Migrant v Nemecko: Prišiel som sem zostať navždy – nie pracovať

Žiadateľ o azyl zo Somálska hovorí v rozhovore s litovskými novinármi, že prišiel do Nemecka, aby dobre žil z benefitov financovanými daňovými poplatníkmi po zvyšok svojho života, bez toho aby musel pracovať. Akonáhle získa nemecké občianstvo,  plánuje do krajiny priviesť svoju celú „malú rodinu“ – desať ľudí, hovorí.

Novinári z najväčšieho spravodajského portálu Litvy Lietuvos Rytas (Litovský Morning) navštívili v januári 2016 azylové centrum v Mníchove. 1200 žiadateľov o azyl pochádzalo z Líbye, Somálska a Sudánu.

Litovskí novinári boli prekvapení, keď zistili, že niektorí zo Somálčanov, ktorých sa pýtali, boli celkom otvorení pri vyjadrovaní sa o svojej túžbe vyhnúť sa tomu, aby museli pracovať. „Somálčan mi povedal, že sa rozhodol zostať v Mníchove kvôli veľkorysým príspevkom a dobrým verejným službám.

– Môžem sa učiť nemecky. To je potrebné urobiť ako prvé, pripustil Abdullah v rozhovore pre Lietuvos Rytas.

Potom sa ho pýtali, čo by chcel robiť v práci.

– Nie, nie … Páči sa mi chodiť po horách, ale nie do práce – Nie, ja si chcem užiť, keď som v Nemecku. .

On bol v Nemecku už 10 dní a otvorene vyhlasuje, že je tam preto, aby žil celý život na sociálnych dávkach. Hneď, ako to bude právne prípustné, plánuje priviesť do krajiny svoju rodinu, aby si užili rovnakú veľkorysú pohostinnosť.

– Keď dostanem nemecký pas, okamžite sem privediem svoju rodinu. Nemám skoro žiadnu rodinu. Len desať ľudí. Sú to moji rodičia, bratia a sestry, hovorí žiadateľ o azyl.

Žiadatelia o azyl dostávajú v tábore zadarmo jedlo, jazykové vzdelávanie, lekárske vyšetrenie a zubnú starostlivosť. Môžu tam však zostať len osem týždňov, ale táto informácie je pre Abdullaha novinkou

– Nie, oni mi sľúbili, že tu môžem zostať. Len osem týždňov? Nie, budem tu navždy.

Pridaj komentár