Konšpirátori.sk – viac než pomýlený projekt

Konšpirátori.sk s vysokou pravdepodobnosťou stihne podobný osud ako „42 smatanových webov“. Zabudnutie a predtým nárast čítanosti v projekte spomínaných webov.

Letmý pohľad na hodnotiacu „komisiu odborníkov„, nejedno meno je proste „pojem“. Jeden nevie, či tú zostavu sa patrí pozdraviť Alláh akbar či radšej Slava Ukrajine.

A Mgr. Juraj Smatana je naozaj majster v disciplíne opakovaného skoku na tie isté hrable.

Deklarovaným cieľom projektu je:

„upozorniť na weby, ktorých obsah by mohol ublížiť značkám zadávateľov reklamy.

Aby sa predmetná stránka dostala do databázy konšpiračných stránok  musí spĺňať aspoň jedno z piatich kritérií:

 1.  obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napr. zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne…

 2.  Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.

 3.  Stránka obsahuje konšpiračné teórie a bludy, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, vyvolávanie vášní a nenávisti, bez ich kritického zhodnotenia…

 4.  Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. „vyrovnávanie si účtov“, hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín

 5.  Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy (dementy), ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé.

Hladiac na body 2 a 5, akosi v zozname konšpiračných stránok postrádam SME a DenníkN.

Iste, väčšinu z 39 spomínaných webov nepovažujem ani ja za seriózne zdroje. Necítim sa však byť tým „mesiášom“, ktorý by mal poslanie takéto zoznamy vytvárať.

Ako sa ale na takýto zoznam dostali napríklad Parlamentné listy ?  Pôsobia na niekoho konšpiračne ?

Teraz si trošku zakonšpirujem ja.

Nie je ten zoznam vytvorený práve kvôli Parlamentným listom a Hlavným správam ? A ostatní tam sú len niečo také, ako montážna pena ?

Parlamentné listy (PL)sa etablujú na slovenskom mediánom trhu. Využívajú pritom  nižšiu normu na hodnoty politickej korektnosti a tak vytláčajú naše tzv. „mienkotvorné“ média z podielu na reklamnom trhu. Preberajú „smetiarom“ či „neandertálcom“ internetového čitateľa.

Hlavné správy, sú v mnohom projekt podobný PL.

Čitateľ ľahko zistí, že síce nejde o žiadne „extrémistické“ médiá, ale že tam nájde informácie, ktoré „nekonšpirujúci“ vedia, ale nepovedia. Iste, spomínané médiá občas aj naletia na nekvalitný zdroj, ale kto nie. A na rozdiel od „smetiarov“ a „neandertálcov“ ich čitateľ nepodozrieva z úmyselného klamania.

Redakcia Parlamentných listov reaguje:

„Zaradenie portálu ParlamentneListy.sk do zoznamu takzvaných konšpirátorských webov pokladáme za hrubý, nepochopiteľný a absurdný útok, ktorého cieľom je poškodiť konkurenciu v obchodných vzťahoch.“

Ešte na záver moje poznámky.

Ak sa objaví meno firmy či produktu v médiu, ktoré nepovažujem za dôveryhodné, podvedome nedôverujem aj produktu.

A tak pre zadávateľa reklamy nie je reklama v SME či denníkuN naozaj v mnohých prípadoch žiadna výhra.

To už je lepšie ju mať na osud.cz, kde síce chodia iba svojské týpky, ale tie svojmu webu veria. A nakupujú plus mínus ako každý iný.

Mediálny svet nie je pre firmy vždy výhrou. Viem o niekoľkých užívateľoch ESETu, ktorý prešli z Eset na Kaspersky Lab, pretože prestali zo svojho subjektívneho pohľadu svojmu doterajšiemu antivíru veriť. Nie preto, že by im PC rozvrátil vírus, ale preto, že zistili, že existuje spojenie medzi ESET a denníkom N, z čoho (pre seba) odvodzujú existenciu „zadných vrátok“ v antivíre od Esetu.

Čo sa týka samotného „zoznamu stránok so sporným obsahom“, jeho editor si mohol dať tú námahu a dať miesto textového označenia „konšpiračných webov“ priamo linky. Zoznam Konšpirátori.sk by sa tak rýchlejšie šíril medzi užívateľmi Netu.

zdroj: pixabay

zdroj: pixabay

12 komentárov

 • Pingback: Úspěch OM na mezinárodním poli: Konšpirátori nám dali 7,6 bodu! | Outsider Media

 • Knieza Myskin

  A dosť! aj s vaším socializmom
  22.4.2016 o 11:55 (upravené 22.4.2016 o 13:52) | Karma článku: 6.46 | Prečítané 551-krát

  Zobudil som sa do krásneho slnečného rána, odniesol deti do škôlky, došiel do práce. Sadol som si k stolu odomkol počítač a zistil som, že som sa ocitol v 1968 roku. Skontroloval som dátum na kalendári, či tam je 2016, bolo.
  Pozrel som internety, a tam 1968… Priznám sa, som zmätený.

  http://rudolfklimek.blog.sme.sk/c/415466/a-dost-aj-s-vasim-socializmom.html?ref=tit

  „Učitelé mají podle europarlamentu nově více zahrnovat do výuky „unijní rozměr“ a „rozvíjet dovednosti evropského občanství“. Evropská unie by také podle drtivé většiny europoslanců „měla být viditelnější a lépe začleněná do výukových materiálů a mimoškolní zájmové činnosti“. Školství v členských státech má podporovat „evropský přístup k výuce historie“ a výrazně posílit má také „občanská výchova týkající se EU“, zajišťující, aby žáci „podporovali mezikulturní a mezináboženský dialog“. “ a ja som myslel ,že normalizácia tu už raz bola a poučili sme sa z historickeho vývoja.Ak nahradím slovo `unia/unijni` slovami ZSSR a sovjetsky, tak si môžem rovno otvoriť noviny zpred 30tich rokov.

