Masaker ostreľovačov – Kanadská akademická štúdia

Nasledujúce závery sú prekladom zatiaľ JEDINEJ akademickej štúdie od kanadského politológa Dr.Ivan Katchanovski (Ph.D.School of Political Studies & Department of Communication University of Ottawa).

Rok po Majdane.

Zo záverov štúdie:

Ozbrojené skupiny a časti vedenia organizácií extrémnej pravice, ako je Pravý Sektor a Svoboda a strany oligarchov, ako je Fatherland (Baťkivčšina Júlie Tymošenko), boli priamo alebo nepriamo zahrnuté, alebo pravdepodobne vedeli o skutočných páchateľoch masakru protestujúcich a policajtov na Maidane.

Štúdia poskytuje racionálne vysvetlenie pre zlyhanie vyšetrovania vlády nájsť a potrestať tých, ktorí sa priamo podieľali na tomto masovom zabíjaní. Presná miera začlenenia každej z týchto organizácií a jednotlivých vodcov a ozbrojených protestujúcich zostáva neznáme.

Masaker na Maidane mohol byť organizovaný iba malým počtom vodcov Maidanu a (ozbrojenými) protestujúcimi. Absolútna väčšina účastníkov Euromaidanu nemala žiadne vedomie o chystajúcom sa (politicky motivovanom) masakri. Masaker protestujúcich je významný kriminálny čin proti ľudskosti.

Išlo o nedemokratickú zmenu vlády. Išlo o zámienku pre začiatok civilnej vojny na východe Ukrajiny, s následnou podporou separatistov zo strany Ruska na Kryme a na Donbase, a k praktickému rozbitiu Ukrajiny. Viedlo to k eskalácii medzinárodných vzťahov medzi Ruskom a Západom.

Nemožno vylúčiť účasť špeciálnych policajných zložiek na zabití niektorých protestujúcich.

Nová vláda, ktorá vzišla hlavne ako výsledok masakru, falzifikovala jeho vyšetrovanie, kým ukrajinské médiá pomohli dezinformovať o masakri protestujúcich a policajtov. Dôkazy naznačujú, že extrémna pravica a oligarchovia zohrávali kľúčovú úlohu pri násilnom zvrhnutí síce skorumpovanej, ale demokraticky zvolenej vlády na Ukrajine.

Štúdia prináša nové dôležité otázky, ktoré je potrebné zodpovedať

The „Snipers Massacre“ on the Maidan in Ukraine

This paper is an updated and revised version of the first academic study on the mass killing of the „Euromaidan“ protesters and police in the Maidan area of Kyiv, Ukraine, on February 20, 2014.

https://www.academia.edu/8776021/The_Snipers_Massacre_on_the_Maidan_in_Ukraine

One comment

Pridaj komentár