Lesný požiar v Černobyle – rádioaktivita sa šíri silnými vetrami do Európy

(Reuters/Inquisitr) – „Záchranné služby v utorok bojovali, aby sa zabránilo šíreniu najväčšieho lesného požiaru od roku 1992 na Ukrajine smerom k opustenej černobyľskej jadrovej elektrárne,“ povedal premiér Arzén Jatsenjuk.

An aerial view from a helicopter shows fire and smoke in northern Ukraine

Letecký pohľad oknom z vrtuľníka ukazuje oheň a dym z budov opustenej dediny, ktorá horí v severnej Ukrajine 28.4.2015. REUTERS / ANDREW Kravchenko / POOL

Edit – dôležité doplnenie
Brusel/Kyjev 27. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) dnes oznámila, že zvýši o 70 miliónov eur svoj finančný príspevok na zabezpečenie návratu k bezpečnému životnému prostrediu
v Černobyle na Ukrajine. V rámci summitu EÚ-Ukrajina v Kyjeve to potvrdil predseda EK Jean-Claude Juncker.
So záväzkom vo výške 70 miliónov eur, ktorý bol predstavený v rámci summitu EÚ-Ukrajina, celková pomoc EÚ dosiahne približne 360 miliónov eur.
Doterajšie zdroje boli poskytnuté na dokončenie niekoľkých projektov vrátane nového bezpečnostného krytu, ktorý sa buduje na uzavretie existujúceho „sargofágu“ a reaktora č. 4, ktorý bol zničený počas havárie v roku 1986
——————–

Práve preto som zverejnil článok z Financial Times, ktorý tvrdí, že Ukrajina je ďaleko dôležitejší problém ako Grécko a že Ukrajine sa nebudú dávať pôžičky ale dary. Nenápadne sa spomínala suma 195 miliárd pre Grécko a naznačovalo sa že Ukrajina „zatiaľ“ pýta len nejakých pár miliárd. Samozrejme s dodatkom že 40 miliardová podstatne väčšia krajina si bude pýtať svoje. Očividná podprahová manipulácia.

Pripájam túto informáciu k článku, nech to ľuďom otvorí oči. Dali sme miliardové záruky za Grécko a teraz sa naši páni chystajú priamo obdarovať tie ukrajinské, resp. americké … (doplňte si čo chcete). Pretože si povedzme pravdu – s Ukrajincami nemá dnešná vláda nič spoločné…

Ešte predtým ministerstvo vnútra varovalo, že silné vetry na severnej Ukrajine hnali oheň k Černobyľu, kde v roku 1986 požiar reaktora viedol k najhoršej jadrovej katastrofe na svete.

Okolo elektrárne je ustanovená 30 km (18,6 míľ) zakázaná zóna, ktorá je stále kontaminovaná rádioaktívnymi časticami.

„Situácia je pod kontrolou, ale je to najväčší požiar od roku 1992. Požiar presahoval všetky naše stupnice,“ povedal Jatsenjuk pri rozhovore s novinármi, ako hlásila ukrajinská spravodajská agentúra Interfax.

„Je to asi 20 kilometrov (od ohňa) ku elektrárni. Naše záchrannej služby na mieste aktívne pracujú, aby nedošlo k ďalšieho šírenia požiaru,“ povedal.

Vo februári medzinárodné experti varovali, že v lesoch blízko Černobyľa zostalo veľké množstvo nebezpečných izotopov, ktoré by mohli byť šírťi lesnými požiarmi.

„Požiare … predstavujú vysoké riziko šírenia rádioaktivity,“ ako uviedol článok publikovaný v Ekologickej monografii, s názvom „Vznik ohňa v rádioaktívnych lesoch Ukrajiny a Bieloruska :. Budúce riziká pre obyvateľstvo a životné prostredie“

Černobyľský Reaktor 4, epicentrum výbuchu z roku 1986, je pokrytý betónovou pokrývkou, ktorú majú ukrajinské úrady v pláne nahradiť do roku 2016.

