Komentáre očitých účastníkov žilinského protestu a čo z nich vyplýva

Protest Žilina 11.7.2015, autor Richard Tokušev

Protest Žilina 11.7.2015, autor Richard Tokušev

Protest v Žiline mal byť v prvom rade všeľudovým protestom proti vlne neriadenej ekonomickej imigrácie, proti islamu, ktorého ideológia v politickej forme hrozí rozbiť našu kultúru a demokraciu, proti politike USA a Európskej Únie, ktorá destabilizuje okolie Európy a tým vyvoláva chaos a spôsobuje hore spomínané javy. Nič z toho sa nestalo.

Protest sa zvrhol na vcelku „jednoduché“ predvolebné zhromaždenie Kotlebovej strany ĽSNS. Nebola by to z ich strany zlá kalkulácia, keby tá strana mala aj nejaký racionálny program, t.j. navrhovala rozumné riešenia, pre ktoré by hľadala podporu ľudí. Podľa komentárov je ĽSNS stále stranou ľudí s veľmi podivným, často až primitívnym zmýšľaním, oslavujúcimi časy klérofašistického štátu, s filozofiou: „Dajte nám moc, všetkých povešiame a potom bude dobre.

miky 12. 07. 2015 píše:

(adresa prispievateľky je v redakcii)

Bola som na tom proteste v Žiline, myslím Kotlebovom , keďže mi išlo primárne o protest proti prijímaniu imigrantov. Tí rečníci, okrem Kotlebu, ktorý hovoril bez papiera, si tie svoje prejavy asi nepísali sami, ale niekto im to narýchlo zosmolil a oni si to pred začiatkom ani nestačili prečítať. No bolo to úbohé a biedne. Hovorila som aj s Kotlebom a povedala som mu svoj názor na to, ako sa tá strana prezentuje. Používa symboly Slovenského štátu, pozdrav „Na stráž“, ktorý používali Hlinkove gardy, zaštíťujú sa takými kontroverznými politikmi ako bol Tiso a Hlinka (na to mi pán Kotleba povedal, že tak ich vykresľujú médiá). Nechce sa mi veriť, že človek s dvomi titulmi nemá povedomie o histórii a obdobie Slovenského štátu (do povstania) nie je ničím, na čo by malo byť Slovensko pyšné.

Bolo tam pár potetovaných svalovcov v čiernych tričkách s nápisom VZDOR, jeden z nich mal na predlaktí vytetovaný portrét Tisa – no ten to musí mať v lebeni úplne vyrabované. Samozrejme, že potom sú označovaní za extrémistov, nacionalistov, fašistov – a podľa mňa nie neprávom. Keby boli sami sebou, nevzývali symboly a politikov Slovenského štátu, získali by ďaleko viac sympatizantov medzi normálnymi ľuďmi, za ktorých sa považujem aj ja, no moje sympatie po dnešku rozhodne nemajú, ale bohužiaľ žiadna iná strana takéto zhromaždenia, kde by sme mohli vyjadriť nesúhlas s politikou vlády nerobí, takže z toho dôvodu som tam bola, ale so všetkým čo tam zaznelo určite nesúhlasím.

Tie reči – to je to čo už všetci vieme, ale návod, čo robiť, ako dosiahnuť svoje ciele tam nezaznel. Prišlo mi to naozaj nepripravené a slabé. Bola to viac-menej Kotlebova predvolebná agitka, ale záruku toho, že keď bude zvolený, že niečo zmení, to nemáme a po dnešku tomu ani neverím, že by niečo zmenil.

Ešte čo ma zarazilo, bola svetelná tabuľa na divadle a ešte jednej budove, na ktorej bol nápis: „Sme otvorené mesto a vy to nezmeníte„. A pod tým „Vitajte“ v niekoľkých jazykoch – aj arabsky. Takže toto je dielo vládnej moci, čo je veľmi, veľmi smutné, keď jednajú protinárodne a proti vôli ľudu, podľa toho, čo od nich chce EU a EU je ovládaná USA. Oni určite už majú pripravené miestečka vo svete, kde sa uchýlia, keby sa niečo dialo, ale ja nemám kam utekať, preto som tam bola. Keď sa nenájde žiadna „normálna“ strana, ktorá by ponúkala riešenie takéhoto vážneho problému, tak ľudia pôdu aj za takouto extrémistickou Kotlebovou stranou a nemusí to dobre dopadnúť, ako to už minimálne raz dobre nedopadlo.

