Krajina v ktorej sa ťažko žije a umytý záchod znamená civilizačný skok. Spisovateľ Michal Hvorecký.

Mne ako Poliakovi sa nepatrí pliesť do Slovensko – Slovenskej „vojny“ ale osoba s očami lane, neprikladajúca žiaden význam svojej národnosti, ktorá sa cez 38 rokov nevedela integrovať do spoločnosti, ktorej pocit odcudzenia od väčšiny sa stupňuje, ktorej táto krajina nekupuje dostatok kníh, v ktorej sa jej ťažko žije a umytý záchod znamená civilizačný skok, stojí vždy za krátku úvahu, keď zo svojich nedostatkov robí prednosti a hlavne keď poučuje ostatných. Spisovateľ Michal Hvorecký.

Každý národ hľadá vo svojich dejinách veľké udalosti, niečo na čo by sa mohol odvolať a oprieť o ne svoju existenciu Ale pre Hvoreckého  je veľkou udalosťou krátka bezvýznamnosť, ktorá by sa skončila veľmi nešťastné – najpravdepodobnejšie vojnou epizód. Nápad Nemcov bývajúcich Bratislave, ktorí sa chceli zapáčiť USA a začali Bratislavu volať Wilsonov (iné zdroje hovoria, že to bol nápad amerických Slovákov), spraviť z Bratislavy otvorené mesto či tiež do konca pričleniť ju k USA. Veľká udalosť pre ľavicovo orientovaného nihilistu, oikofóba, ale pre Slováka? Hvorecký zo seba spravil generáciu, ktorá nie je spokojná zo smerovania štátu a prirovnal sa k Nemcom a Maďarom, ktorým sa nápad pričlenenia Bratislavy do ČSF nepáčil. Nepáčil sa im preto lebo to nebol nápad pričlenenia Bratislavy k Maďarsku či Rakúsku a dá sa to pochopiť. Neboli predsa ani Čechmi ani Slovákmi. Ale ako pochopiť sen (lebo Hvorecký o tom sníva)  nezačlenenia Bratislavy do ČSF, ktorý sa sníva Slovákovi? Podľa Hvoreckeho: „Wilsonov bol desaťročia neznámy, lebo nevyhovoval ani čechoslovakistom, ani nacionalistom“. Ja si myslím, že je známy proporčne k tomu na koľko mal význam a na koľko to bol absurdný nápad.

V kinách na základe Hvoreckého poviedky beží rovnomenný film – „Wilsonov“. A Hvorecký o filme pre SME povedal:

„Keď sa film pred dvoma rokmi nakrúcal, vlna ruskej propagandy ešte nebola taká silná ako teraz. Napriek tomu, keď filmári oblepili budovu Opery SND americkými zástavami, viacerí ľudia protestovali. Kričali: Akým právom visia na Slovenskom národnom divadle americké zástavy!? Vôbec si neuvedomovali, že budovu dali postaviť ešte za čias Rakúska-Uhorska a navrhli ju slávni rakúski architekti Fellner & Helmer. Trošku absurdný symbol Slovenska. Aj po premiére Wilsonova sa objavili komentáre, že americké vlajky v Bratislave sú škandál a uráža to národné sebavedomie. Ale to musí byť veľmi slabé sebavedomie, keď je postavené na takých chybných informáciách a nepochopení vlastnej histórie.“

Ten fragment rozhovoru nepotrebuje žiaden komentár. Ja v ňom všade prítomna protiruská propaganda, a taká tichá radosť z toho, že možno tým bratislavským „hejslovákom“ naložiť a uraziť ich celkom legitímne city, na ktoré majú nárok. A ešte z tých urazených možno spraviť nevzdelaných blbcov, ktorí si niečo neuvedomujú. Ako keby to, kto postavil tú budovu bolo dôležitejšie než to, čo tá budova predstavuje dnes. A Hvoreckému asi vadí, že iní na rozdiel od neho prikladajú význam svojej národnosti, vedeli sa integrovať do spoločnosti a nemajú stupňujúci sa pocit odcudzenia. Ale to im Hvorecky pripisuje slabé sebavedomie a nie sebe. Či by oblepenie budovy ruskou vlajkou nevyvolalo u Hvoreckeho pocit „americkej propagandy„? Čo chýba Hvoreckému v živote, že mu vadí to, že iným práve nič nechýba, majú jasno v tom kto sú, kam patria a štátnosť je pre nich nesmierne dôležitá? A Hvorecký nechápe, že iní „Nechápu, že vtipkovať možno aj na tému etník a národa.“ a „Pri národných témach ľudia pričasto strácajú zmysel pre humor.“ Asi by mal viac cestovať do jemu bližšieho USA, aby to pochopil…

