Kvalita života na Kryme je extrémne nízka

V štatistike regiónov Ruskej federácie, kde sa hodnotí kvalita života sa prvýkrát objavila aj nová oblasť. V roku 2014 bol na základe referenda občanov Krymu pripojený k Rusku poloostrov Krym. V štatistikách za rok 2014 sa ešte neobjavil, ale minuloročné výsledky sú k dispozícii.

Krym skončil na jednom z posledných miest, konkrétne na 76. mieste z celkových 85. O niečo lepšie, na 71. mieste, dopadol Sevastopoľ, ktorý je ako mesto špeciálneho významu zaradený samostatne. Tieto výsledky spôsobili nadšenie v západnej a hlavne ukrajinskej tlači, ktoré to prezentujú ako neúspech ruskej vlády.

Hodnotilo sa množstvo ukazovateľov zoradených do viacerých skupín. Celkovú metodiku si môžete prečítať sami na tomto linku. Čo nám hovoria čísla? (neuvádzam všetky kategórie, dohľadajte si to v prípade záujmu sami)

 • Pomer peňažných príjmov obyvateľstva voči fixným nákladom na spotrebné tovary a služby – Krym 81, Sevastopoľ 78
 • Úroveň nezamestnanosti – Krym 60, Sevastopoľ 72
 • Celková plocha bytových priestory pripadajúca priemerne na obyvateľa – Krym 83, Sevastopoľ 70
 • Trestné činy na 10tisíc ľudí – Krym 35, Sevastopoľ 62
 • Prírastok obyvateľstva :
  • prirodzený – Krym 61, Sevastopoľ 53
  • migračný – Krym 6, Sevastopoľ 7
 • Čistota ovzdušia – Krym 3, Sevastopoľ 1
 • Očakávaná dĺžka života – Krym 20, Sevastopoľ 10
 • Existujúce objekty sociálnej infraštruktúry – táto oblasť prieskumu obsahuje veľa podkategórií. Krym aj Sevastopoľ sú v týchto kritériách väčšinou hlboko v spodnej časti rebríčkov
 • Úroveň ekonomického rozvoja – táto oblasť prieskumu obsahuje veľa podkategórií. Krym aj Sevastopoľ sú v týchto kritériách väčšinou hlboko v spodnej časti rebríčkov. Za pozornosť však stojí pozícia v rebríčku absolútna úroveň investícií v roku 2015 – Krym 1, Sevastopoľ 16. Je vidno, že z hľadiska Ruska je región prvoradou prioritou
 • Úroveň rozvoja malého podnikania – Krym aj Sevastopoľ na konci rebríčka…
 • Rozvoj územia a vývoj dopravnej infraštruktúry – Krym 20, Sevastopoľ 5

Aký je teda výsledok? Región Krymu je skrátka oblasť s relatívne dlhou históriou mimo dnešného Ruska. Vyše dvadsať rokov odlišného vývoja pôsobilo deštruktívne. Zanedbali sa investície, vláda ukrajinských oligarchov nedovolila rozvoj priemyslu resp. podnikania a úroveň života ešte stále zodpovedá úrovni Ukrajiny, ktorá dokázala podliezť aj relatívne chudobné Rusko. Preto v porovnaní s väčšinou oblastí Ruskej federácie Krym zaostáva.

Prognóza je však jednoznačná. Centrálna vláda do Krymu investuje obrovské prostriedky a vzhľadom na výhodnú polohu a vynikajúce prostredie, má región predpoklady na všestranný rozvoj. V ďalších rokoch sa predpokladá prudký posun regiónu v rebríčku smerom nahor. Nakoniec tomu nasvedčuje aj „hlasovanie nohami“, t.j. presuny obyvateľstva. Migrácia na Krym dosahuje najvyššie priečky v rámci celej Ruskej federácie.

Propagandistom treba odkázať len jedno – buďte radi, že Krym nie je porovnávaný so zvyškom Ukrajiny, ale s Ruskom, ktoré má za sebou 15 rokov intenzívneho rastu. Možno by ste zažili nepríjemné prekvapenie…

Zdroj:

7 komentárov

 • Dozvedel som sa totiž o skupine 20 Američanov, ktorí si zobrali za svoje naše motto z posledného článku, položili si otázku z nadpisu a išli sa pozrieť na vlastné oči a spýtať sa priamo Krymčanov, ako to bolo. Našiel som totiž článok Ann Wright s názvom: „Staviame mierové mosty s Ruskom namiesto diplomacie naháňania strachu.“
  Kto je Ann Wright? Bývalá plukovníčka americkej armády a diplomatka. Ako vyslankyňa pôsobila v 8 krajinách Afriky a Ázie. Je to odvážna žena a počas občianskej vojny v Sierra Leone si vyslúžila vyznamenanie za hrdinstvo pri evakuácii civilistov. Odvážna je aj v tom, že dlhodobo kritizovala americkú zahraničnú politiku, napríklad aj v Afganistane, hoci sama túto politiku pomáhala realizovať. Až do roku 2003 a invázie do Iraku, čo už bolo na Ann Wright príliš a z protestu odišla do penzie a venuje sa občianskym aktivitám.

