Merkelová, Rusko, Irán, S-300 a brigádnická propaganda SME

Denník SME v reakcii na rozhodnutie Ruska dodať system S-300 Iránu okamžite propagandisticky spustil kampaň. Hneď titulok článku „Putin rozširuje boj proti Západu. Otvára iránsky front.“, má navodiť, že dodávkou týchto zbraní Putin spúšťa nejakú vojenskú akciu v Iráne proti Západu.

Spôsob akým informuje SME, je klasickým spôsobom brigádnickej propagandy, ako sami zistíte ďalej v našom článku, krok Ruska nebol ani jednostranný a ani reakcie naň ho neoznačili za niečo, čo by porušovalo medzinárodné právo.

Edit: Medzičas v prvom vyjadrení ku správe napísal nasledovné

Koniec sankcií voči Iránu, Rusko dodáva S-300PMU1
====================

Osemročná kauza, ktorá bola jablkom sváru medzi Iránom a Ruskom, sa chýli ku koncu. Ruský prezident V.Putin podpísal súhlas o dodávke komplexu protivzdušnej obrany S-300. Zmluva o dodávke piatich divízií komplexov S-300 v hodnote 800miliónov dolárov, bola podpísaná ešte v roku 2007, ale nebola kvôli sankciám voči Iránu realizovaná.

Napriek tomu, že ešte stále nie je ukončené jednanie „šestky“ v Lozane o kontrole iránskeho jadrového programu, Rusko sa rozhodlo, že dobrovoľné pristúpenia na embargo voči Iránu už nemá zmysel. Vzhľadom na to, že komplexy S-300PMU1 sa už nevyrábajú, bude treba zmeniť zmluvu na S-300VM, ktoré sú podstatne drahšie, dodávka by trvala 1,5-2 roky a dohodnuté množstvo by stálo viac ako miliardu dolárov. Rusko však má záujem vyplniť zmluvu, preto ponúka riešenie vyčleniť rakety S-300PMU1 zo zostavy PVO ruskej armády. Tento spôsob realizácie by bol len logistickým problémom na 3-4 mesiace.

 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podrobila kritike rozhodnutie Ruska dodávať systém protivzdušnej obrany S-300.

„Som zástancom, že sankcie trvajú, tak dlho ako je to možné“, povedala Merkelová v utorok po stretnutí s indickým premiérom Narendra Modi v Berlíne.  V jadrovom spore s Iránom je nutné najprv pokračovať v práci na základe rámcovej dohody z Lausanne.

Rusko medzitým už  zopakovalo skôr v tomto roku, že systém vzdušnej obrany by mal byť dodaný do Iránu.

Rusko reagovala chladne k útoku Merkelovej a pripomenulo kancelárke, že sankcie, ktoré boli uložené  proti Iránu, uložila EÚ a USA bez súhlasu Moskvy. 

Anonymný zdroj oznámil agentúre TASS, že Rusko bolo toho názoru, že medzinárodné sankcie by mali byť vykonané len s mandátom OSN  a ten v prípade Iránu chýba.  Tu vidia Rusi rozpor, na ktorý reagujú tým, že  Rusi majú rovnako právo na svoje slobodné suverénne rozhodnutia ako EÚ či USA.

Americké ministerstvo zahraničia malo výrazne opatrnejší postoj ku kroku Ruska ako Merkelová.

Hovorkyňa ministerstva zahraničia Marie Harf povedala vo Washingtone, že to nebol šťastný nápad tvárou v tvár zvýšeným rizikám bezpečnostnej situácie na Blízkom východe.

„Už sme vyjadrili naše obavy o predaji S-300 systémov do Iránu predtým. To rozhodne nie je novinka. Minister zahraničia vyjadril svoje obavy v telefonickom rozhovore s ruským ministrom zahraničia Lavrovom v pondelok ráno. Nemyslíme si, že to je konštruktívne, že práve teraz sa Rusko odhodlalo na tento krok. Spolupracujeme však veľmi úzko s Ruskom na jadrových rokovaniach s Iránom. Nemyslíme si, že toto ruské rozhodnutie bude mať vplyv na názory americkej vyjednávacej delegácie.“, povedala Harf z ministerstva zahraničia USA.

Na otázku, či rozhodnutie Rusov predstavuje  porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a porušenie sankcií proti Iránu, hovorkyňa povedala: „S ohľadom na ustanovenia sankcií uložených Bezpečnostnou radou OSN, vnímame a chápeme to tak, že nedošlo k porušeniu. „

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok telefonoval s izraelským premiérom Netanjahuom a snažil sa mu vysvetliť, že dodávky do Iránu boli čisto obranným opatrení, píše sa vo vyhlásení Kremľa.

No Netanjahu nie je o tom presvedčený: Izraelské ministerstvo zahraničia zverejnilo oznámenie, podľa ktorého sa Izrael domnieva, že systém protiraketovej obrany podporí Irán v agresívnom správaní.

Rusko je presvedčené, že než sa samotná dodávka S-300 zrealizuje, bude to ešte chvíľu trvať .

