom, ako sa riadia dnešné (globálne) sociálne super-systémy (svet), alebo možno si aj niečo uvedomuje, ale radšej sa rozhodol plávať s prúdom/byť politicky korektný/nevyčnievať moc z radu!!! Predsa, čo o ňom viem, tak je to podnikateľ/ekonóm a nie „profesionálne“ vycvičený/vyškolený riadiaci káder a neprešiel tak cez „(j)elitárske sito“ ako napríklad u nás serešníčka radičová, bilderbergáč mik-lož, alebo fico ako slobodo-murár!!! Je jasné, že pán Sulík ako podnikateľ a ekonóm, ktorý bol naindoktrínovaný všetkými tými „pravdivými“ ekonomickými dogmami, je absolútne presvedčený o všetkých tých kapitalistických dogmách, o „neviditeľnej ruke trhu“, o liberálnej ekonomike a podobne a kapitalistické zriadenie tým pádom pokladá za „definitívne najsamlepší/najspravodlivejší/najslobodnejší“ systém!!! To dá predsa rozum, nie???!!! Problém je, že pri ekonomike aj jeho rozum asi končí, kedže si pravdepodobne myslí, že globálny liberálny kapitalizmus (a ekonomický systém založený na dlhu a úroku), ktorý je zdrojom/palivom permanentného sociálneho napätia, ekonomických cyklov, korupcie, klientelizmu, kradnutia, zabíjania, vojen…, no proste všetkých tých kapitalistických „mňamiek, že teda liberálny kapitalizmus je dlhodobo udržateľný systém v uzavretej biosfére Zeme s konečným priestorom a pravdepodobne aj s obmedzenými nerastnými surovinami, ktoré západ defakto nemá (aspoň v takej potrebe, aby si mohol bujaro užívať) a že kapitalizmus nevedie s matematicky presnou istotou ku globálnej biosférnej/ekologickej katastrofe, ale naopak ku „svetlým“ zajtrajškom!!! Vynikajúce!!! Pán Sulík je asi skalopevne (dogmaticky a nadosmrti) presvedčený o tom, že individualistická potreba dosahovať zisk, keď jednotlivec myslí len na seba a na prítomnosť a riadi sa krédom – „uži si na max, kým si mladý“, keď ľudia vykorisťujú jeden druhého, keď parazitizmus a úžerníctvo sú pokladané za vzor podnikania a podobne, že proste všetky tieto vymenované javy dokážu nejakým zázračným spôsobom stmeliť celú (atomizovanú = odzbrojenú) spoločnosť, teda 3/4 „sociek“, ktoré sa z roka na rok rozrastajú a ich bohatých (j)elít a pánov (ktorí naopak sú z roka na rok bohatší), ktorá bude príkladne ťahať za jeden povraz a nejakým magickým spôsobom optimálne s ohľadom na väčšinu, plánovať si svoju „skvelú“ budúcnosť, prežitie národa a zachovanie životného priestoru v zdravej forme aj pre nasledujúce generácie a pokolenia národa (sveta)!!! Len viete, ako to reálne chodí, že plánovať je v skutočnosti dovolené iba tým, čo majú prachy a moc a tí plánujú zväčša len vo svoj vlastný prospech a záujmy a nie v prospech celej/väčšinovej spoločnosti!!! Teda zjednodušene povedané, pán Sulík si myslí, že keď zisk ako neživá entita/dominanta života celej spoločnosti bude absolútne a neohrozene stáť nad plánom/koncepciou/cieľom celej spoločnosti, že to akýmsi zázračným spôsobom zabezpečí dlhdobo udržateľnú existenciu a zdravý rozvoj celej spoločnosti!!! Fajný matroš!!! No tak kapitalizmus (veľko-priemyselná výroba) tu je zhruba 200 rokov a indiáni/domorodci/krováci tu sú (boli) už tisíce rokov v podstate s nezmeneným spôsobom a filozofiou života!!! Uvidíme, ktorý systém bude mať dlhšiu životnosť!!! Stavím všetko na indiánov a spol!!! Pán Sulík je proste len taký ten klasický a dogmatický zástupca ľudu a zástanca údajnej „demokratickej“ deľby moci v štáte, ktorý si myslí, že riadiť sociálny-supersystém znamená len liberálna ekonomika a nízke dane (neviem, čo hovorí na efektívnejšie zdaňovanie korporácií a zahraničných investorov) a spoločnosť bude zotrvačnosťou len a len prekvitať a riadiť sa sama!!! Hahahaha!!! No však to ale potom vlastne ani nepotrebujeme politikov!!! Načo nám sú, keď sa spoločnosť riadi defakto sama???!!! Čo je inak fakt a pravda = skutočnosť, že spoločnosť sa v podstate „samo“riadi na základe nejakej zvolenej koncepcie (plán/cieľ), od ktorej sa odvíja ideologická/mediálna moc, legislatívna, výkonná a súdna!!! Teda žijeme v akejsi ohrade!!! Len otázka je, že pre koho sa „samo“riadi, respektíve v čí prospech a či skôr pre väčšinu, alebo nevolenú súkromnú parazitickú menšinu psychopatov, ktorí majú svoje vlastné plány a kedže majú dostatok prostriedkov a prachov, tak sú ich schopní rozvrhnúť aj na desiatky rokov!!! Kdežto obyčajná „socka“ väčšinou plánuje od výplaty do výplaty!!! Hahahaha!!! Bohužiaľ skutočnosť sa má tak, že Slovensko a jeho národ podliehajú cudzej koncepcii, tzv biblickej koncepcii globalizácie, vytvorenej globálnym prediktorom možno tisíce rokov dozadu za účelom zotročenia celého sveta v mene jediného boha!!! Najväčší problém je v tom, že drvivá väčšina ľudí ani nevie, čo to koncpetuálna moc je a tak ju ani nemôžu držať pevne vo svojich rukách a preto sú len ovcami a štatistami na šachovnici, kde má konceptuálnu moc pár parazitických psychopatov, ktorí usilujú o svetovú vládu a (krypto) totalitnú spoločnosť/zriadenie, kde im ľudia už nebudú môcť odporovať!!! Myslím si, že pán Sulík aj so šaškou skutočne nemá moc veľkú šancu osloviť viac než tých 5% vôl-ičov, hlavne tých drsných liberálov (no to sa ešte uvidí), kapitalistov a zástancov „nevideteľnej božej ruky“!!! Tých našťastie nie je až tak moc!!! A keď sa tam aj s nejakou náhodou dostanú, tak veľa vody beztak nenamútia, pretože tento dnešný fašistický systém je pozichrovaný tak, že sa nedá reformovať, iba sundať a nahradiť iným!!! Tiež sa treba zamyslieť, prečo má šaška tak malé preferencie!!! Či je to kvôli tomu, že robia tak zlú politiku, alebo majú malú podporu tých, ktorí by ich mohli nejako využiť pre svoje egoistické záujmy!!! Dnes je v kurze buď pseudo-pravica, alebo nejaká ľavica, namiesto tradičnej konzervatívnej pravice, ktorá by ale beztak neodvrátila hroziacu biosférnu/ekologickú katastrofu našej zdegenerovanej západnej/atlantickej civilizácie, ktorá sa evidentne rúti do horúcich pekiel a nebude to len prehnanými štátnymi zásahmi, nedostatočnou liberálnou ekonomikou a podobne, jak dogmaticky a zacyklene praví „skutočná“ pravica!!! Je to kapánek komplikovanejšie!!!

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Kiska to robí dobre a bude to mať ďalekosiahle následky.

Pridaj komentár