Kontroverzné video

Zradnosť informačnej vojny je nemožnosť na prvý pohľad identifikovať videá a obrázky – jednak nevieme čas, miesto a občas sú dokonca zábery profesionálne upravené. Preto sme stále opatrnejší pri hodnotení toho, čo sa na Internete objaví

Takýmto je aj video, ktoré už dva dni valcuje blogy zaoberajúce sa vojnou v Sýrii.

V popise videa je, že ide o presúvajúci sa konvoj ISIS teroristov na hraniciach medzi Sýriou a Irakom – ktorý sprevádza vrtuľník Apache. Je tam evidentne ako stráž, keďže neútočí, nestrieľa a konvoj prítomnosť vrtuľníka nijako neznervózňuje. Vzhľadom na úvodný predpoklad: čerstvé video, Sýria, ISIS a (americký) vrtuľník všetko v jednej kope, blogeri okamžite začali používať video ako neoddiskutovateľný dôkaz americkej podpory Islamského štátu.

Je pravda, že Toyoty Hilux používa ISIS, rovnako je pravda, že Islamský štát nevlastní (zatiaľ) vrtuľník. Nevieme však či ide skutočne o konvoj ISIS, nevieme či je to snímané v poslednej dobe a vzhľadom na úbohú kvalitu videa (400×300) je skoro nemožné presne identifikovať typ vrtuľníka. Ako sme povedali, technické prostriedky sú dnes tak pokročilé, že nie je problém ani vložiť objekt do videa. Dokonca v diskusii na Liveleak bol autor videa obvinený z manipulácie, keďže je to vraj presúvajúci sa konvoj rebelov nie však v Sýrii ale v Líbyi. Toto tvrdenie sa mi nepodarilo potvrdiť nájdením nejakého podobného videa z Líbye.

Aký je Váš názor?

2 komentáre

Pridaj komentár