„Trvá to určitý čas. Záleží na našom výrobcovi. Myslím si, že to trvá minimálne pol roka než sa dokončí práca, „ povedal tajomník ruskej Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrushev. Patruschevov iránsky náprotivok Ali Shamkhani povedal tlačovej agentúre Interfax,  že jeho krajina do konca tohto roku očakáva dodávku systémov.

57161068-e1428965400581

Americké ministerstvo zahraničia vyjadrilo oficiálne znepokojenie, avšak „dodávka nie je v rozpore so sankciami OSN“, povedala Harf, hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia. „Len nie je správny čas“, pokračovala Harf, lebo Irán prispieva k destabilizácii Jemenu, Sýrie a Libanonu.

Izraelský minister obrany Moše Ya’alon tiež vyjadril znepokojenie. Dodávka zbraňového systému by mala byť „priamym dôsledkom dohody v Lausanne,“ píše sa vo vyhlásení.

Izrael patrí k najtvrdším kritikom dohody s Iránom a vytrvalo ju odmieta, naopak podporuje ďalšie sankcie voči Iránu.

Oficiálne stanovisko EÚ, ktoré prezentovala Federica Mogherini je, že obchod Ruska s Iránom nezhorší  prebiehajúce rokovania o jadrovom programe.

Rusko odmieta obavy Západu. Podľa neho systém S-300 je čisto obranný a nie útočný, povedal Patrushev. Irán bude používať zariadenie pre svoju národnú bezpečnosť, a nie na akcie voči druhým krajinám, povedal bývalý šéf spravodajskej služby FSB.

Ministerstvo obrany v Teheráne sa bráni proti západným kritikom. „Zbraňový systém posilní bilaterálne úsilie v boji proti teroristickým milíciám Islamského štátu (IS)“, uviedol minister obrany Iránu Hussein v médiách.

Rusko a Irán sa dohodli na posilnení väzieb. Obchod so systémom S-300 sa odhaduje celkovo na 800 mil. dolárov, časť zmluvy sa má podľa niektorých zdrojov plniť aj prístupom Ruska k iránskym ropným produktom a zdrojom.

 

Zdroje:

(1) http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/04/15/merkel-paepstlicher-als-obama-kritik-an-russland-wegen-iran-raketen/

(2) http://www.sme.sk/c/7751358/putin-rozsiruje-boj-proti-zapadu-otvara-iransky-front.html#ixzz3XSK7SKZP

(3) http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/04/14/usa-russische-waffenlieferungen-verstossen-nicht-gegen-un-sanktionen/

 

5 komentárov

  • Ste mali hned napisat, ze autorom onoho clanku na SME je nasa draha neslavne znama PP 😀

  • …dodam len, ze konspiracny dennik SME a jemu podobne pisu pre seberovnych, politicky nevzdelanych a k smrti vydesenych citatelov…

    a este pre zaujatu, neobjektivnu proamericku verbez…

    • Presne tak. Pluralita názorov v SME už dávno existuje len v diskusiách. Ešte pred rokom a pol boli v rubrike „zahraničie“ názory ako napr. tu v Medzičase vo väčšine. Diskutéri argumentami trhali žvásty Procházkovej, Tódu či Morvaya na kusy. Najprv záhadne zmizla možnosť odkryť príspevky ktoré porušili kódex. Diskutéri sa naučili kódex dodržiavať a potom začali príspevky bez stopy miznúť. Vymazaný diskutér dal väčšinou obligátne najavo že je cenzurovaný. To na dôveryhodnosti nepridá rovnako ako manipulovanie karmou a blokovanie linkov na Smatanovom indexe. Kontroverzné témy sa dostávajú pod PIANO a keď ani to nepomohlo, diskusiu rovno zavreli. Kritická časť čitateľov prestala SME čítať a teraz, keď je už veľakrát diskusia opäť otvorená, nemajú najmenší dôvod prispievať. Skúste si teraz napísať niečo ako v tomto článku, ocitnete sa v menšine, s nálepkou ruského agenta a s karmou na nule. SME síce stráca čítanosť ale zbavila sa názorových oponentov. Pre pasívnych prijímateľov TV správ a novín to bude stále mienkotvorný a dôveryhodný zdroj informácií. Takí budú aj naďalej kľudne tvrdiť, že za agresivitu je možné považovať aj schopnosť brániť sa.

      • Nie že by mi na tom nejako záležalo, ale keď Vám na SME zo dňa na deň spadne karma zo 196 na nejakých tridsať, nedá sa to nevšimnúť… 😀 Okrem toho ma vyradili z výberu a dávali si záležať aby som sa neobjavil na titulke. Dnes tam už len raz za čas napíšem nejaký krátky blog, ale už som skončil. Je to škoda pre nich. Čítanosť produktívnych ľudí ako som ja posúva celý portál vyššie. To je tak, keď sa preferuje ideologická čistota pred rozumným aj keď kritickým názorom.

Pridaj komentár