Miro JURIŠ: Tragikomédia pochodu povstaleckých vojsk na Mariupol

mozajev

Bol by to krásny námet na film. Niečo v štýle francúzskej 7 roty alebo nemeckých vojsk v slávnom filme Veľký flám s de Funesom v hlavnej úlohe pred Nemcami utekajúceho anglického letca. Žiaľ, vojna v Novorossiji je realita a bude trvať desaťročia, kým spomienky na utrpenie a straty vyblednú a nastane čas aj pre odľahčené filmové spracovanie súčasných dejov.

Ako sme písali v článku pred 10 dňami, bol výlet  ukrajinských vojsk smerom k miestu Boeingu taktickou chybou, ktorú povstalci po zásluhe potrestali. Obkľúčenie Donecku a víťazné ukrajinské dobytie Lugansku sa udialo len na stránkach slovenských mienkotvorných médií. To čo s toho víťazného útoku zostalo je ten malý krúžok pod Djakovom.

Prezident Porošenko a jeho velenie nás vždy niečím prekvapí. Tentokrát to bol naozaj neočakávaný ťah. Miesto prebíjania sa smerom k Djakovu, kde boli vtedy obkľúčené ešte pomerne významné ukrajinské sily (dnes sú tam ich zbytky), zaútočili s nebývalou koncentráciou síl na Ilovajsk južne od Donecku. Prvotný úspech prišiel pomerne rýchlo, ukrajinské vojská vstúpili do Ilovajsku.

Na Ilovajsk útočili už celé dni predtým, spomínali sme to aj v článku pred 10 dňami: „útok južnej skupiny vojsk na Ilovajsk a Mospino pôsobí z výsledného pohľadu naozaj švejkovsky“. To nevalné hodnotenie vtedajších útokov z našej strany malo ten základ, že ukrajinské sily sa pohybovali vo veľmi koncentrovaných zoskupeniach a následne si ich vychutnalo buď povstalecké delostrelectvo alebo diverzné skupiny. V nasledujúce dni však ukrajinské zoskupenie dosiahlo impozantné počty a povstalci nedokázali Ilovajsk brániť. Preto stiahli k Ilovajsku svoju elitnú jednotku na boj v urbanizovanej oblasti „podrazdelenie Motoroly“. Je to tá slávna Strelkovova jednotka (veliteľ s prezývkou Motorola), ktorá vzdorovala ukrajinskej presile pri Slavjansku, dlho bránila Semenovku a dostala sa aj z veľmi ťažkej situácie v Nikolajevke.

Ukrajinský útok v Ilovajsku stratil dych a 23. 8. malo velenie povstalcov dosť síl na významný protiútok. V smere od Saur Mogily ich malo počas celého ukrajinského útoku na Ilovajsk, pretože tam boli sústredené jednotky očakávajúce logický pokus ukrajinských vojsk prebiť sa k obkľúčeným jednotkám v Južnom kotli 2.0. Chvíľku trvalo, kým sa zhromaždili potrebné sily povstalcov v priestore západne od Ilovajsku, medzi Grabskoje a Mospino. 23.8 začal útok a 24.8. bolo početné uskupenie ukrajinských vojsk v obkľúčení. Ukrajinská armáda uzavretá v kotli okamžite kontrovala protiútokmi západne od Kutejnikova (smerom na západ) ale tam narazila na dobre organizovaný postupujúci front povstaleckých vojsk a utrpela porážku. Zároveň tak zahodila šancu prebiť sa cez Novoannovku a Kumačevo na juhozápad, kde by mohla zaujať nové pozície.

Na obranu ukrajinského velenia je ale treba povedať, že situácia by sa možno bola vyvinula ináč, keby neonacistický prápor Azov bol poslúchol rozkaz a postavil sa do prielomu uskutočnenému povstaleckými vojskami. Tento prápor sa však necítil povinný rešpektovať armádne velenie a odišiel sa dať dokopy po bojoch pri Ilovajsku do Mariupolu.

Povstalci vycítili jedinečnú šancu zničiť rozsiahle zoskupenie ukrajinských síl uzavreté pri Amvrosijevke. Ide ešte o väčšie sily ako zničili v prvom južnom kotli východne od Djakova. So zbytkom voľných síl spustili ofenzívu na Nikoľskoje a Volnovachu za účelom buď obkľúčiť ukrajinské jednotky západne od Starobeševa alebo ich vytlačiť západne od Voľnovachy. Tým by sa prebitie ukrajinských jednotiek k svojim, značne skomplikovalo. Povstalecké velenie ale musí stále rátať s faktom, že jeho sily idú teraz na doraz a posily ukrajinským silám sú už na ceste. Preto sa smerom k Novoazovsku vybrala len malá jednotka na prieskum bojom, ktorá mala v oblasti Solncevo – Telmanovo iba strašiť ukrov, viazať im čo najviac síl a pri prvom prečíslení od ukrov sa stiahnuť na líniu Starobeševo -Kumačevo.

