Mesiac islamu a multikulturalizmu vo Švédsku: August 2015, časť II.

časť I

Švédske domy môžu byť znárodnené za účelom umiestnenia utečencov.

Mesiac islamu a multikulturalizmu vo Švédsku: August 2015

Autor: Ingrid Carlqvist

17 augusta: Polícia vydala medzinárodný zatykač na 23 ročného občana demokratickej republiky Kongo, Lorana Guya Mogiego, hľadaného za vraždu svojej bývalej priateľky, 23 ročnej Therese Eriksson, v mestečku Vargarda. Eriksson bola nájdená o štyri dni skôr v byte Mogiego. Erikssonovej smrť bola spôsobená údermi do hlavy a hrudníka. Týždeň po úteku bol Mogiego zadržaný v zariadení pre utečencov v nemeckom Hannoveri.

18 augusta: Internetová stránka Avixlat zverejnila informáciu o istom Alžírčanovi, ktorý od šiestich rokov nebýval vo Švédsku, ale má nárok na zdravotnú a finančnú pomoc. Muž emigroval do Švédska koncom 90. rokov, ale nikdy tam nepracoval ani neplatil žiadne dane. Pred šiestimi rokmi sa vrátil do Alžírska, ale v apríli sa opäť objavil vo Švédsku a súrne vyhľadal lekársku pomoc. Na úkor daňových poplatníkov bol dva krát operovaný pričom tvrdil, že má nárok na finančnú pomoc pri úhrade liekov a lekárskych prehliadok. Obec Gothenburg odmietla jeho nároky, ale súd sa uzniesol, že keď muž nie ma žiadne príjmy a nie ma nič našetrene, je oprávnený aby obdŕžať finančnú pomoc.

18 augusta: Piati predstavitelia švédskej cirkvi napisali v úvodnom článku vo švédskom týždenníku „Dagens Nyheter“, že cirkev by mala byť otvorená aj moslimom. Článok prekvapil a nahneval kresťanov. Stefan Gustavsson, hlavný tajomník Švédskeho Evanjelického spolku, pripomenul, že Islam, Judaizmus a Kresťanstvo, šíria tri radikálne rôzne verzie toho, čo sa stalo s Ježišom:

  • Islam: Ježiš nezomrel.
  • Judaizmus: Ježiš zomrel, ale nevstal z mŕtvych.
  • Kresťanstvo: Ježiš zomrel a vstal z mŕtvych

Tieto tri verzie nemôžu byť súčasne pravdivé, hovorí Gustavsson a prikazuje švédskej cirkvi, aby sa zobudila zo svojho sna spiacej princezny a vážne pristúpila k téme tzv. „Veľkých otázok“:

„Náboženský relativizmus, ktorý zachvátil momentálne švédsku cirkev je urážkou kresťana v Iraku a Sýrii, ktorí sú nútení konvertovať na Islam, a ktorí sú ochotní zomrieť v mene Ježiša Krista.“

Ale švédska cirkev trvá na svojom a 30. augusta pozvala imama Mohammada Muslima Eneborga aby sa zúčastnil svätej omši. Kým imam prijal Islam, volal sa Ake Daniel Eneborg a bol ľavicovým aktivistom.

24 augusta: Bývalý člen parlamentu, Thoraf Alfsson (Švédska Demokracia) napísal na svojom blogu, že Imigračné služby zamestnali minulý rok približne 1200 ľudí. Znamená to, že náklady na mzdu vzrástli o 50 mil. (5.9 mln. usd)  korón mesačne. Celkovo imigračné služby dnes stoja švédskych daňových poplatníkov 250 mln. korón (29,6 mln. usd) mesačne, čiže 3 miliardy korón (360 mln. Usd) ročne.

Okrem tých „šprintujúcich“, nákladov Alfsson dokazuje, prečo tak veľa zahraničných ľudí je v súčasnosti zamestnaných v imigračných službách.

„Zamýšľam sa, akým verifikačným procesom musí prejsť kandidát na prácu v imigračných službách. Či by to mohli byť zamestnanci, ktorí majú štatút utečenca vo Švédsku, ktorí používajú falošné pasy? Či medzi zamestnancami sú sympatizanti ISIS?“

 Vyzerá to, že môžu.

Švédsky autor a politický komentátor, Merit Wager, ktorý často publikuje anonymné správy, ktoré mu zasielajú imigrační úradníci, napísal 21. augusta na svojom blogu, že úrady už nezadržiavajú utečencov, ktorým odmietli azyl, práve z dôvodu útokov ľavicových extrémistov. Preto vrah z IKEI, ktorý dostal príkaz na deportáciu, nebol zadržaný, čo malo za príčinu smrť dvoch nevinných ľudí v samom srdci švédskej idylky. Jeden zo zamestnancov imigračných služieb povedal:

„Pred niekoľkými rokmi boli Imigračné služby často a veľmi agresívne kritizované cez ľavicové organizácie, ktoré chceli chrániť ľudí snažiacich sa o azyl. Týchto ľudí podľa úradov, nebolo potrebné chrániť, takže čakali na deportáciu. Niekedy boli organizované veľké demonštrácie, sem-tam boli imigračne úrady ničené. Dnes sa také veci už nedejú. Dôvod je jednoduchý – Imigračné služby – zamestnali ľavicových aktivistov. Teraz to oni sú úradníkmi, a majú moc! Dôvodom, pre ktorý boli zamestnaní cez Imigračné služby je to, že vo svojich CV napíšu presne to, čo vláda chce počuť: ‚sú hlboko zainteresovaní v otázke ľudských práv'“

24 augusta: Policajné auto sa stalo cieľom útoku ručného granátu v Štokholmskej štvrti Tumba. V aute sa nachádzali počas útoku štyria policajti. Keby nebolo auto pancierové… (kedy ste naposledy videli v nejakom hlavnom meste pancierované policajne auto? asi je to len výsada multikulti spoločnosti… pozn. MM), našťastie nikomu sa nič nestalo. Útok sa začal tak, že po niekoľkých policajtoch hádzali kamene a miestne oddelenie polície bolo podpálené (ak podpáliť oddelenie polície, tak len v multikulti krajine… pozn. MM). Následne niekto hodil ručný granát. Napriek úsiliu sa doteraz nepodarilo zadržať páchateľov.

