Medzinárodný menový fond oficiálne potvrdil suverénny status dlhu Ukrajiny voči Rusku.

Počas celého roka 2015, vláda Ukrajiny tvrdila, že Rusko nepožičalo Ukrajine 3 miliardy dolárov ako vládnu pôžičku, ale že ide o komerčnú dlžobu. Tento pohľad mal za následok, že Ukrajina odmietala zaplatiť dlh v plnej výške a tvrdila, že Rusko sa musí podriadiť dohode s ostatnými komerčnými veriteľmi. Rusko tvrdilo opak a 20.12.2015 očakáva splatenie dlhu, inak pošle Ukrajinu do bankrotu podľa pravidiel medzinárodného finančníctva

Medzinárodný menový fond (MMF) ako hlavný garant a organizátor finančnej pomoci zo strany Západu sa odmietal k tejto otázke vyjadriť a neustále tlačil na dohodu Ruska s Ukrajinou. Lenže aj tu išlo o stret obidvoch pohľadov. V prípade suverénneho dlhu návrhy na reštrukturalizáciu dlhu by museli prísť z Kyjeva a tie evidentne nedošli.

V princípe sa však MMF nepriamo vyjadril už začiatkom decembra, keď vo svojom škandalóznom rozhodnutí prepísal svoju históriu a zmenou pravidiel umožnil úverovať Ukrajinu aj v prípade, že Rusko nedostane peniaze s následkom defaultu dlžníka. Táto zmena však má význam jedine v tom prípade, ak je Rusko držiteľom suverénneho nároku.

Dnes to máme čierne na bielom. MMF vydal oficálne vyhlásenie, kde potvrdzuje, že dlh Ukrajiny voči Rusku nie je komerčný a Ukrajina je tým pádom povinná zaplatiť celú sumu v uvedenom termíne 20.12.2015.

Komentár

Je však viac ako jasné, že MMF sa nerozhodoval na posledný deň. V odôvodnení bolo jasne napísané, že povaha pôžičky a verejné vyhlásenia oficiálnych predstaviteľov Ruska aj Ukrajiny z roku 2013 nedávajú žiadnu inú možnosť výkladu než to, čo (zrejme so škrípajúcimi zubami) nakoniec musela rada riaditeľov MMF povedať verejne.

Každý súdny človek a finančník zvlášť mal v týchto veciach jasno od začiatku. Táto porážka Ukrajiny a MMF zoči-voči evidentným faktom, je zároveň priznaním, že Západ na čele s najváženejšími inštitúciami zavádzal a ústami Ukrajiny klamal. Je totiž zrejmé, že ukrajinská vláda koná a vyjadruje sa len po porade s najvyššími predstaviteľmi Západu. Nakoniec sám viceprezident USA Biden sa vyjadril, že s prezidentom Ukrajiny Porošenkom komunikuje denne a prakticky častejšie ako s vlastnou manželkou. Ukrajina svoju stratégiu tlačenia Ruska do nevýhodnej pozície a doslova ukradnutia 600 miliónov dolárov odpustením 20% dlhu musela koordinovať s MMF, Úniou a USA

Rusko odolalo a v poslednom možnom termíne, keď sa vykladali karty, MMF priznal, že Západ a Ukrajina celú dobu blufovali. Nemali v rukách nič, žiaden tromf, žiaden argument – len nekonečnú drzosť a presvedčenie, že so sprostými Rusmi je možné zametať podľa ľubovôle. Evidentne to však pravda nebola.

Bude dobré si pamätať tento prípad, keď bude nejaký predstaviteľ Západu hovoriť o veciach cti, dobrých mravov, humanite a dodržiavania zákonov. Tieto veci sa totiž podľa nich aplikujú len jednosmerne. Politici Západu nič také ako česť nemajú. Preto im nerobí problém luhať s milým úsmevom a vydávať tieto spôsoby za „hodnoty západnej civilizácie„.

A Rusom vysvetľovať nič netreba. Tí vedia veľmi dobre, že majú do činenia s hajzlami, ktorí by im ukradli aj poslednú košeľu a ešte by od nich za to žiadali aj peniaze. To sú totiž tie pravé hodnoty, ktoré Západ reálne uznáva. A mne je z tých tzv. hodnôt nevoľno…

Zdroj:

10 komentárov

Pridaj komentár