Kríza v Európe. „To Nemci zodpovedajú za ten neporiadok“.

Americký ekonóm, nobelista Joseph Stiglitz v rozhovore pre  „Der Tagesspiegel“ kritizuje Nemecko: „Poznám  mechanizmy fungujúce vo vnútri európskych inštitúcií na toľko, aby som mohol povedať, že to Nemecko je zodpovedné za ten súčasný neporiadok“ .

Problém Grécka nebol vôbec vyriešený v okamihu keď sa odsúhlasila ďalšia finančná pomoc. Problém bol len odsunutý v čase. (…)  Dlh bude aj tak treba Grékom odpustiť.  Medzinárodný Menový Fond jasne povedal, že ten štát nie je schopný splatiť svoj dlh v plnej výške (…) a je úplne jedno ako to budeme volať . Odpustenie, reštrukturalizácia či akokoľvek inak, to je len sémantika.

Vyjadril sa tiež na tému imigrácie: „Prijatie veľkého počtu imigrantov (…) môže dodatočne vyvolať nepokoje a nerovnosti v spoločnosti.“

Stiglitzovi sa tiež nepáči idea transatlantického dohovoru o slobodnom obchode TTIP. „Slobodný obchod neexistuje. Nikde. Keby v TTIP išlo o slobodný obchod, tak ten doklad by nemal viac ako tri strany“.

Kritiku tiež zožali korporácie ako Google, Apple či Amazon:„Nebolí ma to, že tvoria málo pracovných miest, lebo to je otázka technologickej revolúcie. Viac mi vadí, že sa vyhýbajú plateniu daní, ktoré by mohli byť využité na trhu práce“.

Mariusz Malinowski

Kryzys w Europie. „To Niemcy odpowiadają za obecny bałagan“

2 komentáre

Pridaj komentár