Ešte na záver musím povedať, že z televízie Joj sa ma pri odchode pýtali na názor, ale v správach odvysielaný nebol. Povedala som tam toľko, že som normálny pracujúci človek, ktorý nesympatizuje so žiadnou stranou, ani nie je extrémista, ale ktorý nesúhlasí s tým, čo sa deje a preto som ich prišla podporiť. (Najpodstatnejší tam bol asi podpis tej petície). Stal sa tam nejaký drobný incident, ktorý vyprovokoval niekto, koho oni asi poznajú, ale to som na vlastné oči nevidela, tak to nemôžem komentovať.

Naplánovaná provokácia, ktorú Miky nevidela

Podľa viacerých svedkov Mihály vybehol z farských schodov, zahalený šatkou. Pričom prebehol okolo skupinky štyroch policajtov, ktorí tam stáli a bez povšimnutia ho nechali plniť zadanie, ktoré mal ten deň splniť a policajti mu to mali jednoznačne umožniť. Mihály začal niečo hádzať po ľuďoch (neskôr vysvitlo, že to boli vajcia) a kričal: „Fašisti! Skurvené fašistické svine! Zatknite fašistov! Pojebte sa!“ Vbehol do davu.

Polícia sa len nečinne prizerala a nič neriešila. Usporiadatelia aj za pomoci ľudí spacifikovali Mihályho. Policajti boli stále nečinní a zasiahli až po opakovaných výzvach Kotlebu, smerovaných na policajtov aby si konali svoju povinnosť. Evidentne čakali na to, aby ho dav zbil a vznikla tak zámienka na zakázanie podobných protestov.

 

Z priebehu akcie je viac ako zrejmé, že Mihály je konfident štátnej alebo tajnej polície. Hoci sa svojimi aktivitami snaží prezentovať ako nezávislá mienkotvorná osobnosť, spolupracuje so štátnou mocou a jeho činnosť je smerovaná na ovplyvnenie verejnosti tak, ako to štátna moc potrebuje.

Je veľmi príznačné, že hoci je rétorika vlády Smeru orientovaná proti prílivu imigrantov, na základe jej činov, reality a výsledkov „práce“  jej spolupracovníkov, t.j. podobných ľudí ako Mihály, možno usúdiť na úplne iné zameranie politiky súčasnej vlády. Ak je „antifašista“ Mihály podporovateľ ukrajinskej neonacistickej strany „Pravý sektor“ ak Mihály „bojuje za umiestnenie islamských imigrantov“ na Slovensko, potom je práve toto skutočná politika súčasnej vlády.

V skutočnosti vláda Róberta Fica chce a podporuje neriadenú imigráciu, skryto podporuje šírenie islamu, snaží sa okliešťovať slobody občanov a dokonca podporuje aj šírenie extrémizmu a neonacizmu za našimi východnými hranicami

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj :

 

9 komentárov

 • ten postreh o Mihalym je zajimavy inak totiz nema logiku ze je horsi ako kritizovani ludia (jedine ak je plateny provokater)

 • Ptáve, že tá myšlienka v prejavoch tých ľudí (ktorých sa zastávate) chýbala. To oni papagájovali to, čo už všetci dávno vieme, ale bez návrhu riešenia. Ak vám to stačí, je to váš problém. Mne to nestačí. Bola som tam, videla a počula som to na vlastné oči. Nemajú žiadne riešenie, žiadne návrhy. Plamenné reči nikomu a ničomu nepomôžu. Pripodobnila by som to k tomuto: Horí vám dom, vy stojíte na dvore a plačete, aký je to krásny dom, ako ste vďační svojim rodičom, že vám ten dom zanechali… a neviete, že máte volať hasičov a ani sami nehasíte.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Komentáre očitých účastníkov žilinského protestu a čo z nich vyplýva