  Aby nebolo málo, tak opozičná časť politického spektra prišla s myšlienkou POVINNÝCH zájazdov pre študentov do Auschwitz/Birkenau. Ja som zažil povinné zájazdy na Dukelský Priesmyk, zažil povinné spartakiády, povinné kladenie vencov k pomníkom padlých hrdinov. Jediné čo si z toho pamätám bolo, že som musel hrozne skoro vstávať, v autobuse bol smrad zo zvratkov a zle spálenej nafty.

  „Pretože treba bojovať proti fašizmu“. Ja vám poviem ako sa proti nemu bojuje. Zariadite, aby štát fungoval. Také jednoduché. Štát MUSÍ začať poskytovať občanom služby za dane ktoré mu platia a Štát sa musí prestať starať občanom do životov. Ale malé mysle v paralamentoch vo svojom odtrhnutom svete myslia na to, ako vykázať aktivitu, ktorú zaplatia iný, za veci, ktoré vôbec nechcú.

  • Knieza Myskin

   z diskusie:
   ————————–
   Prečo treba bojovať proti fašizmu?
   1. proti nacizmu (nacionálnemu socializmu) bojujú súdruhovia preto, že je to ich priama konkurencia. Tu nejde o to, že by súdruhovia považovali za zlé myšlienky nacizmu. Oni majú problém v tom, že by im niekto chcel v ponúkaní etatistických, socialistických, totalitných riešení „liezť do kapusty“, robiť im konkurenciu.

   2. a bojom proti fašizmu sa to nazýva preto, aby si niekto náhodou nenarazil na to, že fašizmus je niečo ako korporátny socializmus. V dávnejšej dobe išlo o snahu o tzv. „stavovský štát“, kde by moc mali stavy. Kde vládnu odbory a stavovské organizácie. Lebo ak dnes človek uvažuje o moci odborov a štátom preferovaných korporácií, tak by ho mohlo napadnúť, že dnes je synonymom pre fašistický slovo „systémový“.

   Tibor Pospíšil
   —————

 • amy bricklayer

  Veď nech si robia zoznamy. Ale treba začať robiť zoznamy tých čo podporujú toto. https://www.youtube.com/watch?v=Kw9ME-ThvVY – aby raz ak na to dôjde sa nemíňal čas na zisťovanie zodpovedných.

 • Páni Boris Koroni a Peter Kršiak vodu kážu a víno pijú. Zmazali mi komentár v súvislosti s touto kauzou. Nieje pravda, že by Slobodný vysielač necenzúroval. Cenzúruje!!!

  • tak ten komentar napis sem, tuna sa necenzuruje a vsetci uvidíme co si mal na srdiecku. Nebudem sa zastavat ani teba ani ich kym neuvidim co si tam napisal.

  • Neváhaj a napíš nám to sem. Sme zvedaví. Inak Norbert Lichtner mal s nimi čo sa tohto týka problém, chlapci vymýšlali nejaký etický kódex alebo niečo podobné, čo sa mnohým nepáčilo a zaváňalo to autocenzúrou.

   • zas nekonspirujme, to ze Emil ma super ego a dvojity meter, a Boril mu vsetko zerie (a mozno to len hraje pred mikrofonom) je jedna vec, ale pravdou je ze doteraz sa nikdo nestazoval ze by v SV nedostal priestor. a to je Noro uz rok prec. Taktiez Noro v tom nebude bez viny. tiez ma velke oci. Este ani SV nema dostatocnu prispevkovu zakladnu a on sa rozhodne na rovnakom principe zalozitTV ktora cuca ovela viac penazi, tiez vypoveda o velkom egu, alebo megalomanstve. Ale pokial robia to co robia maju obaja (Noro aj Boris) moju podporu.

 • Pozrite sa na to opačně. Na webe o krestanskom duchovně sa zobrazuje reklama na prsne implantáty a tabletky na erekci, na staznost navstevnikov admin konstatoval, že stym nemoze nič urobit.

  Hlavně tuto saskarnu zbytocne nezivte.

  • zasa budme uprimny, aj ten krestan po naplneni duchovna si potrebuje vrznut a aj ta krestanka po troch odrastenejsich detoch s dobrou vychovou, pokial sportuje, rada vyzera dobre, comu silikon moze troska dopomoct. 😀

   k veci asi tolko.
   1/ zakazane ovocie najviac chuti a vsetci vieme, ze to nema nic spolocne so skutocnou chutou toho ovocia. takze zakazy su ta najdrahsia a najmenej efektivna cinnost voci niecomu. zakazat nieco je vyslovene pozvanka, pokial ten zakaz nie je len formalizacia moralneho ponimania.
   2/ vytvaranie zoznamu „zavrhnutych“ je druha forma uplne zbytocnej cinnosti po tom, co roky ludi naucili ochutnavat vsetko co sa ponukne.

   toto pekne ukazuje na najvacsi a uplne zakladny problem fungovania zapadnej civilizacie, ktory je uplne vseobecny tiahnuci sa cez vsetky sfery zivota. zapadna civilizacia vo svojej samolubosti a zahladenosti do seba vyvija prostriedky a zbrane, ktore su efektivne pouzitelne len voci nej samej. vidiet to v zbraniach, mediach, spolocenskom zivote …. vsade. kazda vec ktoru vivinie a pouzije, ma nie presvedcivy az mizerny ucinok, no po uchobeni „nepriatelom“ za minimalnych nakladov maximalna efektivnost proti autorom.

  • to nie je celkom pravda, drvivá väčšina reklamných systémov umožňuje blokovať nežiaduce reklamy

Pridaj komentár