Lea Vojteková: Psychologický profil multikulturalistov

Čo vedie niektorých ľudí k tomu, aby sa za každú cenu zastávali islamu? Čo ich vedie k tomu, aby zatvárali oči pred totalitnými prvkami tejto ideológie? Čo ich núti k bagatelizácii islamizácie Európy? Prečo opakujú stále rovnaké a prázdne frázy? Prečo ignorujú fakty a zatvárajú oči pred realitou?

Odpoveď na túto otázku nám dáva skvelé a nadčasové dielo Maxa Frischa s názvom „Pán Biedermann a podpaľači„. Táto divadelná hra bola napísaná (neskôr sfilmovaná) ako reakcia na prevzatie moci komunistami v Československu, ale na islamizáciu Európy (resp. obhajobu neriadenej imigrácie – pozn.prekladateľa) sedí rovnako trefne, ak nie trefnejšie. Pán Biedermann a podpaľači (1958) je slávna psychologická dráma o tom, že malomeštiaci nie sú schopní zabrániť nástupu zla napriek akýmkoľvek varovným signálom, pretože zlo do poslednej chvíle vytláčajú a neberú vážne.

A o čom vlastne celý príbeh pojednáva? Pán Biedermann poskytne prístrešie vo svojom dome dvom podozrivým mužom, aj keď vie, že v meste vyčíňajú podpaľači. Chce dokázať, že netrpí predsudkami a pomôže blížnym v núdzi. Následne sa hanbí, že si ich do domu pustil, bojí sa ich a stále si nahovára, že ho len skúšajú a dom nakoniec nezapália. Pomáha im aj vymerať zápalnú šnúru a vo finálnej scéne sám podá zápalky …

Akým spôsobom k niečomu takému mohlo dôjsť? Ako je vôbec možné, že niekto dospeje do podobného stavu? Aká je psychologická motivácia takého človeka? Pán Biedermann dospel do štádia totálneho potlačenie pudu sebazáchovy cez tieto 3 fázy:

1. Fáza ega – V tejto fáze sa jeden z podpaľačov vnúti k pánovi Biedermannovi s prosbou o pomoc. Apeluje na jeho ľudskosť, na jeho dobré srdce, že nemá kde hlavu zložiť, a že by potreboval prístrešie iba na jednu noc. Pán Biedermann najskôr váha, má trochu pochybnosti, keďže polovica mesta je v plameňoch, ale neznámy muž ním manipuluje a snaží sa zapôsobiť na jeho ego: „Pán Biedermann, viete Vy, koľkokrát som bol odmietnutý? Vy ste ale určite lepší, Vy máte iste dobré srdce.“ No a keďže si pán Biedermann chce pripadať ako „lepší“ človek, okrem toho má aj výčitky svedomia kvôli jednému svojmu zamestnancovi, tak nakoniec súhlasí. Cudzinec môže zostať v jeho dome.

Druhý deň ale tento neznámy muž púšťa do domu svojho kamaráta, ktorý sa tam tiež ubytuje. Pán Biedermann je trochu šokovaný, avšak obaja muži opäť pomocou manipulácie dosahujú svoje. Tentoraz vytiahnu historku o neradostnom detstve, o tom, ako žili v zlých sociálnych podmienkach a v chudobe. Zakončia to apelom na ego: „Pán Biedermann, Vy ste človek, ktorý nestrpí neprávosti vo svete. Ste človek, ktorý má ešte ideály a verí v dobro, v lepší svet. To je to, čo potrebujeme.“ Pán Biedermann je uchlácholený, ego prevládlo nad rozumom a oboch mužov necháva vo svojom dome.

2. Fáza popieranie – Druhý deň podpaľači naťahajú do podkrovia niekoľko kanistrov s benzínom. Pán Biedermann je zdesený a dostane strach. Spýta sa oboch mužov, na čo tie kanistre potrebujú a oni so smiechom len odpovedia: „Snáď by ste nás neupodozrievali?“ Pán Biederman si privonia ku kanystrom, ktoré sú jednoznačne cítiť benzínom. Podozrenie, že sa jedná o podpaľačstvo, sa priamo vnucuje. Avšak pán Biedermann sa to snaží popierať a bagatelizovať so slovami: „Človek musí druhým dôverovať, musí veriť v to lepšie, čo v nich je. Nie v to zlé.

Čarovná je aj scéna s manželkou, ktorá má už všetkého dosť a pána Biedermanna žiada o okamžité riešenie situácie.
Pán Biedermann: „Žiadni podpaľači to nie sú!
Manželka: „A ako to vieš?
Pán Biedermann: „Veď som sa ich na to sám pýtal.“ (Naivita takéhoto konania je priamo absurdná.)

