Kravaty v Odesse v nebezpečí, kravatožrút sa vrátil

Oblasť Odessy má nového gubernátora. Po tom, čo bývalému gruzínskemu prezidentovi Michailovi Saakašvilimu prezident Ukrajiny Petro Porošenko udelil ukrajinské občianstvo, vymenoval ho za gubernátora dovtedajšej bašty Igora Kolomojského. Analytici predpokladajú závažné vedľajšie úmysly, ktoré k tomuto vymenovaniu viedli

ODESSA, UKRAINE. MAY 30, 2015. Ukraine's president Petro Poroshenko (L) and former Georgia's president Mikheil Saakashvili (2nd L) appointed to the governor of Odessa region outside the offices of the Odessa Region Administration. Mykola Lazarenko/Ukrainian presidential press service/TASS 30.5.2015.

ODESSA, UKRAINE. MAY 30, 2015. Ukraine’s president Petro Poroshenko (L) and former Georgia’s president Mikheil Saakashvili (2nd L) appointed to the governor of Odessa region outside the offices of the Odessa Region Administration. Mykola Lazarenko/Ukrainian presidential press service/TASS

Prezident Porošenko sa o ňom vyjadril: „Je to človek, ktorý vie, ako premeniť predstavy do reality a nasmerovať celú krajinu smerom k transparentnosti, účinnosti boja proti korupcii, vie ako prilákať nových investorov, vytvoriť spravodlivé procesy súdnej moci, ochrániť ľudské práva, demokraciu„. To povedal ako jeho spolužiak priateľ a dlhoročný spolupracovník farebných revolúcií.

Ukrajinskí politici a politológovia očakávajú od Saakašviliho v Odese, najmä opakovanie z jeho zdanlivo najviac úspešnej reformy – boja proti korupcii. „Región má dlhotrvajúcu spleť vzťahov a rôznych režimov korupcie. A ak Saakašvilimu podarí, ako je toho schopný, rozťať mečom túto spleť vzťahov, resp. ak bude schopný dosiahnuť v Odese zjavne pozitívny výsledok, zvýši to jeho šance, aby sa stal aj novým ukrajinským reformátorom,“ – povedal ukrajinský politický analytik Volodymyr Fesenko. „Michail sám, svojim príkladom ukáže, ako je treba nemilosrdne zlomiť prehnitú, na klientelizme a korupcii postavenú štruktúru miestnej správy, spočívajúcej na základoch vzájomnej podpory v kruhu„, – hovorí poslanec Anton Geraščenko.

Avšak gruzínski politici majú trochu odlišný pohľad na úspech protikorupčnej politiky Saakašviliho. Áno, bývalému prezidentovi sa skutočne podarilo eliminovať drobnú korupciu – policajti a úradníci prestali brať úplatky. Avšak korupcia elity – čo je v skutočnosti základný problém utrpenia Ukrajiny – v Gruzínsku za Saakašviliho nezmizla, rovnako ako bezbrannosť podnikania nelojálneho k súčasnej vláde. V skutočnosti bude zrejme robiť to isté, ako v Gruzínsku aj v Odese – zmení cudzích ľudí za svojich.

Problém je v tom, že Odessa bola dlho doménou Igor Kolomojského. A teraz po páde bývalého pána Dnepropetrovska prišiel čas na výmenu jeho chránenca v Odesse – Igora Palicu. Vlastne aj sám Palica reagoval na svoje nahradenie pomerne pokojne. „Rád uvoľním miesto, dúfam, že bude robiť to isté, čo sa mu podarilo v Gruzínsku. Dúfam, že vďaka jeho autorite a tlaku, bude schopný urobiť niečo, čo sa mne nepodarilo„, – povedal dnes už bývalý gubernátor. Ale jeho šéf bol viac emocionálny. „Myslím, že je to len dočasná figúrka. Teraz odovzdá Odessu Rusom a potom ju bude treba znova vybojovať,“ – povedal Kolomojsky.