Potom sa stala zvláštna vec. Nepočetná povstalecká jednotka postupujúca na Novoazovsk ukrajinské sily akosi nevidela, ak tak, tak poväčšine „ich zadky“ a nachádzala po nich zabudnutú alebo odhodenú výzbroj.

Čo sa vlastne stalo? Po prvom veľkom úspechu povstalcov – uzavretí južného kotla, bol povstalcami alebo ruskou armádou (teda podľa Kyjeva a západných médií a politikov) zostrelený Boeing. Požadovalo sa zastavenie bojov v oblasti južného kotla (v čase, keď povstalci víťazili), potrestanie Ruska (nás občanov EU ako sa neskôr ukázalo) sankciami. My obyvatelia EU sme dosť inteligentní na to, aby sme sa vyrovnali s dôsledkami sankcií ale toľko dôvery aby nám bol predložený výsledok vyšetrovania zostrelenia Boeingu EU v nás nemá a jeho výsledky s najväčšou pravdepodobnosťou ostanú pred verejnosťou utajené.

Aj teraz pri treťom významnejšom úspechu povstaleckých vojsk mali v Kyjeve ako aj v západných politických centrálach jasno. Na Mariupol útočia ruské vojská, veď sú na to svedkovia aj médiá o tom hovoria. Aj britský premiér Cameron vyzval Rusko aby stiahlo „svoje tanky“.

Lenže tejto správe uverili nielen SME oddaní diskutéri pod článkami a servilní západní politici, ale aj vojaci ukrajinskej armády. Tí reálne ohodnotili svoje možnosti vzdorovať ruskej armáde a vzali nohy na plecia. Takže naozaj tu máme prípad kedy kyjevská mediálna stratégia reálne ovplyvnila situáciu na fronte.

Ukrajinskí vojaci a hlavne gardisti „mastili“ pred povstaleckými jednotkami početne oveľa slabšími ako boli tie ich. Ešte aj z Mariupola, ktorý je zatiaľ v tyle ukrajinských síl, utekali gardisti ako aj civilná okupačná správa Donbassu smerom na Dnepropetrovsk. Guvernér Taruta (jeden s oligarchov) upokojoval obyvateľov Mariupolu, že Mariupol ostane ukrajinský, len obyvateľstvo jeho slová vyslovené pred vrtuľníkom, do ktorého sa chystal nastúpiť, moc vážne nezobralo.

Tým nechcem povstalecký postup zľahčovať, ich nepočetná jednotka sa neraz dostala do situácie, že si musela cestu prestrieľať cez nepriateľské jednotky, ktoré sa v tom zmätku na mieste pozabudli. Ale keby nebolo falošnej správy o vstupe ruských vojsk tak sa povstalci nedostanú ani južne od Kumačeva. Počty nepustia. V nasledujúce dni sa do bojov zapoja posily narýchlo privolané zo západu Ukrajiny. Prídu aj tie jednotky, čo sa zúčastnili slávnej prehliadky v Kyjeve. Takže sa dajú očakávať na budúcom obrázku modré šípky a zmenšovanie povstaleckého územia. Ak nás pravda „veliteľ“ Porošenko so svojim štábom zase niečím neprekvapí.

 

(C) Miro Juriš je bezpečnostný analytik a poradca bezpečnostnej komunity- MožajevTeamu

12 komentárov

 • Vincent Anton

  Ďakujem, že ste ma upozornili na vašu stránku, naozaj skvelé zdroje: Slobodný vysielač, ruské stránky…Trochu som dúfal, že ste seriózni. Hmm, keď je vám počet čitateľov dôležitý, doporučujem publikovať v nejakom UFO magazíne. To s tým Zem a vek, bol môj malý test, ako budete reagovať, pochopil som, že sa v zhromažďovaní prameňov nevyznáte, v podstate máte názor a selektívne si vyberáte, čo sa hodí. Samozrejme, teraz poviete, aby som to dokázal, v podstate stačia vaše zdroje. Na druhej strane musím uznať, že sa snažíte diskutovať, čo oceňujem, aj keď používate jednoduché diskusné postupy, napríklad vloženie do úst niečo, čo som nepovedal, prípadne to čo nepoviem, mi aj hneď vyvrátite 🙂

