Markíza obviňuje alternatívne médiá z šírenia poplašných správ.

Markíza obviňuje alternatívne médiá z šírenia poplašných správ.

A pri tom sama tvorí hoaxy. Vo svojej spravodajskej relácii 25 októbra 2015 priniesla informáciu o tom, že talianska polícia zadržala mladého Sicílčana Jeana Lucas (veľmi talianske meno), ktorý si vymýšľal nepravdivé informácie na tému utečencov. Informácie potom prebrali niektoré slovenské weby a šírili ich ďalej. Ako príklad jednej takej nepravdivej poplašnej informácie bol článok Medzičasu.

Skúste nájsť nejakú informáciu o talianskom blogerovi Jeanovi Lucasovi, zadržanom  talianskou políciou… mne sa nepodarilo. Údajný hoax o hromadnom znásilnení aktivistky sme prevzali z najväčšieho talianskeho denníka Corriere Della Serra, a tá informácia je tam naďalej. Okrem Corriere túto informáciu priniesli tiež Ventimiglia, attivista „No Borders“ stuprata da un migranteVentimiglia: attivista stuprata da un migrante „Gli altri mi chiesero di tacere“ a Violentata da un senegalese, fu costretta a tacere per difendere i migranti

Úsudok kto šíri hoaxy si urobte sami – Medzicas.sk či Markíza.

12190443_951848558216205_1024677229_o

 

Na základe čoho Markíza vie že to je hoax?

tempFileForShare

A teraz čerešnička. V príspevku Markízy o hoaxe mal svojich pár minút trockistický jakobín alebo jakobínsky trockista, tvorca zoznamov, človek „obávajúci sa o slobodu slova“ Juraj Smatana.

Smatana

Nejde až tak o to, čo tam bľabotal, ale vybľabotal jednu dôležitú vec. Ako iného strážcu pravdy a „detonátora“ hoaxov uviedol stránku hatefree.cz.

Hatefree platia "Nórske fondy"

Hatefree platia „Nórske fondy“

Bohato nalievaná zahraničnými peniazmi hatefree.cz spolupracuje s iným strážcom manipulatori.cz. A s manipulatori.cz spolupracuje Lukáš Větrovec (viď napr. odkaz na Větrovca v článku vedúceho projektu Petra Nutila), český konvertita na islam, v minulosti stíhaný za antisemitské kázania v Brnianskej mešite, v ktorých vyzýval na vraždenie židov.

Lukáš Větrovec

manipulatori-ali-vetrovec-salafista

Skandál. Vládní projekt za 40 milionů HateFree culture spolupracuje s islamisty vyzývajícími k pobíjení židů. Dienstbier projekt podporuje

Tu nájdete informácie, ktoré hoaxy hate free vyvrátili a ktoré v skutočnosti neboli hoaxami, tak pracuju Smatanovi profesionáli….

Tak teraz si spravte obraz o Jurajovi Smatanovi.

Poznámka editora: 

Zaujímavou otázkou je, kto platí web manipulatori.cz. Na stránke o projekte sa dozviete, že ich neplatí nik a žiadajú o Vaše príspevky. Lenže rovnaká skupina ľudí pod vedením Petra Nutila prevádzkuje portál neoekonomika.cz, ktorý už je komerčným projektom. O financovaní tohto projektu už nevieme nič, všetky údaje sú nezverejnené.

Petr Nutil je tiež veľký tajnostkár. Na internete nájdete toto meno ako meno fotografa na voľnej nohe (ktorý inak fotí veľmi dobre). Neexistuje žiadny súvis s politicky motivovanou stránkou manipulatori.cz. Až jeho osobná stránka petruvzapisnik.cz prináša dôkaz. Zverejnil tam článok o Hoaxoch z manipulatori.cz, takže s veľkou pravdepodobnosťou ide o tú istú osobu.

Nestojí nám za ďalšie skúmanie, podrobnejsie pátranie po väzbách by určite odhalilo pravých „investorov“. Snaha o utajenie a zakrytie väzieb je podľa nás dôkazom sama osebe. Necháme to na zváženie čitateľom, akú váhu budú prikladať „informáciám“ z webu, ktorého transparentnosť je minimálne neistá.

Mariusz Malinowski

 

 

 

6 komentárov

Pridaj komentár