Kto vlastne podporuje ISIS?

Sociálne siete sú dnes neoceniteľnou studnicou vedomostí. Stačí len vedieť, čo sa chcete spýtať a mať na to tie správne nástroje. V arabskom svete, ale aj inde mimo Európy ma najväčší význam Twitter, kvôli jednoduchosti použitia a menšej záťaže na možnosti siete a zariadení.  Takže analýza tweetov, ktoré často umožňujú dostať sa aj ku geografickým a osobným dátam odosielateľa, dáva možnosť zistiť zaujímavé veci.

V minulosti sme napríklad objasňovali záhadu, kto cez Twitter spustil pozývanie utečencov do Nemecka s veľmi podivnými výsledkami, ktoré stavajú na hlavu predpoklad, že išlo o spontánny proces. Podobným spôsobom analyzoval Brooking institut tweety na podporu Islamského štátu. Autor štúdie J.M. Berger zhrnul svoje zistenia v článku, kde sa napr. píše: Koncom roka 2014 ISIS priaznivci používali minimálne 46.000 twitter účtov. Z nich sa dali použiť na demografické spracovanie okolo 20.000 potvrdených ISIS priaznivcov. Najväčší počet priaznivcom mal zrejme sídlo na území ovládanom alebo dobytom Islamským štátom. Druhá najčastejšia lokalita pre ISIS priaznivcov bola Saudská Arábia. Takmer 20% ISIS podporujúcich účtov malo angličtinu označenú ako primárny jazyk. Takmer tri štvrtiny účtov boli po arabsky, a 5% po francúzsky. Veľký úspech tweetovej kampane sa dá pripísať malému množstvu užívateľov, ktorí hyperaktívne umiestňujú obrovské množstvá tweetov na sieť každý deň.

Twitter ISIS

Takže ak si odmyslíme frontové štáty Irak a Sýriu, kde by sme sa mali zamerať na potlačenie terorizmu a Islamského štátu? Asi neprekvapí, že na prvom mieste je najväčší sponzor islamského terorizmu Saudská Arábia, nasledovaná Spojenými štátmi… Egypt so svojou vládou generála Sisiho s teroristami už úspešne bojuje, čo sa však nedá povedať o Kuvajte a Turecku.

Ak chceme všetkých vinníkov nájsť, netreba chodiť ďaleko. Práve teraz sa všetci obvinení zbiehajú do tureckej Antalye na summit G20

Summit G20 v Turecku

Len pre zaujímavosť, všimnite si rozmiestnenie lídrov na fotografii zo summitu. V prvom rade sú krajiny BRICS + saudský kráľ + hostiteľ + USA. Európania sú bezvýznamní, s nimi sa nik nebaví, sú len do počtu, takže padajte do druhej rady.

Inak bude zaujímavé, čo sa tam dohodne. Nie je vylúčené, že Antalya môže mať podobný význam ako v minulosti Jalta.

Zdroj:

2 komentáre

 • Knieza Myskin

  nasiel som na nete krasny komentar

  Zdá se vám těžko srozumitelný konflikt na Blízkém východě?
  Pokus o stručné vysvětlení:
  My podporujeme irácký státní aparát v boji proti IS (Islámský stát). IS je náš nepřítel. Ale IS je podporován Saúdskou Arábií, která je náš přítel. Syrský president Asad je náš nepřítel a my podporujeme boj proti němu. Ale nepodporujeme IS, co proti němu bojuje, protože IS je náš nepřítel. Írán je náš nepřítel, ale Írán podporuje iráckou státní armádu, která je náš spojenec, v boji proti IS.
  Takže někteří naši spojenci podporují naše nepřátele a někteří naši nepřátelé jsou naši spojenci. Někteří naši nepřátelé bojují proti jiným našim nepřátelům a my potřebujeme aby prohráli, ale zároveň nechceme, aby naši druzí nepřátelé vyhráli.
  Protože když budou nám nepřátelské síly poraženy, může se stát, že vítězné jednotky budou pro nás ještě horším nepřítelem.
  Už je vám to jasné?

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Kto vlastne podporuje ISIS?

Pridaj komentár