Lokálny boj, či skôr prestrelka v Mukačeve.

„Nositelia západných hodnôt“, teda mnohí slovenskí politici , novinári a „osobnosti“ by mohli na základe tohto nadpisu dostať infarktový stav.

Môžu ostať pokojní, „doneckí“,  zatiaľ nevstúpili do Mukačeva. V Mukačeve si po sebe navzájom zastrieľali „horliví vlastenci“ (toto označenie, ktoré dostali  od našich mienkotvorných médií nemá chybu) z Pravého sektoru s ukrajinskými vládnymi silami.

Boj to bol pomerne silný, sú mŕtvi, ťažko a ľahko ranení. K čomu tam vlastne došlo?

DUK

príslušníci jednotky DUK sa prebili z obkľúčenia – foto: Pravý sektor

 

Zločinecké skupiny pôsobili na Ukrajine od jej vzniku a mnohé z nich majú ešte dlhšiu tradíciu. Postupne v mnohých oblastiach ovládli políciu, samosprávu a presadzujú svoj podiel na veciach verejných na celoštátnej politickej úrovni.

Na tej sú im súperom nie predstavitelia záujmov štátu, ale iné skupiny rovnakého zamerania. Súčasný stav totálnej chudoby, totálneho nedostatku, rozpadu funkcií štátu, ten je pre tieto skupiny eldorádom.

Otázka je, prečo ukrajinské sily (verné miestnej „samospráve“) začali paľbu na jednotku Dobrovoľnícke ukrajinské sily (DUK) pravého sektoru.

Uvažuje sa o tom, že jednotka DUK buď chcela úmyselne prekaziť nejaký kšeft pašerákov, alebo sa náhodne ocitla na mieste, kde to protistrana vyhodnotila ako úmysel tak konať. Veliteľ jednotky DUK je z celej situácie zjavne prekvapený aj hodiny potom ako sa stala (video).

Boj bol pomerne intenzívny. 2 frontoví vojaci (vrátili sa nedávno z východného frontu)  zahynuli, 3 sú vo vážnom stave, 1 je ľahko zranený. Na prudký boj (video) doplatili zraneniami aj 4 civilisti.

Na strane (podľa Pravého sektoru skorumpovanej) polície sú 3 ranení. Polícia tiež prišla o 2 vozidlá.  Snaha obkľúčiť a zničiť jednotku DUK nevyšla. Jednotka DUK sa z obkľúčenia prebila a podľa informácií vzala zo sebou aj svojich mŕtvych a ranených.

Tu sa prejavila, napriek pomeru síl a momentu prekvapenia, ktoré boli na strane polície,  vyššia bojaschopnosť jednotky DUK. Tá na rozdiel od miestnych „vyberačov pokút“ predsa len aspoň zčasti prešla frontom.

Zbytok jednotky DUK sa stiahol do hôr a táto situácia spôsobila celoukrajinský ohlas.

Minister Avakov sa postavil za políciu a miestnu samosprávu a žiada odzbrojenie a potrestanie „banditov“ z Pravého sektoru.

Pravý sektor požaduje zatknutie predstaviteľa samosprávy, ktorým je  Michael Laňo – bývalý člen Janukovyčovej strany , teraz poslanec ukrajinského parlamentu. Zároveň žiada zároveň zatknutie všetkých banditov a veliteľov bezpečnostných síl, ktorí dali rozkaz zahájiť paľbu na jednotku DUK. „Pravoseki“ označujú protistranu ako proruský gang.

Zároveň jednotky Pravého sektoru zo Zakarpatia vyzývajú svoje velenie uviesť do bojovej pohotovosti všetky jednotky Pravého sektoru.

Žiadajú ukrajinskú verejnosť bojovať za svoje práva, na čo už niektoré regióny reagujú, napríklad Poltava alebo Kyjev.

Apelujú na ozbrojené zložky v Ukrajine, aby podporili ich boj. Vyzývajú verejnosť aby nepodporovala boj vlády proti tým, ktorí za Ukrajinu bojovali v zákopoch.

zdroj (Pravy sektor)

Otázka je kam sa po týchto udalostiach vývoj na Ukrajine uberie. Po zabití čelného predstaviteľa Pravého Sektoru Saška „Bileho“ – Alexanda Muzyčka, ešte ukrajinská vládna moc situáciu zvládla a Pravý sektor jej ostal verný.

