Mení mainstream v Česku rétoriku?

Na portáli českej televízie Nova, ale aj na iných českých portáloch sa začínajú objavovať články a informácie, ktoré sú na míle vzdialené oslavovaniu krás, výhod a prínosu imigrácie. Je to po dlhých mesiacoch opačnej propagandy osviežujúce. Motív tohto obratu je však neznámy.

Napríklad si prečítajte článok o tom, ako imigranti trávia svoje dni v luxusných hotelových zariadeniach na úkor daňových poplatníkov. Niečo o práci v Anglicku viem, nakoniec žil, pracoval a platil som dane aj tam. Priznám, sa že viem pochopiť ako to znechucuje aj tradične korektnú a distingvovanú anglickú spoločnosť, keď si po tvrdej šichte otvoríte noviny a čítate ako si pochvaľujú imigranti jedlo, servis a starostlivosť v trojhviezdičkových hoteloch, kde za jednu noc sa platí viac ako podaktorý Angličan zarobí za deň.

Dôležité však nie je otváranie skrytých dverí, ale fakt prečo sa tak deje. Vzhľadom na to, že som už vyrástol z predstáv o nezávislosti žurnalistiky, takáto radikálna zmena môže mať svoju príčinu. Veľmi sa obávam, že vytvorenie imigračného strašiaka podľa mňa umožňuje voličom akceptovať obmedzenie slobôd, ak dôjde na lámanie chleba, umožní to centralizovať vládu, posilniť silové zložky apod. Jediné čo treba je zveličiť hrozbu, nechať vždy prerásť problém do katastrofy, scenára chaosu, kedy ako zázrakom zasiahne polícia a všetko vyrieši brutálnou silou. A ľudia ešte tomu budú tlieskať.

Treba si na to dávať pozor. Nakoniec aj Patriot Act, súbor zákonov obmedzujúcich slobody Američanov pod zámienkou obrany proti teororizmu, síce terorizmus nijako nezasiahol, zato sa sa slobody ľudí prudko znížili a vláda dostala do rúk kontrolnú moc. Rovnaký scenár aj keď s mäkším priebehom by bol reálny aj u nás. Záleží len na nás, či budeme ochotní zožrať návnadu „vyššej bezpečnosti“ za „maličký kúsok“ slobody. Skúsenosť a napokon aj slová klasika hovoria, že bezpečnosť aj tak nezískame, ale slobodu nám už nik nevráti.

Samozrejme, stále je tu možnosť, že jednoducho bulvár ako Nova nemôže prehliadať také krásne škandály ako sú tie s imigrantami. Propaganda a demogógia je jedna vec, zisk a udržanie trhového podielu druhá. Ak však pominieme túto realistickú variantu, ešte ostáva uvažovať nad krycím manévrom, keď škandál s imigrantami má zakryť niečo väčšie a dlhodobejšie. Z udalostí, ktoré sa dnes chystajú, mi pripadá za zaujímavé zobrať do úvahy zmluvu TTIP. Podľa mňa to nie je úplne vylúčená možnosť, keďže zmluva umožní tesnejšie integrovať ekonomiku USA a Európy, samozrejme na úkor Únie. Možno poznáte heslo „It’s the economy, stupid!“ Podľa tohto hesla sú za všetkým peniaze a ak by sme sa mali správať podľa konšpiračných zásad, práve finančný motív by mal byť vždy prvoradý a určujúci.

Priznám sa, že neviem, čo je príčinou obratu. Len žiadam všetkých premýšľajúcich, aby pozorne vnímali počas nasledujúcich mesiacov svet okolo seba. Ak by malo skutočne dôjsť k nejakej radikálnej zmene, tá sa nikdy neudeje potichu. A potom sa ozveme zas.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

http://tn.nova.cz/clanek/britove-zuri-tohle-vsechno-u-nich-dostavaji-uprchlici-zadarmo.html

6 komentárov

Pridaj komentár