Kto dostal Putina na čelo Ruska?

Roky Jeľcinovej vlády sa v Rusku označujú výrazom „smuta“. V preklade to znamená „smutný čas„, t.j. obdobie zmätkov a nestability. Prvýkrát sa tento výraz použil pre historickú epochu na prelome 16. a 17.storočia, keď došlo k ukončeniu vlády Rurikovcov a nastalo obdobie bojov o moc.

Ako v každom období chaosu, najviac trpia obyčajní ľudia. Rovnako aj v Jeľcinovskom období sa štát prakticky rozpadol. Národ sa prepadol do beznádeje, hospodárstvo kolabovalo viac ako za druhej svetovej vojny, ročný úbytok obyvateľstva bol skoro milión ľudí. Rusko končilo svoju historickú púť.

Vládu držala vo svojich rukách skupina oligarchov, tzv. Rodina, ktorí prakticky riadili prezidenta Jeľcina. Nadájali ho alkoholom a cez nimi ovládané figúrky vo vláde si delili korisť. Najvýznamnejším z nich bol Boris Berezovskij, ktorý v roku 1999 doporučil náhradu za stále nemohúcnejšieho a bezvládneho Jeľcina. Berezovskij si spomenul na mladého dôstojníka KGB Putina, ktorého poznal z Petrohradu, kde sa Putin dobre uviedol ako zástupca starostu Petrohradu Sobčaka. Podľa svedkov vraj dokonca spoločne lyžovali vo Švajčiarsku.

Putin sa Berezovskému zdal dobre manipulovateľný „bola to iba myška pobehujúca
nekonečnými chodbami Kremľa„ a naviac sa predpokladalo, že po roku 2000 nastane všeobecný rozpad krajiny. Pre tento účel bolo potrebné nájsť dopredu obetného baránka, na ktorého by bolo možné zhodiť vinu a človek ako Putin, ktorý nezapadal do žiadnej mocenskej štruktúry, bol ideálnym exemplárom.

Avšak doporučiť Jeľcinovi Putina bola Berezovského osudová chyba. Počas krátkeho obdobia premiérskej funkcie v roku 1999 Putin ešte oligarchu počúval. Jeľcin počas novoročného prejavu na prelome rokov 1999/2000 odstúpil, podľa komentátorov kvôli tomu, aby zabezpečil svojmu nástupcovi hladké zvolenie v marcových voľbách. Putin však po zvolení za prezidenta v roku 2000 vypovedal službu. Namiesto rozkladu Ruska sa Putin vrhol do jeho konsolidácie a oligarchom začal pristrihávať krídla. Členovia Rodiny stratili vplyv, Berezovskij skončil v anglickom exile, Chodorkovskij vo väzení a ostatní oligarchovia museli začať platiť dane a doplatiť miliardové nedoplatky.

Edit: Existuje ešte jeden názor o tom, ako sa dostal Putin k moci.

Aj keď sa mnoho komentátorov neustále odvoláva na verejne prezentované materiály, ktoré naznačujú, že Berezovskij vybral Putina. posledné dni Jeľcina v kresle pána Kremľa, resp. samotné odovzdanie moci naznačuje úplne iný priebeh. Tento názor hovorí, že si Putina vybral Jeľcin sám v poslednom záchveve súdnosti. Ako človeka, ktorý vďaka KGB bude mať na všetkých oligarchov rozkrádajúcich Rusko nejaký kompromitujúci materiál. Faktom totiž je, že k miliardám sa za Jeľcina bez porušenia zákona dostať nedalo.

Pozrime sa teda na to, ako bola moc odovzdaná. Boris Jeľcin do poslednej chvíle kazil natáčanie novoročného prejavu tak systematicky, až musel byť prejav vysielaný priamym prenosom. A v tom priamom prenose nečakane odstúpil.

Putin bol okamžite pripravený, mal prejav a ihneď sa nasťahoval do Kremľa. Obratom, po prevzatí právomocí prezidenta ešte počas silvestrovskej noci nasadol do vrtuľníka a odletel do čečenského Gudermesu vyznamenať bojujúcich vojakov.  A to všetko šlo v priamom prenose v televízii. Podľa tohto výkladu udalostí to vykonali po vzájomnom dohovore Jeľcin, Putin a vojaci za chrbtom oligarchov spôsobom, že sa to už nedalo zastaviť a odvolať.

Vláda Putina začala

Zaujímavý anglický dokument o vzostupe a páde oligarchov, ktorý v čase 30:10 opisuje nástup Putina za podpory Berezovského

(Ruská verzia v čase 1:05:50 https://www.youtube.com/watch?v=500UdcBaris&t=1h5m50s)

1.diel uvedeného dokumentu
https://www.youtube.com/watch?v=Q2Cl8lSv9Is

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

http://nazory.euro.e15.cz/profily/profil-zemrel-miliardar-berezovskij-muz-ktery-spatne-odhadl-putina-968714

http://medzicas.sk/dokumentarny-film-o-putinovi/

3 komentáre

  • Takého by sme potrebovali aj na Slovensku!!?

  • žil som v Rusku od Gorbyho takže si tuto dobu dobre pamatam. žil som aj v Kuzbase(zapadna Sibír)kde sa delili uholne bane. Zväčša Moskovčania bojovali medzi sebou. Kamarati zas robili na rope. Nikdy nikto nevedel kto prežije rano. Bola to šialená doba. Premieri sa menili ako ponožky, Američanov ste stretli všade, ako teraz na Ukrajine. Jelcina odviedli posrateho z porady prezidentov a premierov štátov… Pamatám si presne ked v telke dali poradu Putina na jednej obrovskej fabrike, kde ludia nedostali plat. Bol tam aj oligarcha, aj som vedel ktorý…dostal tri dni na vyplatenie miezd. Ešte sa branili, tak zavrel najväčšieho hajzla spomedzi nich Chodorkovskeho. Ostatni sklopili uši, alebo ako Berezowsky utiekli do Londýna. Bol to obrovský prelom, citili sme to všetci a tam je aj zdroj popularity Putina. Vedia, že ak nebude pevna ruka,všetko sa vráti. V Rusku je neralne žit bez korupcie, ale to už Gogoľ písal o tom.

  • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Kto dostal Putina na čelo Ruska?

Pridaj komentár