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/08/11/ako-to-vlastne-bolo-s-tym-krymom/

  Sharon Tennison zhrnula svoje dojmy ešte cestou späť v článočku „Rusko nevyzerá ako krachujúca krajina“. Sharon cestuje do Ruska (predtým ZSSR) pravidelne a píše, ako boli všetci prekvapení úrovňou rozvoja za posledných niekoľko rokov. Medzinárodné sankcie sa míňajú účinkom a Sharon pripojila aj poznámku, že samotní Rusi sú presvedčení o dlhodobom pozitívnom dopade sankcií. Nútia totiž Rusko viac sa spoliehať na vlastné sily a orientovať sa na sebestačnosť, napríklad v potravinách.
  Návšteva teda nebola zameraná len na Krym, no tejto otázke venovala zvláštnu pozornosť a na Kryme navštívili niekoľko miest. Ann Wright venovala Krymu článok „Frontová línia novej studenej vojny vedie Krymom“. Pretože v USA málokto vie, kde vôbec je Krym, v článku krátko zhrnula jeho históriu. Zdôraznila, ako dlho bol súčasťou Ruska a s akými obeťami ho Rusko bránilo pred útočníkmi. Potom stručne popísala udalosti na Ukrajine s prevratom v 2014, referendom o pripojení k Rusku a následné sankcie, ktoré sú orientované predovšetkým na Krym. Sankciami sa zrušili všetky programy, ktoré na Kryme prebiehali, kým bol súčasťou Ukrajiny. Zrušili sa všetky letecké a lodné linky a Krym je tou oblasťou Ruska, kde je najviac cítiť dopad sankcií. Podľa Ann Wright vnímajú Krymčania sankcie ako kolektívny trest za to, že si dovolili samostatne prejaviť svoju vôľu a žiadať pripojenie k Rusku.
  Ann je vo svojom článku pomerne zdržanlivá, no ďalší z účastníkov, Rick Sterling, sa vyjadruje bez politickej korektnosti v článku „Západná propaganda v prospech novej studenej vojny“. Je znepokojený sústavnou mediálnou masážou o agresivite Ruska, o „invázii“ na Krym. V článku stručne popisuje udalosti na Ukrajine, ktoré viedli ku Krymskému referendu. O Majdane hovorí ako o násilnom prevrate a o Jaceňukovi ako o nominantovi Nulandovej.

  Hlavné dojmy z cesty zhrnuli aj David a Jan Hardsough v článku „Niekoľko poznámok k našej poslednej ceste do Ruska“. Z ich stručných poznámok vyberám:
  – Musíme sa vcítiť do kože Rusov. Keby sme my mali ich tanky a balistické rakety na hraniciach v Kanade a Mexiku, necítili by sme sa ohrození?
  – Ľudia na Kryme, ktorých 70 – 80 % sú Rusi a používajú ruský jazyk, si referendom zvolili pripojenie k Rusku. Ľudia v Kosove si zvolili oddelenie od Srbska a Západ to podporil. Väčšina obyvateľov Veľkej Británie si zvolila opustenie Európskej únie, obyvateľom Škótska sa umožnilo voliť o zväzku s Veľkou Britániou. Ľudia každej krajiny majú právo určovať svoju budúcnosť bez toho, aby sa do toho miešal zvyšok sveta.
  – USA musia prestať so zasahovaním do záležitostí iných krajín a prestať podporovať vládne prevraty (zmeny režimu) – ako na Ukrajine, Iraku, Líbyi, Sýrii. Po celom svete si vytvárame mnoho nepriateľov a zapletáme sa do ďalších a ďalších vojen. Neprispieva to k bezpečnosti Američanov, ani nikoho iného.
  – Americký ľud sa musí zorganizovať, aby zastavil vojenské aktivity USA a NATO na Ukrajine a v Gruzínsku. O budúcnosti týchto krajín musia rozhodovať ich obyvatelia, nie USA.

  Na podporu svojich stanovísk účastníci uvádzajú, že USA v Sýrii teraz vykonávajú rovnakú politiku, ktorú v prípade Nikaraguy v 80-tych rokoch Medzinárodný súdny dvor v Haagu uznal za porušenie medzinárodného práva a neprípustné zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénneho štátu.

 • Miro Moskowski

  Na Kryme som roky nebol. Ale prestalisme tam chodiť, ako saUkrajina oddelila. Bol toobrovsky skok, akoby sa Krym prepadaval niekam… Sledoval som tie ohlasy z Chachlandu a bolotosmiešne. Suhlasim s autorom -chýbalo tam porovnanie s oblasťami Ukrajiny, hadam len Kyjev by sa vyrovnal nejakemu priemeru Ruska. Hoci mam prejdene aj zaostale oblasti -Vologda, Kalmykia, Tuva, takú chudobu ako v Chcachlandii som nevidel. Mimochodom, v Eliste som nevidel ani taku chudobu ako na SPiši a niekde vJarovniciach, takže….

 • Ja by som tam chcel ísť tiež ale kade? Lebo motorka.

 • Pekná analýza,
  je to brutálne smutná realita…

 • o par rokov sa tam chcem ist pozriet najskor na dovolenku… a keby sa u nas nieco zle zomlelo, tak sa tam prestahujem dozit dochodok, je tam krasne 🙂

Pridaj komentár