Merkelová mení postoj EÚ k režimu v Kyjeve: Zajtra vyzve Porošenka na ukončenie operácií na Juhovýchode

(MZC/VEDOMOSTI) – Pred zajtrajšou návštevou Angely Merkelovej v Kyjeve  sa konal dnes 22.augusta telefonický rozhovor medzi Putinom a Merkelovou.

Rozhovor sa konal z nemeckej iniciatívy, tvrdí tlačový odbor Kremľa. Predmetom telefonátu bol ruský humanitárny konvoj na Ukrajine a koordinácia spoločných krokov Nemecka a Ruska na ukončenie vojenských akcií na Ukrajine. 

 Vladimir Putin, podľa vedomosti.ru, zdôraznil, že vzhľadom na neustále obštrukcie Kyjeva v otázke humanitárneho konvoja sa rozhodol „okamžite“ vyriešiť situáciu s humanitárnou katastrofou a konvoj poslať.

„Ďalšie meškanie by bolo neprijateľné“, zdôraznil Putin. Vyslovil súčasne obavy z ďalších civilných obetí nakoľko Ukrajinská armáda neustále eskaluje napätie v regiónoch Donecka a Luganska vojenskými operáciami.

Tlačový hovorca Merkelovej – Stefan Seibert, potvrdil, že nemecká kancelárka vyzvala v piatok  Putina a prezidenta Ukrajiny Petro Poroshenka, na politické riešenie situácie okolo humanitárneho konvoja .

„Povinnosť zabezpečiť bezpečnosť konvoja spočíva na ramenách separatistických republík“, zdôraznila Merkelová, kedže konvoj vstúpil na územie Ukrajiny bez povolenia ukrajinskej vlády a sprievodu Červeného kríža. Nad čím zároveň vyslovila hlboké znepokojenie.

Podľa hovorcu Seiberta bude Merkelovej návšteva do Kyjeva jej výrazom podpory Poroshenka, ale zároveň jediným poslaním v Kyjeve je podporiť prímerie na Juhovýchode.

Merkelová údajne vyzve Porošenka na ukončenie alebo zníženie intenzity operacií a bojov Ukrajinskej armády.

Pridaj komentár