Komentár k vysokým preferenciám koalície OĽaNO, NOVA a SaS

Agentúra FOCUS zverejnila prieskum volebných preferencií, ktorý si môžete prečítať napríklad na stránkach Hospodárskych Novín. Celkom zaujímavý výsledok možnej trojkoalície OĽaNO, NOVA a SaS, kde by sa stali najsilnejším volebným opozičným blokom, si žiada zamyslenie.

Predstavtelia možnej trojkoalície zľava: Matovič, Sulík, Lipšic

Keď sa objavila myšlienka tejto ideovo značne nesúrodej koalície, na sociálnej sieti sme zverejnili nasledovný komentár

Načo princípy? Dôležité je miesto v parlamente

Ťažko vymyslieť nesúrodejšiu koalíciu ako Nova, OĽaNO a SaS. Napriek tomu sa stala realitou tvárou v tvár volebným prieskumom.

SaS ani Nova dnes už nemajú žiadnu šancu dostať sa samostatne do parlamentu, preto bola ich jedinou alternatívou vyviezť sa na kandidátke iných strán, alebo ako sa to stalo teraz, v rámci koalície. Vzhľadom na to, že budú len príveskom OĽaNO (dokonca by to niekto mohol nazvať aj balastom), nie je možné predpokladať viac ako jedno, či dve miesta pre každú z týchto dvoch strán na vrchných pozíciách spoločnej kandidátky. Hlavne pre Sulíka (SaS) a Žitňanskú (Nova) ide o pohodlnú pozíciu, pretože môžu podporovať koalíciu z diaľky Európskemu parlamentu na spodných miestach kandidátky (tým zabezpečiť ďalšie hlasy), ale pritom nejdú do osobného rizika prehratého súboja.

Ešte je potešiteľná jedna vec. V takejto koalícii nemajú skoro vôbec žiadnu šancu najviac zdiskreditované mená zo SaS ako je Poliačik alebo Schlesinger. Teda za situácie, ak radikálne krídlo SaS nezlomí Sulíka, aby posunul niekoho z týchto dvoch dopredu. Bude zaujímavé ako sa k tomu postaví Matovič, ktorý je známy svojim dobrým odhadom nálady voliča. Zvlášť bude napínavé, kde sa umiestni ďalšia kontroverzná postava zo SaS, za akého často považujú Galka.

Čo sa týka ďalších strán, predpokladali by sme účasť v tejto koalícii aj pre SkOK. Samostatne sa do parlamentu nedostanú a platí pre nich to isté, čo pre Nova alebo pre SaS. Ich vyjednávacia pozícia je však prakticky beznádejná. Rok pred voľbami nemajú žiadnu šancu osloviť voliča a tým pádom aj v koalícii môžu dúfať maximálne jedno miesto do prvej dvadsiatky. Pre Miškova, či Krajcera však bude zaujímavé aj toto.

Matovič zase získa pozíciu volebného lídra a ak sa voličom táto hra na jednotu zapáči, môže sa stať dokonca lídrom opozície. Jediným porazeným bude ako vždy volič. Tento mačkopes aj tak nič nedosiahne, len sa rozdrobí moc Smeru. Ale aj to je zaujímavý výsledok.

Myslím, že na tomto komentári netreba nič meniť. Ak sa potvrdia tieto výsledky v ďalších prieskumoch, potom môžeme s istotou povedať, že voličom je v podstate jedno, akú ideológiu formálne strany zastávajú. Dôležitý je odkaz, imidž a predstava hry na jednotu. V prípade, že táto stratégia funguje (a ja sa domnievam, že áno), súčasné strany tejto koalície, by mali tento obraz jednoty marketingovo podporiť a v maximálnej miere kultivovať. Ak sa im podarí vyhnúť sa akýmkoľvek kontroverziám, nemusia robiť prakticky nič, žiadnu politickú agitáciu. Vlastne stačí, keď sa ku všetkým otázkam budú vyjadrovať spoločne s hranou úctou a rešpektom navzájom aspoň do volieb.

Hoci si veľa ľudí myslí, že Dzurinda proti Mečiarovi vyhral svojou charizmou, či prísľubom dvojnásobných platov, domnievam sa, že to bol práve odkaz opozičnej jednoty, ktorý na ľudí zapôsobil najviac. Ak sa teda tieto tri strany dokážu zbaviť aspoň navonok protichodných a kontroverzných výrokov, dočká sa Róbert Fico veľkého a hlavne nemilého prekvapenia.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

Pridaj komentár