Pána Biedermanna sa snažili varovať aj kamaráti v krčme. Ale on ich obavy odmietol myšlienkou: „Ja si nikým naháňať strach nenechám. A s priateľmi, ktorí neveria v moju znalosť ľudí, jednoducho nemôžem hrať kolky!“ Ako vidíme, tak v tomto prípade sa k slovu opäť dostalo ego a pýcha. Pán Biedermann namiesto toho, aby uznal, že sa mýlil, tak radšej ďalej zaslepene popieral.

3. Fáza sebadeštrukcie – V tejto fáze už všetky indície boli tak očividné, že obyčajné popieranie už nestačilo a pán Biedermann dostal veľký strach. Na to si povedal, že ak tí dvaja sú skutočne predsa len podpaľači a majú niečo za lubom, tak tým skôr neradno správať sa k nim hrubo. Ak k nim budem priateľský, aspoň ma ušetria. Po tomto ďalšom naivnom sebaklame išiel pán Biedermann za oboma podpaľačmi, aby im ukázal, ako ich má rád. Ako dôkaz svojho kamarátstvo začal s oboma mužmi vymeriavať zápalnú šnúru k odpáleniu celého domu.

Potom ich pozval na večeru, kde k obom mužom prehovoril: „Všetci sme výtvory jedného Stvoriteľa, všetci sme ľudia z mäsa a krvi. Prečo by si ľudia ako vy a ja nemohli podať ruky a spoznať, že sú bratia? Ja netrpím predsudkami. Trochu dobrej vôle a všetci budeme mať svoj pokoj a mier. Prisahám, ja k vám nechovám ani štipku nedôvery. Dobro za dobro.

A čo na to podpaľači: „Nechováte k nám ani štipku nedôvery? Tak nám, prosím, podajte zápalky…“ Podpaľači ďakujú za večeru, lúčia sa a vonku škrtajú zápalkou. Následne z okien vyšľahnú plamene a požiar zachváti aj zostávajúcu polku mesta …

Takto to dopadne, keď emócie sú silnejšie ako rozum a logika. Ľudia skrátka veria tomu, čomu veriť chcú a je pre nich veľmi ťažké veriť tomu, čo si neželajú, nech by boli dôkazy akokoľvek presvedčivé. Multikulturalistom nejde o pravdu a dobro ako také, ide im len o svoj dobrý pocit, o utíšenie pocitu viny. Najpohodlnejšie cestou na dosiahnutie súladu medzi faktami a tým, čomu niekto veriť chce, nie je zmeniť presvedčenia, ale potlačiť dôkazy a umlčať tých, kto na ne upozorňujú. Ľudia majú sklon veriť tomu, čo im prináša dobrý pocit, nie tomu, z čoho sa im robí zle. Lenže tento prístup prináša viac škody ako úžitku, pretože podriaďuje objektívnu pravdu subjektívnym hodnotám.

Dá sa u multikulturalistov ešte prebudiť zdravý rozum, alebo v nich úplne prevládol „sebadeštrukčný pán Biedermann“? Ako sa hovorí, cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami. Dobré úmysly Európe nechýbajú, avšak až príliš často jej chýba zdravý rozum.

Lea Vojteková, písané pre Distance.

http://vojtekova.blog.idnes.cz/c/454762/psychologicky-profil-multikulturalistu.html

[sociallocker][/sociallocker]

15 komentárov

 • miesa jablka z hruskami a zapija to mliekom a pritom dojedla hurku s pecenou klobaskou:

  e to len odputanie pozornosti od vaznych domacich problemov…

  -stal saniekto z vas kvoli migraciii islamistom?????
  v poriadne fungujucom state sa nieje coho bat,
  urobil si zle ides do vezenia-a nie cakas na proces 10rokov a nakoniec ta musia pustit kvoli procesnej chybe..

  zijem v multikulturnej spolocnosti uplne bez problemov.
  hlupi ludia sa najdu vsade, ale odsudzovat kvoli nim vsetkych z ich okolia je – hluupe
  dakujem.

  • praveze skusenosti z inych krajin su dostatocnym mementom, aby sme multikulti odmietli. Narast kriminality, znasilnenia, No-Go zones, shariah law zones, hrozba terorizmu, ignorovanie domaceho prava a vytvaranie dvojcestnej justicie, odmietanie zapadnych hodnot apod. su pravidlom, ktore sa opakuje vsade tam, kde sa zacina koncetrovat vacsie mnozstvo imigrantov, na 90% moslimov. To je sucha statistika, nema to nic spolocne s tym, ze vacsina z nich su dobri a poctivi.