 • Pán Poláček píše aký dojem okolo seba šíry pán Kotleba so svojimi súkmeňovcami. Ja len chcem dodať, že ja som mal dojem že keď sa stane županom, že vyvraždí cigánov v celej župe a pozrite čo sa stalo? Cigáni ho sami uznávajú. Kto dosiahol viac v riešení rómskej (cigánskej) otázky za posledných 65 rokov? Možno Vás mätie absencia nejakého predom vyhláseného programu pán Poláček. Ale významnejšie sú výsledky ako sľuby. Ja nie som stúpenec Kotlebu, tiež na mňa robil ten dojem ktorý ste tu vykreslili … ale dnes si netrúfnem prehlásiť to čo ste tu napísali Vy. A čo sa volieb týka … buď zas nepôjdem voliť, alebo pôjdem voliť Kotlebu.

  • To je Vaše sväté právo, ĽSNS neporušuje zákony tejto republiky a preto je štandartnou a hlavne voliteľnou súčasťou nášho politického systému. To že nie je podľa môjho gusta, neznamená, že neosloví iných voličov…

   • Bol som v Bratislave, teraz aj Žiline….osobne mám výhrady voči Kotlebovy, ale ….to čo predvádzajú média je na grc, ringíir obzvlášť….máte chuť stustiť kampaň :pekné leto nez ringieru, ďakujem za odpoveď

   • Pán Juraj Poláček, myslím si, že ste dosť inteligentný na to aby ste vedel definovať slovo fašizmus a nie ako papagáj opakoval to čo podsúvajú mienkotvorné média. Nebiť rozhodnutí Slovenskej vlády, dnes tu nie ste, a nepíšete. Každá minca má dve strany, tú chazarboľševickú poznáme. Dedo v tej dobe žil, bojoval z Rusmi proti Nemcom, na Tisa nenadával, vždy hovoril, nebiť rozhodnutí aké urobil, nie sme tu, robil aj chyby, kto nerobí? No podstatná vec, kto zbohatol na posledných svetových vojnách? Kto financoval prevrat v Rusku 1917? K prejavu od niektorých bol amatérsky, to, že sa pani chcel hlas z rozhorčenia, nie je amatérske, to je empatia k vlastnému národu. Čo ste urobil vy pre svoje okolie? Komu ste pomohol? Čo ste urobil pre spoločnosť. Kotleba výsledky v BBSK má a to je nepopierateľný fakt! Len slepý a ten čo nechce nevidí.

    • Pán Roman, konkrétne prejav tej pani (nazvali ju občianskou aktivistkou), meno si nezapamatám, som na mysli nemala. Tej som aspoň verila, že si ho napísala sama, ale boli tam ešte dvaja páni, jeden (myslím že predseda žilinskej ĽSNS) a ešte jeden, ktorý tie prejavy neboli schopní vykoktať. Ja nemám nič proti tomu, keď to niekto číta z papiera, ale musí to mať nejakú úroveň a toto bolo pod úroveň. Prišli neskoro (začalo to asi o 20 min. neskoršie) a ani sa ľuďom neospravedlnili, boli nepripravení, okrem prázdnych rečí tam predviedli viac svalov (obrazne) ako rozumu a toto je pre mňa dostatočný dokaz toho, že si nás nevážia. Takáto strana, ktorá chce nadviazať na odkaz Slovenského štátu (nič lepšie z našej histórie si za vzor vziať nemohli) je pre mňa neprijateľná, nevolitelná a nechcem, aby kdekoľvek zastupovala moje záujmy.

     • ….takže ak sa pekne nahodím…doma pred zrkadlom sa naučím papagájovať nejakú myšlienku, čo ľuďom ulahodí…vopred prejdem kopou školení, kde ma naučia ako papagájovať, ako gestikulovať…tak potom budem pre takých ako Vy, prijateľný..no super, toto zrejme ovciam stačí 🙂
      Ja zasa nechcem, aby o nás všetkých rozhodovali takí ľudia ako Vy, ktorí sú takto plytko „uvedomelí“.

Pridaj komentár