Hvorecký vytýka: „Slovensko sa rado tvári, že sa ho problémy sveta netýkajú. Naším postojom je prispôsobiť sa, zaťať zuby a prežiť za každých okolností. Nedbať pri tom veľmi na morálku, vlastné pohodlie je dôležitejšie.“ Zabúda pri tom, že to nie malé Slovensko so svojou túžbou prežiť za každých okolnosti, rozpútalo inváziu pomaly miliónov mladých, nevzdelaných, bohatstva  a bielych žien chtivých mužov do Európy. Zábery z hraníc nie sú výtvorom ruskej propagandy a nie „Slovenskom sa šíri panika a zúfalstvo, ako keby sa rútila apokalypsa.“ Ale štátmi, ktoré sa dotkli kúzla multikulturálneho obohatenia v podobe neozbrojených plukov inváznej armády. Čo je nemorálne na obrane vlastnej spoločnosti?

Nemecké, švajčiarske aj rakúske noviny kriticky vnímajú chyby premiéra a vlády, slovenský izolacionizmus a aroganciu k spoločným európskym problémom.“ Samozrejme Hvorecký nespomína, že iné noviny práve postoj Slovenska chvália a či problém vyvolaný niečím posadnutou Frau Merkel je „spoločným európskym problémom„?

Že sme krajina, ktorej ide len o zisk, ktorá stále volá po peniazoch z Európskej únie, no odmieta niesť spoluzodpovednosť.“ Zodpovednosť za nezodpovednú imigračnú politiku EU? EU sama lákala nové členské štáty tými peniazmi, ale nepovedala, že spolu s nimi bude púšťať aj smrteľné jedovatý plyn v podobe cudzieho kultúrne úplne neprispôsobivého davu. Práve Slovensko premýšľa veľmi ľudsky a solidárne voči tým, ktorí sú jeho súčasťou a odmieta spáchať pomalú samovraždu tak, ako západné štáty Európy, ktoré – paralyzované ideológiou neomarxizmu – sú hluché na jeho argumenty a slepé, keď nevidia čo spôsobujú.

Hvoreckému sa na Slovensku ľahšie píše a oveľa ťažšie žije a to, že niekto vyčistil záchod vo vlaku mu dáva pocit civilizačného skoku. „Zrejme im čosi nahrádza, niečo im v živote chýba.“ Povedal Hvorecky na tému „hejslovákov“. Hejslováci už vedia čo chýbalo Hvoreckému…

Je „šokovaný z toho, ako sa znova presadilo vymývanie mozgov, ako sa na webe nehorázne klame. Hlboko ma to zasiahlo a snažím sa pochopiť motiváciu ľudí, ktorí to robia, a tým nemyslím len tú finančnú. Ruskej propagande to na Slovensku celkom dobre vychádza. Masy ľudí sa ochotne nechajú klamať a žijú v presvedčení o správnosti úplných bludov,“ ale zároveň si želá aby „sa kritické myslenie rozširovalo.“ Neviem odkiaľ je tá urputná snaha všetkým tým, ktorí ako roztlieskavači nie sú nadšení svetovou politikou USA a EU, ktorej dôsledky vidíme na hraniciach, prilepiť známku zbavených svojprávnosti, finančne Rusmi obohacovaných trollov.  Možno, pán Hvorecký, treba vziať do rúk knihy, napríklad dejiny Ukrajiny, aby ste došli k záveru, že to nie tí trollovia majú „vymyté mozgy“ ale práve chýbajúce kritické myslenie u Hvoreckého mu poskytuje tak jednoduché vysvetlenie.

Síce miluje ruskú kultúru, ale Solženicin, ktorý prejavil obdiv Putinovi,  je už rozporuplná postava. Solženicin bol predovšetkým patriot, ktorý pochopil, že Rusko ostalo vo svojej tradícii osamotené a to čo mu ponúka Západ. je preň vražedné. Ale na to, aby to pochopil, treba mať to, čo Horeckému chýba, lebo pojem národ, na rozdiel od Solženicyna, mu nič nehovorí.

Na Ukrajine sa národnými hrdinami stávajú krvavé postavy ukrajinských dejín – Bandera, Šuchevyč. Ale Hvorecký o tom alebo nevie, alebo to zámerne prehliada. Fakt, že ukrajinskí nacionalisti, ktorí rozpútali genocídu všetkých neukrajinských národností a tiež Ukrajincov, ktorí s nimi nesúhlasili, nie je výtvorom ruskej propagandy. A každý, kto o tom hovorí, nie je finančne ohodnocovaným trollom, ale prečítal viac ako Hvorecký, ktorý o tom mlčí a vidí len údajnú inváziu ruských vojsk na Ukrajine. Pri pohľade na Sýriu môže uvidieť, ako vyzerá skutočná invázia ruských vojsk. Keď ruská armáda tisíce kilometrov od ruských hraníc dokáže za pár dní spraviť to, čo celý západný svet nedokáže vyriešiť celé mesiace.

