Manipulácie a demagógia pro-asadovských aktivistov

Mimoriadne nepríjemnou skutočnosťou dnešnej doby je zneužívanie materiálov a vytváranie virtuálnej skutočnosti za základe  vymyslených údajov, fotografií a videí.

Jedným z nich je fiktívna oslava oslobodenia Homsu.

Pripomeňme si, o čo ide. Na začiatku občianskej vojny obsadili Homs protivládne sily a v roku 2014 po dvojročnom obliehaní  obsadili centrum mesta jednotky sýrskej armády. Časť mesta Vair, so 75 tisíc obyvateľmi, však stále ostala v rukách povstalcov a pri pozičných bojoch mesto postupne umieralo a premieňalo sa na hromadu trosiek.

Po prechode strategickej iniciatívy po nástupe ruského letectva sa ocitli povstalci v defenzíve so stále väčšími problémami pri zásobovaní a preto využili ponuku vlády na amnestiu a voľný odchod z mesta, ktoré je dnes plne v rukách sýrskej vlády

Na sociálnych sieťach sa objavilo video oslavujúce príchod sýrskej armády do mesta s komentárom, citujem: „Úžasné. Obyvatelia oslobodeného mesta Homs vítaju vojakov sýrskej armady! Ešte stále nás chce niekto presviedčať, že Assad a jeho armáda sú tyrani a národ ich nechce? Otvorte oči všetci konečne.

Má to len malú chybičku krásy. Ide o video, ktoré je staré už štyri roky! Je to súčasť Youtube kanálu lokálnej televízie Homs News Network, ktorá už medzitým prestala byť aktívna. Môžete ho nájsť na tomto linku https://www.youtube.com/watch?v=5fyYryDVYfA

Alebo si to rovno pozrite

Druhý hoax, ktorý sa šíri internetom je ruský nálet na „tajný podzemný komplex“ ktorý „pochoval 500 teroristov“

V skutočnosti ide o rok staré video z amerického náletu pri Kobane a nezahynulo 500 teroristov, ale v texte AFP je poznámka, že „pri náletoch koalície bolo v poslednom mesiaci zabitých 500 džihádistov„.

Tu je rovnaké video z minuloročného vydania Daily Mail

Náš portál je zásadne proti akýmkoľvek manipuláciám a falšovaniu údajov, bez ohľadu na to, o koho ide. Klamstvá nakoniec vždy vyjdú na povrch a jediný efekt je poškodenie toho, kto ich zneužíva.

Zdroj:

8 komentárov

  • Áno, klamstvá zákonite vyjdú na povrch, ale žiaľ nestačia sa ani „ohriať“ na svetle, a ihneď sú uchopené a manipulované. Takže je namieste otázka: Kto z píšucich blogerov či novinárov sa dnes 100%-tne vyzná v tom, o čom píše? Kto vie presne čo je pravda a čo lož? Pokiaľ situáciu nezažil osobne na tvári miesta, o ktorom všetci hneď zasvätene píšu tak, akoby ju osobne na mieste konania aj prežili? Pritom sa opierajú hlavne o technické možnosti získavania informácií o dianí…
    Informácie sa v súčasnosti šíria nad-bleskovou rýchlosťou a je ich priveľa nato, aby sa v nich dalo celkom presne vyznať. To je fakt. Sú šikovných nástrojom manipulácie, zavádzania. Preto pri ich prehodnocovaní nezabúdajme na „zdravý sedliacky rozum“ a nadhľad. Malo by to platiť pre každého, aj pre Medzičas, jeho tvorcov i čitateľov.

  • Na um sa tlačí otázka, kto a prečo vypúšťa na sociálnych sieťach také „pozitívne správy“. Kto má z nich najväčší prospech? Cui bono?

  • Ja by som povedal, že niekedy v záujme VYŠŠIEHO DOBRA je pozitívum prekrucovanie faktov! Druhá(US a spol.) strana to robí neustále, a už ma to unavuje, lebo sa im to vždy prepečie. Ale podľa Vás, keď to urobia(RU a spol.) raz za čas, tak pre Vás je to asi ešte horšie, lebo si to DOVOLILI?! Kde to preboha žijete?! Čo to máte za myslenie? Niekedy musia byť aj obete, ak sa má niečo zmeniť k lepšiemu na tomto svete. Keď niekto hrá celý čas NEFÉR a PODVÁDZA, ako by ste proti tomu bojovali? Asi vyložíte hneď na začiatku hry svoje karty, však nech Vás súper hneď roztrhá a to si píšte, že roztrhá, nebude, ani na sekundu zaváhať! Niekedy rozmýšľam, či to má nejakú cenu, keď Putin nič neurobil, už pri Libyi, toľko dobrých životov mohlo byť zachránených a svet by teraz vyzeral omnoho lepšie, ale nemyslím reagovať hneď vojnou, ale vyvarovať sa vojne, ako to urobil pri Sýrii, načo má potom na svete najlepšiu kontrarozviedku FSB. A hlavne preto, že ľudia žijú veľmi krátko na to, že sa niečo zmení o 50 rokov, aj keď sa nezmení, lebo jedna strana vždy len ustupuje!

  • Díky, taky proti masírování mozků. Lžím, překrucováním. To je nejhorší zklamání po Sametu, kdy jsme věřili, že už to nebude… Orwell byl skvělý prognostik..

Pridaj komentár