Ekologická monografia: tu

(Podľa údajov Natalia Zinets a Alessandra Prentice, editácia Mark Trevelyan, Larry King, Reuters, 28.4.2015)


inquisitr logo

Černobyľ spôsobuje jadrovú hrozbu v Európe: Lesné požiare sú príčinou šírenia sa rádioaktívnych častíc z pôdy prostredníctvom vzduchu

Aj keď sa Černobyľská jadrová katastrofa udiala pred takmer 29 rokmi, jadrová hrozba nie je u konca. V skutočnosti súčasné lesné požiare v Ukrajine spôsobili zvýšenie obáv o Európu po tom, ako rádioaktívne častice z pôdy boli rozptýlené do vzduchu nad oblasťou.

New Scientist uvádza, že rádioaktívny dym dopravuje rádioaktívne častice nad východnú Európu a zistili sa aj oveľa ďalej napríklad v Taliansku a Škandinávii. Rádioaktívne častice boli uvoľnené do vzduchu v sérii troch oddelených lesných požiarov na Ukrajine. Podľa Nikolaos Evangelioa z Nórskeho Inštitútu pre výskum vzduchu a jeho kolegov, dym z lesných požiarov uvoľnil rádioaktívne častice, z ktorých bolo okolo dvoch až ôsmich percent cézia, niektoré so žiarením 0,5 PBQ. Skupina analyzovala vplyv lesných požiarov na mieste jadrovej katastrofy a v regióne. Výsledky boli trochu prekvapujúce podľa toho čo výskumy tvrdia, ich čísla sú pravdepodobne „podhodnotené.“

Hoci množstvo rádioaktívneho cézia prezentované z troch požiarov je minimálne, s priemernou dávkou pre obyvateľov Kyjev obyvateľov zmeraného na iba 10 microsievertov žiarenia. Dávka by mala byť len jedno percento z povoleného ročnej dávky ožiarenia. Avšak, vedci hovoria, že pri úniku rádioaktívneho materiálu nie je možné nič brať na ľahkú váhu.

„Je (dávka) veľmi malá. Ale tieto požiare slúžia ako varovanie o tom, kam sa tieto nečistoty môžu dostať. Ak by existoval väčší oheň, oveľa viac (rádiaktívneho materiálu) viac by mohol skončiť v obývaných oblastiach. “

Jednou z hlavných starostí výskumníkov je faktor kontaminovaných potravín alebo nerovnomerné rozloženie rádioaktívnych častíc.

„Priemerná dávka nie je problém. Niektorí ľudia jej dostanú oveľa viac, pretože skládky rádioaktívneho stroncia, plutónia a amerícia rovnako ako cézia horia nerovnomerne a pretože niektoré potraviny sústreďujú tieto ťažké kovy, napríklad cézium v hubách.

„Vnútorná dávka po požití môže byť významná. Rakovinu ako výsledok požitia, môže byť ťažké rozpoznať medzi mnohými inými menej exponovanými ľudmi. „Ale bude to veľmi významné pre tých, ktorí to zažijú.“

Tak prečo je rádioaktívny materiál stále dosť blízko k povrchu, že môže vytvoriť rádioaktívny dym? Výskumníci hovoria, že ekosystém v tejto oblasti zabezpečuje, že horná vrstva pôdy má konštantnú vrstvu žiarenie po tom, ako „stromy dvíhajú na povrch rádioaktívne ióny, potom sa mŕtve listy vrátia do pôdy.“ Proces je nekonečný a rádioaktívne častice sú stále recyklované späť do hornej vrstvy pôdy. To znamená, že keď oheň zachváti oblasť, listy a pôda obsahujú rádioaktívne materiály a tie sú potom uvoľnené do dymu, ktorý vznikne následkom ohňa.

Mnohí sa obávajú, že ak postihne oblasť globálne otepľovanie, potom bude možné očakávať viac lesných požiarov. To by mohlo spôsobiť významný nárast množstva rádioaktívnych častíc šíriacich sa naprieč Európou.

 

Zdroj

 

Pridaj komentár