Solženicin napísal: „Rusko nesmie za žiadnych podmienok, v žiadnej podobe zradiť a byť nevšímavé k miliónom Rusov na Ukrajine“. Už keď proeurópsky Juščenko prevzal moc na Ukrajine, v roku 2008 vyhlásil dvoch strojcov etnických čistiek za národných hrdinov. Pre Rusov žiť v štáte, v ktorom spolupracovníci Hitlera sú hrdinami je nielenže neprijateľné, ale aj životu nebezpečné. Nie je nič zlé na tom, že za daných okolností v ňom nechcú žiť.

Hvorecký ponúka svoje videnie Slovenska, ale vlastne ani neponúka, ale má výčitky, že svet nie je taký, aký on chce aby bol. A nech aj vyčíta, len prečo mať hneď ľudí za nechápajúcich hlupákov?

Mariusz Malinowski

11 komentárov

 • Vďaka pán Malinowski za výstižný článok .

 • V prvom rade je tento „tento mierkotvorný autor“ *** ***, *** z neho len tak srší. Keby mal tento treťosektorový *** aspoň trošku odvahy, a naozaj by si stál za týmito *****, ktoré píše, tak by išiel a zakročil by proti tým, ktorí protestovali proti vyveseniu vlajok teroristickej organizácie USA na budove SND. Ale ako typická ***** krysa, len počkal v pozadí, kým sa ľudia rozídu a potom robil hrdinu v stroskotanom denníku sme bez návštevnosti a čísel. Je to štandardný postup treťosektorových ****… v Nemecku je na toto veľmi dobrý výraz, Hunde, die bellen, beissen nicht

 • Hvorecký je užitočný idiot. A okrem toho zakomplexovaný kokôtik. Na rozdiel od Sagana pre Slovákov neznamená nič. Je absolútnou nulou. A nepomôžu mu ani tučné fondy. Každý naňho serie a číta ho iba zopár frustrovaných kariéristov alebo tučných sekretárok, ktoré chcú urobiť dojem na svojho šéfa, a hlavne tí ktorí nepoznajú skutočný autentický zážitok, tí ktorí sú ako keby vykastrovaní a nahrádzajú si týmto umelo spropagovaným fetišom (hvoreckého hnoj) svoje nikdy neuskutočnené sny a zážitky.

 • Neviete náhodou ako sa volá táto Solzenicynova knižka?
  http://www.theguardian.com/world/2003/jan/25/russia.books

 • Hvorecky je obycajny pisaalek pre proamericke mensinove bulvarno-konspiracne debilnicky….
  v podstate sa jedna o proamerickeho degenerata, ktory si nevidi na spicku nosa a je uplne mimo realitu !

 • Hvorecký: „…Aj po premiére Wilsonova sa objavili komentáre, že americké vlajky v Bratislave sú škandál a uráža to národné sebavedomie.“

  „…sa objavili komentáre“ znie síce lepšie, ako napísať pravdu – a síce že „to som si práve vymyslel“, ale ich obsah býva spravidla rovnaký.

 • Normálne nereagujem, ale nedá mi. Hvorecký je pre mňa nikto a dávať mu akýkoľvek mediálny priestor sťahuje médium smerom k žumpe, hoc je to trebárs i oprávnená kritika. Jeho literatúra sú poriadne výplachy chorého mozgu, mal by sa chudák liečiť a nestarať sa do vecí o ktorých doslova HOVNO vie. Ktokoľvek, kto volá po spoluzodpovednosti za spôsobenú situáciu s NELEGÁLNYMI imigrantami je u mňa imbecil alebo štedro sponzorovaný západom aby šíril demagógiu. Ak má ťažké srdce na Slovensko za zdravý postoj, nech ide do Švédska a nasťahuje sa do niektorej z NO-GO zón ktorých je Stockholm alebo Malmö plné. Tam sa môže dosýta ukájať na multikulti obohacovaní moslimskou čvargou.

 • Je škoda sa zaoberať tou trápnou nulou, z ktorej hovorí zášť „neuznaného génia“. Najväčším trestom a pohanou pre takéto indivíduá je totálne ignorovanie ich „perál ducha“.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Krajina v ktorej sa ťažko žije a umytý záchod znamená civilizačný skok. Spisovateľ Michal Hvorecký.

 • Skláňam sa pred Vami p. Malinowski. Vaše slová napravili môj pokrivený obraz o Poliakoch.

 • To je kto ten **** Michal Hvorecky? Spisovatel? A co napisal? TO mu vydavaju v USA ci v Izraeli? Ma vobec pre taketo **** aj napisat ktatku: „Chod zkadial si prisiel na svet“

Pridaj komentár