Medvedev: Rusko zaujíma „tvrdú pozíciu“ pre prípad nesplácania dlhu Ukrajinou.

Rusko hovorí, že zaujme tvrdý postoj, ak Ukrajina nezaplatí dlžoby, ktoré voči Moskve urobila predchádzajúca ukrajinská vláda. Varovanie prichádza potom, čo Kyjev schválil zákon umožňujúci odložiť platby zahraničným veriteľom.

Medvedev

V rozhovore vysielanom ruskou televíziou v sobotu, ruský premiér Dmitrij Medvedev povedal, že Moskva by mohla zaujať záporné stanovisko voči novým úverom od MMF pre Ukrajinu, ak Rusku nebude splatený jeho dlh.

Ukrajinský parlament hlasoval tento týždeň o zákone, ktorým by sa v prípade potreby povolilo moratórium na splátky zahraničných dlhov – čo vyvolalo silnú reakciu z Ruska, ktorý očakáva, že Kyjev splatí pôžičku 3 miliardy dolárov (2,7 miliardy eur) pôžičku do konca roka.

Moskva poskytla finančné prostriedky na konci roka 2013, niekoľko mesiacov predtým, ako masové protesty viedli k zosadeniu bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.

„Naznačujú, že nie sú pripravení splatiť dlhy Janukovyčovej vlády,“ povedal Medvedev štátnej televízii Rossija.

„Ak to je skutočne formulované týmto spôsobom, nepochybne by to viedlo k defaultu Ukrajiny … Zaujmeme maximálne tvrdý postoj v tejto veci a bude hájiť naše národné záujmy.“

Vzťahy medzi oboma krajinami zostávajú napäté od čias, čo pred vyše rokom prepuklo na východnej Ukrajine pro-ruské separatistické povstanie.

V snahe reformovať sužovanú ekonomiku, ukrajinská vláda sa snaží pred ďalším zasadnutí správnej rady MMF v júni, dosiahnuť dohodu o reštrukturalizácii dlhu so svojimi veriteľmi.

Medvedev povedal, že prípadné kroky súčasných prozápadných vodcov v Kyjeve vedúce k zmrazeniu platieb do Moskvy by mali „nepochybne vplyv na proces ich dohody s Medzinárodným menovým fondom,“ a dodal, že Rusko „neplánuje nič reštrukturalizovať“ a ak by Ukrajina odmietla platiť, bolo by proti novým úverom MMF. Ukrajina dostala v marci prvých 5 miliárd dolárov v rámci záchranného programu MMF.

„Nemôžeme blokovať nič mimo nášho vlastníctva … ale samozrejme budeme o tom hovoriť,“ povedal Medvedev.

Podľa Reuters Medvedev tiež povedal, že Rusku „nie sú ľahostajné“ ani záväzky Ukrajiny voči súkromným ruským veriteľom, pretože väčšinu týchto dlhov dlhuje bankám so štátnou účasťou. „Budeme zbierať (dlhy),“ povedal Medevedev. „Banky budú používať všetky nástroje, ktoré existujú, samozrejme aj vrátane súdnych konaní,“ povedal.

nm / ng (Reuters, AFP)

Deutsche Welle, 23.5.2015

Komentár

V tejto súvislosti je veľmi zaujímavou správou zo šedej informačnej zóny, konkrétne od skupiny KyberBerkut. Hackeri zo skupiny KyberBerkut vyhlásili, že sa im podarilo preniknúť do počítačovej siete Oddelenie zahraničného dlhu Ministerstva financií Ukrajiny.

Z dokumentov, ktoré hackeri získali, vyplýva, že štát nemá z čoho platiť za svoj zahraničný dlh. Podľa nich to „jasne demonštruje poslednú významnú udalosť v ekonomickom živote krajiny, bankrot Ukrajiny“. Správa o tom bola zverejnená na oficiálnych stránkach organizácie.

Dokumenty, ktoré sa hackerom dostali do rúk, obsahujú informácie o štruktúre štátneho dlhu Ukrajiny, o nákladoch tohto dlhu a o harmonograme splátok.

Podľa záverov KyberBerkutu sa situácia na Ukrajine nachádza v stave „finančného a ekonomického krachu“.

„Vďaka dokumentom, ktoré sme získali, môže každý uvidieť, do akého stavu junta krajinu priviedla. Dnes zbankrotoval štátny finančný systém a po ňom zbankrotujú komerčné podniky a radoví občania „, píše sa na stránke organizácie.

Bez ohľadu na to, či veríme tejto správe, alebo nie, je pozoruhodné časovanie týchto informácií. To, že Ukrajine je reálne nefunkčný štát, žijúci len z dobrej vôle veriteľov a za účelom vedenia vojny s Ruskom, dnes zrejme pochybuje málokto

 

Zdroj:

 

One comment

  • rusko by teraz mohlo dorazit ukrajinu. pozadovat splatenie dlhov a nechat ich padnut totalne na hubu… myslim ze ked by sa k tomu pridal este bankrot grecka tak by to mohlo konecne pomoct v rozpade eurosojuzu. ved uz sa hlasilo portugalsko ze tiez smeruju k bankrotu

Pridaj komentár