   • No co uz len vy viete o skusenostiach z inych krajin? Clovek ako vy vyhlada vylucne len negativne informacie o imigrantoch ktore vyhovuju jeho predstavam. Akekolvek pozitiva uplne zneguje ako politicku korektnost, ci multi-kulti propagandu alebo taketo pseudopsychologicke nezmysly.
    Znasilnenia, nebezpecne stvrte a pod su aj na Slovensku. A nie, nejedna sa len o prevazne romske stvrte.
    Statistiky sa daju lahko zmanipulovat kedze takto sa potom dobre bohatne na tzv rasovej politike.
    V Bratislave zije mnoho migrantov z ktorych niektori su aj moslimovia. Vsetko pracujuci, nermalni ludia z ktorymi sa da vyjst ovela lahsie ako s miestnou ‚civilizaciou‘ ktorej spravanie je obcas podobne stadu priblblych hyen.

    • strč si ich do kakáča ty multikulti idiot…

    • A ty co vies? Myslis si ze ked si das nick jedinynormalny tak ti vsetci uveria tvoje klamstva?
     Negativne informacie o islamistoch nam doteraz vzdy prinasali media s USA na cele.A teraz zrazu obratia ,vraj oni su iba ti najlepsi suprovi cukrikovi ludia. A vsetci utekaju pred vojnou a to tak mastia ze od hranic syrie a afriky iduc peso brzdia az v nemecku ci norsku.To ani superman tak rychlo nebehal.

  • -stal saniekto z vas kvoli migraciii islamistom?????

   To sa opytaj nemcov a francuzov. Nas to este iba caka.

 • Riadna blbosť!!!

 • Genocída páchaná na vlastnom národe nečinnosťou vlády, resp. neschopnosťou urobiť poriadok z imigrantami. Prečo vlastne nikto z tých, ktorí sú na správnych vysokých miestach nezablokuje túto genocídu, ale naopak nechá ju tak. Žeby pre peniaze? Ak áno, stojí im to zato, keď o pár rokov už nebudú z čoho peniaze.

 • Peter Mačaj

  nestotožňujem sa s porovnanim autorky. portrét Biedermanna sa hodí na mlčiacu strednú triedu, t.j. najmä „mešťanov“ presne tak ako je opísaný v knihe. nehodí sa na multikulturalistov z jedneho zavažneho dôvodu, 90% strednej triedy je proti masovemu prijimaniu imigrantov zvlašť islamskeho vierovyznania. nie sú žiadny multikulty, hoci prebieha rozsiahla mediálna kampan aké je to cool…na druhej strane skutoční multikulti aktivisti od členov neziskoviek po analytikov najhrubšieho zrna nie sú žiadni Biedermannovia, presne vedia prečo pretlačaju túto agendu a tak páchajú zločin genocídy na vlastnom národe, vlastne celej západnej, rozumej najlepšej možnej 🙂 civilizácii…potom už zostáva odhaliť dôvod, či sú to praobyčajné potreby zabezpečiť seba a rodinu keď im Boh toho moc nenadelil a nič iné ako „práca“ v treťom sektore im nezostáva, alebo má pravdu niektorá z konšpiračných teórií….btw, neviem ale doteraz som nezachytil že by bola položená podľa mňa základná otázka, existuje v dejinách ľudstva čo i len jedna kultúra, resp. civilizácia v širšom aspekte, ktorá by reálne profitovala z masovej imigrácie ľudí z inou kultúrou resp. civilizáciou? lebo sklenené ozdoby, zvončeky a zrkadlá napr. v prípade migrácie belochov do ameriky asi nevyvážia zánik civilizácie a genocídu pôvodných obyvateľov, a to pritom bola migrácia vyspelejšej kultúry k menej vyspelej. samozrejme pri masovej migrácii menej vyspelej kultúry to dopadlo rovnako na hovno, viď rímska ríša :). toto by som sa pýtal tých čo nám hovoria jak nás masová imigrácia diametrálne odlišných ľudí obohatí…

 • Multikulturalizmus je scestná ideológia ktorej zámer je zničenie , rozpad europskej kultúry s následnou islamizáciou Kto bude mať z toho osoh ? Ako vždy , ľahko domyslieť.

 • Lepsie zhodnotenie som este necitala. Klobuk dole, palec hore.

 • Vidím ešte jednu príčinu a tou je finančný záujem. Zamestnanci neziskoviek, ktorí žijú z peňazí, ktoré dostávajú na pomoc nájazdníkom, sa takto chovajú pre peniaze. Vraj 80% prostriedkov minú na svoje platy a 20% ide na pomoc nájazdníkom.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Lea Vojteková: Psychologický profil multikulturalistov

Pridaj komentár