Nespokojní s menovaním prezidenta sú partneri v rámci vládnucej koalície. „Tým, že vymenoval cudzinca do úradu na Ukrajine, podľa môjho názoru prezident Porošenko ponižuje ukrajinský národ, priznáva pred celým svetom, že Ukrajinci nie sú schopní upratať neporiadok v krajine“ – povedal vodca „radikálnej strany“ Oleg Ľjaško. – „Môžeme si aj prezidenta zvoliť zo zahraničia?„. A pravdepodobne je toto jedno z mála vyhlásení politika, ktorého považujú za „politického klauna“, pod ktoré by sa mnohí Ukrajinci boli ochotní podpísať.

Príčinou vymenovanie Michaila Saakašviliho Petro Porošenkom môžu byť dva dôvody (samozrejme, okrem vedľajšieho zámeru zobrať Kolomojskému Odesskú oblasť).

Po prvé, návrat bývalého gruzínskeho politika na zodpovednú manažérsku pozíciu môže byť vnímaný ako politický odrazový mostík pre Saakašviliho. Možno pre návrat do veľkej gruzínskej politiky, avšak miestni politickí analytici sa domnievajú, že skôr do veľkej ukrajinskej. Niektorí dokonca hovoria, že Michail Saakašvili môže vymeniť Arsenija Jaceňuka na poste predsedu vlády (nie je tajomstvom extrémne zložitý vzťah medzi Jaceňukom a Porošenkom spojený s bojom o moc).

Po druhé, vymenovanie Saakašviliho by mohlo byť vnímaná ako ďalší Porošenkov pokus uraziť Rusko. Moskva naozaj emocionálne reagovala na vymenovanie takej odióznej postavy. „Saakašvili, obvinený z početných zločinov proti gruzínskemu ľudu, ktorého menovali guvernérov Odesy, kde neonacisti beztrestne spaľujú ľudí,“ – rozčuľuje sa splnomocnenec ruského ministerstva zahraničných vecí pre ľudské práva, Konstantin Dolgov. – „Hlboká symbolika demokracie po kyjevsky“, naviac so stále prajnou zhovievavosťou Západu.“ A premiér nazval rozhodnutie Porošenka pokračovaním cirkusovej show. Medzitým by táto show mohla mať veľmi vážne následky, ak Porošenko v rámci politickej línie provokácií proti Rusku dá Saakašvilimu kompetencie na odmrazenie Podnesterska s využitím skúsenosti vzťahov gruzínskeho Južného Osetska v polovici rokov 2000. To spôsobí určite veľmi tvrdé reakcie Ruska, Západ bude nútený reagovať a eskalovať napätie s Kremľom – čo, vo všeobecne by Petro Porošenko dosiahol rád.

Odessania zatiaľ zaujali vyčkávaciu pozíciu a ukázali svoj obvyklý humor – po celom meste viseli kravaty s nápisom „Pre Míšu“. Bolo by dobré, keby sa Saakašvilimu nepodarilo nebude opakovať svoj druhý pamätný úspech – panický závod s ochrankou do bezpečia pri zvuku letu ruského lietadla. Lebo ak pri vzťahu k Pridnestrovsku bude prezident opakovať skúsenosť z roku 2008, tieto zvuky môže byť počuť aj v Odesse.

[sociallocker][/sociallocker]

Bol by to hriech, keby som Vám neukázal s akou gráciou na to Michail Saakašvili ide 🙂

Zdroj:

http://expert.ru/2015/05/30/odessa/

2 komentáre

  • Miro Moskowski

    Odesity už v časoch CCCP boli úplne iní ako všetci ostatní. Odesania majú svoj špecifický humor a aj toto, ako mam správy z Odessy poriadne veselo okomentovali. Čo nedokázali prejsť s humorom bol maj 2014 a aj preto vodcu chunty Parašenka (od slova paraša) s humorom a usmevom v Odesse neprijali.
    A čo sa týka kravatožrúta – je to hľadaný políciou zločinec a naši demokrati Čurinda s Miklošom sú v jednom poradnom teame Parašenkovi. Vrana k vrane sadá…

Pridaj komentár