Krach Ukrajiny

Za nezáujmu západných spojencov sa rúca „eurohodnotový“ systém Ukrajiny.

Ukrajina nesplatila k dohodnutému dátumu 20. 12. 2015 dlh vo výške 3,075 miliardy dolárov, ktorú má voči Rusku. Rovnako nebude splatených 507 miliónov dolárov, ktoré požičali ruské banky dvom ukrajinským spoločnostiam.

De facto nastal bankrot krajiny, na čom nič nemení fakt, že stav sa oficiálne nazýva „moratóriom“ na splatenie dlhu. Každý si iste rozmyslí, či by svoje peniaze „investoval“ dnes do Ukrajiny. Samozrejme „investovanie“ peňazí daňových poplatníkov, hlavne tých európskych,  sa riadi inými pravidlami.

Formálny stav bankrotu Ukrajiny nastáva 31. 12. 2015, kedy končí obdobie, dokedy je možné ešte dlh „predržať“ (zdroj).

Kreditu Ukrajiny nepomohla ani snaha „okresať“ veriteľa o % z dlhu tým, že ho kvalifikovala ako dlh súkromnému veriteľovi, čím by spadal pod reštrukturalizáciu.  Vzhľadom k vážnosti tejto situácie sa k tejto veci vyjadrila rada riaditeľov Medzinárodného menového fondu a výsledkom bolo uznanie dlhu za dlh suverénny (nie komerčný). Dokonca sa rada v danej téme zhodla jednohlasne. (zdroj)

Ruská vláda už ani nepočíta s tým, že by vláda Ukrajiny vôbec mala záujem dlh niekedy splatiť a pripravuje príslušné právne kroky. (zdroj)

Ruská vláda vedomá si zjavnej nedobytnosti dlhu navrhla, aby dlh splatili západní „spojenci“ Ukrajiny. Aby to aspoň ako tak vyzeralo, navrhla rozdeliť splátku na 3, čo by znamenalo splatiť ročne miliardu. Ak by Ukrajina na to nemala, platil by za konkrétny rok západný ručiteľ. Niet sa čo diviť, že západní spojenci sa na nič také nahovoriť nenechali. (zdroj)

Od 1. 1. 2016 vstupuje Ukrajina do zóny voľného obchodu s EU. To samozrejme prináša celý rad problémov vo vzťahu Rusko Ukrajina. Z tohto dôvodu sa uskutočnilo niekoľko rokovaní EU – Ukrajina – Rusko.

Tie však neviedli k žiadnemu výsledku a tak Rusko (všetky krajiny Spoločenstva nezávislých štátov – SNŠ) pozastavilo od 1. 1. 2016 zónu voľného obchodu s Ukrajinou.  To znamená, že ukrajinský tovar bude podliehať colným poplatkom, bude platiť embargo na vývoz poľnohospodárskej produkcie a podobne.  Dopad na ukrajinské hospodárstvo bude značný, otázne je, či ho Európska únia dokáže aspoň z časti eliminovať.  Podľa EU komisárky Cecilie Malmström nemá EU pripravenú žiadnu dodatočnú pomoc Ukrajine (zdroj)

Do katastrofálnej životnej situácie sa dostávajú milióny bežných Ukrajincov. Tí si dnes nevedia zabezpečiť ani základné životné potreby ako je jedlo, či poplatok za kúrenie. Bujnie korupcia. Je to aj tým, že mnohí funkcionári počítajú s tým, že systému ostávajú na dožitie týždne či mesiace. A tak sa snažia si utrhnúť čo sa ešte dá, aby bolo z čoho si užívať v emigrácii.

Od bataliónov Pravého sektoru ako aj od veteránov vojny v Donbase je čoraz častejšie počuť, že nastal čas pochodu na Kyjev. A protestný pochod s transparentami v ruke to nebude.

One comment

  • Komentár vložte sem…
    Keď si takto všímam situáciu na Ukrajine, viem si živo predstaviť ako vlastne k tomu golodomoru na Ukrajine pred niekoľkými desiatkami rokov vlastne došlo. A čítanie kdejakých politicky korektných a nekorektných konšpiračných teórií sa stáva vo svetle dnešných udalostí absolútne zbytočných. V tomto prípade bude musieť Fico zabezpečiť nielen reverzný tok plynu, ale aj reverzný tok Europeňazí. Inak ten ich novoobjavený umelo vytvorený ukrajinský národ opäť budú musieť hľadať.

Pridaj komentár