Koľko platí Putin za vojnu v Sýrii?

The Washington Free Beacon zverejnil odhady, koľko Rusov denne stojí kampaň v Sýrii. V porovnaní s bežnými výdavkami západných armád ide o malé čísla.

Podľa Jacka Caravelliho z WFB, letecká kampaň v Sýrii stojí ruskú vládu okolo 4 milióny dolárov za deň. IHS Jane, popredný obranný think tank so sídlom v Londýne zrátal finančné náklady jedného mesiaca ruskej intervencie.

Odhad Jane je prvé komplexné vyhodnotenie denných finančných nákladov Ruska vo vojne, s prihliadnutím na hlavné výdavky ako sú náklady na použitie lietadiel, náklady na muníciu, podporné akcie, logistiku a spravodajské operácie. Denné výdavky sú 710.000 dolárov za letovú prevádzku, 750.000 dolárov na muníciu, 440.000 dolárov pre pracovníkov servisného zabezpečenia a 250,000 dolárov na logistiku a spravodajstvo.

Tieto údaje sa ďalej členia do viacerých kategórií, ako napr. hodinové náklady na prevádzku lietadiel s pevnými krídlami – 12.000 dolárov a vrtuľníkov – cca 3.000 dolárov

Odhad Jane prichádza s upozornením, že existujú ťažkosti pri zhromažďovaní presných údajov
– o nákladoch na presuny zariadení z Ruska do Sýrie;
– o nákladoch raketového útoku zo začiatku októbra zahájenom z lodí Kaspického mora. Odhaduje ich okolo 36 miliónov dolárov;
– o nákladoch na platy a réžiu pre 1500 až 2000 ruských pracovníkov v Sýrii.

Tieto neistoty vedú Jane kcelkovému odhadu 4 milióny dolárov denne a celkove medzi 85 až 100 miliónov dolárov od 30. septembra, kedy došlo k vojenskému zapojeniu sa Ruska.

Vysokí ruskí úradníci na poli obrany tvrdia, že armádny ročný obranný rozpočet asi 50 miliárd dolárov pokrýva uvedené náklady bez problémov. Aj keď je možné, že tieto tvrdenia sú presné, neodrážajú veľké finančné problémy, ktorým by mohol čeliť ruský prezident Vladimír Putin, pokiaľ dôjde k vleklej vojenskej účasti krajiny, čo nie je vôbec vylúčené. Ruská ekonomika trpí vysokou infláciou, zatiaľ čo príjmy z predaja ropy, finančnej opory Ruska, sú na nízkej úrovni vzhľadom na globálny prepad dopytu.

Rozhodnutie Putina viesť vojenské operácie v Sýrii do dnešného ho nestojí veľa. Jeho osobná popularita je stále na vysokých úrovniach a neexistuje žiadna významná organizovaná domáca opozícia voči jeho sýrskej politike.

Naopak, zdá sa, že ruských občanov uspokojuje pocit, že ich krajina sa stala hlavnou silou v politike Blízkeho východu.

Vojenské operácie v Sýrii sú vykonávané leteckou jednotkou zloženou zo starších lietadiel, ale ruskí velitelia tiež získavajú cenné skúsenosti o spoľahlivosti a schopnostiach novej generácie lietadiel ako sú štyri nasadené stíhacie bombardovacie lietadlá SU-34 (Fullback).

P.S. Pre záujemcov doporučujem odkliknúť link z úvodu, kde je viac podrobností a náklady sú hodnotené aj z hľadiska propagandy, testovania, resp. reklamy možností ruského zbrojného priemyslu. Rovnako sú diskutované aj ekonomické otázky

Zdroj:

6 komentárov

  • Priame porovnavanie nakladov Ruska a NATO nema zmysel, kedze Rusko plati svoje naklady v rubloch a omnoho nizsich hodnotach. Milion dolarov v Rusku zajde dalej ako 10 milionov v NATO krajine. Velka cast nakladov su energie (palivo, vybusniny), ktorych je Rusko exporterom a ktore su teraz na velmi nizkej urovni. A Rusi nic nerobia zadarmo, Syria to nejakym sposobom zaplati.

  • všetci omieľajú mantru o škodách ruskej ekonomiky v dôsledku nízkych cien ropy atď, ale to že dlh Ruska je len 24% hdp cca a ropa sa na príjmoch rozpočtu podieľa len 9 % to už nikto nespomenie. oproti takej Saudskej Arábií, kde je rozpočet závislý na rope zhruba z 95%

    • Zle – dlh Ruska ocisteny o rezervy je len 8% HDP. Rusi mimochodom rezervy zvysuju a dlh znizuju. Export fosilnych paliv tvori cca polovicu prijmov budgetu.

      • Díky za upresnenie, na rezervy som zabudol
        Čo sa týka podielu z príjmov ropy na celkovom rozpočte, nie som si istý, vychádzam z prepočtu, čo v diskusií urobil jeden prispievateľ na serveri proinvestory.cz. skusil by som vyhľadať ten článok s diskusiou, bohužiaľ, vôbec sa nepamätám ktorý to bol.
        Podľa tohto článku: http://www.evropareset.eu/index.php/texty-texty-clanky/105-energeticka-strategia-ruska-2020-a-stredna-europa, máte pravdu je to polovica príjmov, ale je z novembra 2012 predpokladám diverzifikáciu príjmov a zníženie podielu, keďže je to dlhodobým cieľom ruskej vlády(samozrejme je otázne s akou efektivitou).

        • Jednoducha matematika. Rusky rozpocet je v prepočte cca 400miliard dolarov. Ak Rusko len na trhu s ropou a plynom moze defaultne minimalne na najblizsie roky rátať so sumou do 200miliard dolárov rocne, je to cca polovica prijmov rozpoctu.
          Vychodiska tvrdenia – Experti na trhu s ropou predpokladajú, ze ropa neklesne pod 50 dolarov za barel a Gazprom na najblizsie tri roky rata s cenou 200dolarov za 1000 kubikov. Rusko exportuje 70% tazby ropy a 30% tazby plynu., pričom ropy tazi vyse 10mB/D a plynu 670mld kubikov rocne

  • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Koľko platí Putin za vojnu v Sýrii?

Pridaj komentár