Konfiškácia nehnuteľností v Nemecku kvôli utečencom.

Nemecko môže kvôli ubytovaniu migrantov konfiškovať súkromné budovy

Miestne orgány verejnej správy v Nemecku sa pri hľadaní ubytovania pre utečencov stále viac obzerajú na súkromné nehnuteľnosti. Ak nie je iná možnosť, môžu orgány na základe nemeckých zákonov dočasne zabaviť súkromné budovy kvôli ubytovaniu utečencov, napísala v stredu agentúra DPA.

Konfiškácia je stále len krajným riešením, nie je nám známy žiaden prípad, kedy by súkromná nehnuteľnosť bola naozaj zabavená,“ povedal agentúre DPA Sebastian Schmitz z berlínskej právnej spoločnosti CMS Hasche Sigle.

Avšak v posledných niekoľkých týždňoch už bolo orgánmi pre ubytovanie žiadateľov o azyl podaných niekoľko žiadostí o ubytovanie v budovách v súkromnom vlastníctve. Mestá ako Dortmund, Gelsenkirchen a Tübingen vyhlásili, že v prípade núdze konfiškáciu nie je možné vylúčiť.

Počas rokovaní s majiteľom spoločnosti o využití dlhodobo prázdnej kancelárskej budovy v blízkosti mníchovského veľtržného areálu, údajne úrady možnosť zabavenia naznačili, povedal Schmitz. Štvorposchodová budova minulý týždeň slúžila na niekoľko hodín ako ubytovňa pre niekoľko sto utečencov, majiteľ za to dostal trhové nájomné bežné pre kancelárske priestory.

Podľa správ z médií sa hovorí, že v budove bývalej Landesbank Berlin, ktorá slúži ako ďalšie prijímacie centrum pre utečencov, nie je žiadna dohoda o prenájme, ale je plánovaný jej nákup.

Jednou z výhod umiestnenia vo voľných súkromných priestoroch môže byť tiež to, že počas rokovania s dotknutými vlastníkmi sa môžu utečenci nasťahovať do svojich domovov ihneď a na pravidelnom nájomnom sa možno dohodnúť aż nakoniec,“ napísal Winfried Kluth, profesor verejného práva na Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu, tento týždeň v komentári pre „Legal Tribune Online“.

Nútené ubytovania vo veľkých budovách v Nemecku sú doteraz nezvyčajné. V Olpe, v Severnom Porýní-Vestfálsku, bol rodinný hostinec skonfiškovaný pre ubytovanie utečencov už vo februári. Avšak, vzhľadom na to, že už prebiehalo konanie o predaji, išlo zrejme len o urýchlenie ubytovania.

Čo sa niekedy stane, je umiestnenie bezdomovcov vo voľných bytoch, keď nie je dostatok miesta vo verejných inštitúciách, najmä v zime.

Nemecko tento rok podľa najnovších odhadov očakáva príchod až milióna žiadateľov o azyl. Utečencov si na základe hospodárskeho výkonu a počtu obyvateľov rozdeľujú jednotlivé spolkové krajiny. Tie opakovane hlásia, že nemajú dostatočné ubytovacie kapacity.

Zdroj:

http://www.faz.net/agenturmeldungen/dpa/mieten-kaufen-beschlagnahmen-raum-fuer-fluechtlinge-knapp-13805788.html

3 komentáre

Pridaj komentár