Napriek tomu, že stránky Pravého sektoru už vyše roku vyhlasujú, že jeho smrť pomstia. Dnes je však situácia iná. Na obrovské množstvo Ukrajincov doľahla chudoba, akú si ani na Slovensku nevieme predstaviť. Pravdepodobne to bude miestny „proletariát“, ktorý tvorí jednotky DUK. Je viac než isté, že jednotky DUK majú veľa „trecích plôch“ s oligarchiou na miestnej, ako aj na vrcholnej úrovni. V súčasnej situácii aj záujem o znovuobsadenie Donbassu môže ustúpiť vnútorným sporom v Ukrajine. Donbass je iste Donbass, ale jesť treba každý deň.

Už vyše roka informujem našich čitateľov o situácii na Ukrajine, pričom využívam tie miestne zdroje, kde je menšia pravdepodobnosť „politicko výchovnej práce“ než u zdrojov vzdialenejších.

Miestny server nebude písať o dobytí Luganska ukrajinskými silami v čase, keď tie utekajú „až sa za nimi práši“, ako to robilo napríklad SME. Čitateľ SME si to nemá ako overiť, ale obyvateľ Luganska vie, kto na uliciach má hliadky a odkiaľ počuť streľbu. Takže server v Lugansku musí písať plus mínus viacmenej pravdu, inak by bol na posmech.

Pochopil som však jednu vec, že na Ukrajine žiadna logika neplatí. Už zajtra sa môže dostať do plnohodnotnej občianskej vojny, rovnako ako sa môže Porošenko s Dmytro Jarošom opäť „pobratať „.

Každopádne problémy bežného Ukrajinca ostávajú a vysoké riziko občianskej vojny tiež.

Vo svetle udalostí v Mukačevo malo slovenské ministerstvo zahraničných vecí vyzvať Slovákov opustiť Ukrajinu a necestovať tam. Riziko že sa dostanú do prestrelky, ako vypukla v Mukačevo je príliš vysoké.

Aj ďalšia vec je viacmenej istá. Všetky peniaze, ktoré EU tlačí do Ukrajiny, sú s vysokou pravdepodobnosťou peniaze vyhodené von z okna.  Celkovo hlúpa a neschopná politika Bruselu (ohľadom Ukrajiny, migrantov, Grécka a pod.) má potenciál nie rozšíriť EU až na Donbass, ale urobiť z EU jeden veľký „Donbass“.

Edit: na udalosť zareagovala aj televízia TA3 krátkou správou

Video so začiatkom konfliktu je tu, avšak ťažko z neho vyvodiť nejaký záver.

Každopádne sa situácia na Ukrajine hodinu po hodine dramatizuje.

[sociallocker][/sociallocker]

2 komentáre

  • No, pro posouzení celé situace je docela klíčové podívat se na video toho, co se odehrálo v Antaresu, kde to celé začalo. PSi tvrděj, že je tam napadla stovka „titušek“, což je idiotský pokus o odmaz a lež jako věž. Bez ohledu na to, co je zač Laňo a ten Bljuk, o kterém mluví ta smradlavá ukronacistická fretka na odkazovaném videu, je prostě fakt, že do Antaresu, který patří Laňovi, přijeli PSi vyzbrojení do zubů, že je tam nikdo nijak neohrožoval a že v jednom okamžiku jeden z těch kreténů. nejspíš zhulenej, prostě z ničeho nic tupě vystřelil do obličeje klukovi v tričku, šortkách a pantoflích, který se ho jen zeptal, co tam pohledávají se zbraněmi. Pak PSi k tomu mládenci nepustili přivolanou sanitku, pokoušeli se ho nandat do kufru auta a když přijelo auto místní milice, začali po něm střílet, hodili dýmovnici, naskákali do aut a ujeli. Přestřelka jako taková proběhla o kus dál na trase u benzínky pod Červenou horou u benzínky, kde se je policajti pokoušeli zablokovat.

    Video: https://www.youtube.com/watch?v=RS7oR8SWie8

  • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Lokálny boj, či skôr prestrelka v Mukačeve.

Pridaj komentár