25 augusta: Miestni politici z malej obce Örkelljunga (10 tisíc obyvateľov) napísali zúfalý dopis vláde. Signatári žobrali o pomoc pri riešení problémov spojených s prílivom osôb snažiacich sa získať azyl. Imigračné úrady ponúkli 250 utečencom motel a niekoľko súkromných rezidencií, aj zariadenie pre deti ktoré, opustili rodičia. Dodatočne bude uvoľnených 100 miest pre imigrantov v hoteli Asljungagarden.

Miestni politici napísali vo svojom dopise: „Došlo k zvýšeniu počtu trestných činov. Na zozname sú znásilnenia, prepadnutia, bitky a krádeže v obchodoch.“ Centrum mládeže Centrumhuset muselo byť dočasne zavreté. Najväčšie zoskupenie imigrantov je v starom moteli, kde je ubytovaných 90 dospelých a detí. Zmes rôznych etnických skupín je podľa politikov príčinou nepokojov, vyhrážaní a hladoviek.

„Situácia sa dotýka každého, kto býva a zdržiava sa v našej malej obci. Podmienky na žitie sa zhoršili, veľa ľudí je zastrašených a necíti sa isto a s tým sa viaže riziko nárastu xenofóbie, antagonizmu a izolácie.“
Obec bola ihneď kritizovaná médiami hlavného prúdu, a Imigračné úrady sa vyjadrili, že nemajú v úmysle podporiť Örkelljunga.Tlačový hovorca Imigračných úradov,  Frederik Bengtsson, bol nahnevaný kritikou obce na tému ubytovania rôznych etnických skupín.

Pokiaľ rozmýšľame o relokovaní utečencov akokoľvek inak, ideme po tenkom ľade. Osobitné bývanie pre kresťanovv, osobitné pre moslimov… to nie je niečo typické pre našu spoločnosť. Máme slobodu vierovyznania a to sa tyká aj sídlisk. Treba sa na chvíľu zastaviť a porozmýšľať, či v našej spoločnosti neseparujeme ľudí.

26 augusta: Švédi sa dozvedeli, že politici troch najväčších miest Švédska chcú ponúknuť kurzy „hygieny a sexuálnych otázok“ žobrajúcim rómskym ženám. Štokholm, Goteburg a Malmö saprihlásili do Európskeho Fondu so žiadosťou o 8,7 mln. Korón (1 mln. usd), určené na tento projekt. Cieľová skupina je 250 žien. Kurzu sa majú ženy zúčastňovať dva krát týždenne a budú aj dostávať jedlo, budú tiež vyšetrené lekármi a obdržia zadarmo hygienické potreby, vrátané prostriedkov intímnej hygieny, a tiež prezervatívy.

 Obdržia tiež náhradu škody, ktorú utrpeli tým, že neboli „v práci“.

28 augusta: „Afrikas Hom, organizácia imigrantov, ohlásila smrť ďalšieho švédskeho bojovníka ISIS, ktorý zomrel v boji. Muž mal vyše 30 rokov a pochádzal zo Somálska a býval v imigrantskej štvrti Vivalla v Örebro. Bol jedným z trojice, ktorá niekoľko krát cestovala aby sa pripojila k ISIS, ale boli dva krát zadržaní v Turecku a poslaní naspäť do Švédska. Bol štvrtým občanom Örebro, ktorý zahynul ako terorista ISIS. Predseda Afrikas Hom povedal novinárom Nerikes Allehanda, že jeho rodina je v smútku“.

28 augusta: Ali Khoddani, dlhoročný imigrant, bol odsúdený za okradnutie staršej ženy. Khoddani pracoval v dome sociálnej starostlivosti a podviedolstaršiu 90 ročnú ženu trpiacu demenciou. Okradol ju milióny korón. Pod zámienkou že je jej priateľom prevzal jej bankové účty a nasťahoval sa spolu s rodinou do jej domu. Použil jej našetrené peniaze na nákup luxusného zariadenia a niekoľkých áut. Podarilo sa mu tiež nahovoriť staršiu ženu, aby prepísala na neho svoj dom, postavený jej otcom. Až keď Khodanni previezol Inge Lill (ktorá nemala žiadnych príbuzných), do domova sociálnej starostlivosti, sa prišlo na jeho podvod. Dostal dva a pol roka basy a trest 7 mln. korón.

28 augusta: Bolo nájdených 100 utečencov, ktorých ponechali prevádzači v okolí Goteburga. Pernilla Wallin, riaditeľka azylového oddelenia, je prekvapená takým nárastom počtu utečencov a vzhľadom na „výnimočné“ okolnosti, imigračné úrady hľadajú prechodné bývanie pre utečencov.

Preklad Mariusz Malinowski.

Zdroj Swedes‘ Homes May Be Confiscated to Accommodate Asylum Seekers

3 komentáre

Pridaj komentár