  • Slobodný vysielač je do rozsahu iba okrajovým zdrojom, hlavne čo sa týka slovenského občianskeho aktivizmu ohľadom humanitárnej situácie v Donbasse.
   Zo zdrojov prevládajú miestne zdroje (sú síce ruskojazyčné, ale nie ruské), potom nasledujú ruské a potom iné.
   Ukrajinské a západné zdroje majú nižší podiel, ukázalo sa, že buď sú zmotané alebo ešte skôr, že miesto informovania vedome klamú, ako napríklad divná Petra alebo Mireček v SME.
   Miestne zdroje sa tiež niekedy pomýlia, ale vec na pravú mieru dávajú veľmi skoro.
   Také SME dodnes nepriznalo, že Lugansk nebol nikdy banderovcami dobytý, že sa vtedy exemplárne mýlili. Vypukne nejaká prestrelka, keď povstalci odhalia nejakú diverznú skupinu a pre SME a spol. sú to už víťazné boje banderovcov v nejakom meste. Vidieť, že im moc záleží na výsledku – prasaťu sa len o kukurici sníva. Keby miestny zdroj písal v takom štýle ako SME, tak ho tam čítajú ako miestny „Roháč“. Už aj na Slovensku sa ľudia smejú, akože to, po toľkých neohrozených víťazstvách ukr. armády, že ešte nie sú v skutočnom Volgograde iba vo svojich malých „Stalingradoch“
   Máme vyše 1500 stálych čitateľov, čítanosť jednotlivých príspevkom málokedy ide pod 500, nežijeme z minulosti ako „mienkotvorné“ médiá. Kým oni čitateľov strácajú až do takej miery, že majitelia sa „mienkotvorného“ médiá radšej rýchlo vzdávajú, naša čitateľská ako aj editorská obec na sociálnej sieti neustále rastie. A myslím, že Možajev má náročného čitateľa, rýchlo by ho opustil, ak by zistil, že sa chová ako „mienkotvorné médium“, že miesto informovania dáva „politické školenia mužstva“.

 • Vincent Anton

  Zem a vek – ak chcete písať kvalitné články, nemôžete ich uverejňovať v časopise, ktorý skryto propaguje nacizmus, bojuje proti očkovaniu a zároveň si myslí, že čiary po lietadlách sú práškovanie…Dehonestuje to vašu analýzu…
  Plus teda vidím, že diskusiu vediete do konfrontácie, pretože mi podsúvať, že mám problém ako informujete…Nuž asi ste rád provokujúci, čo už ale nie natoľko, aby ste napríklad uverejnil vaše zdroje 🙂

  • Keby sme mali písať do média, kde na niektoré veci uverejnené v ňom máme iný názor, asi by sme ostali len na našej FB stránke.
   Nepostrehol som nejakú skrytú propagáciu nacizmu na Zem & Vek, ale zase až tak nie som s tým čo tam bolo publikované oboznámený, aby som Vám to vyvracal.
   Na druhej strane, Zem & Vek možno skryto (tvrdíte Vy), ale také SME už ani nemá problém chváliť v článku ukrajinských dobrovoľníkov a v texte pod obrázkom (ne)priamo uviesť že sa to vzťahuje aj na batalióny s vysokým počtom neonazi stúpencov ako je Azov či Ajdar. Po tom, čo sa teraz udialo v poslednej dobe v slovenskom verejnom priestore je už smiešne riešiť nejakú skrytú propagáciu nacizmu , keď mienkotvorné médiá a mnohí politici sa už ju ani nesnažia skrývať.
   Čo sa týka našich zdrojov, sú predsa takmer v každom statuse na našej stránke.
   Čo sa týka nášho posledného článku v Zem & Vek skúste prosím zmeniť uhol pohľadu. Ten článok bola naša cesta v 9000 čitateľom. Ten článok neobsahoval žiadnu formu propagácie nacizmu skôr naopak, kritizoval ho. Takže 9000 čitateľov bolo potom otvorene od nacizmu odpropagovaných. a to na stránkach média, ktoré označujete za skryto propagujúce.

  • thank you for your explanation. This article really helped me in understanding this problem. I hope you give other literature that is always beneficial for everyone

 • Vincent Anton

  Ok, čiže pre mňa ste tým pádom neseriózny zdroj, čo je škoda, keď sa chcete prezentovať ako analytici…Ak neviete, prečo nemôžete spolupracovať so Zem a vek, tak nemá zmysel to riešiť…

  • Ak sme podľa Vás neseriózny zdroj, je to Váš názor na ktorý máte samozrejme právo. Ale stále mi to pripadá, že najväčší problém máte nie s tým, ako informujeme o Donbasse, ale so Zem & Vek. Je to oficiálne registrované periodikum v zmysle platných zákonov ako x iných. Je teda okolo Zem & Vek niečo o čom nevieme a mali by sme vedieť? Ak áno, tak treba napísať o čo ide, takto sa nedostaneme ďalej.

 • Spolupráca so Zem & Vek spočíva v tom, že občas pre nich niečo napíšeme a občas niečo od nich linkneme na našej stránke.
  Možajev team je dnes veľmi široký a tak nemá význam riešiť niečo také ako „kvalifikáciu“ jeho členov. Nakoniec prevaha jeho činnosti spočíva v tom, že vyhľadá zdroje a poskytne na ne link, vlastná tvorba výstupov a komentárov je tam okrajová záležitosť.
  Nakoľko je Možajev team ako celok seriózny , to nechám na Vašom posúdení našej stránky.

 • Vincent Anton

  Čiže sa hlásite k spolupráci Zem a vek? Ok, radšej budem paušalizovať, ale u mňa je to neschopnosť rozoznať zdroje…Ale dobre, aby som teda nebol „fašista“ , ani nevadia mi mediálne neznámi analytici, ale rád by som napríklad vedel, aké školy a kurzy majú za sebou…Tak isto aké majú zdroje informácii, akože viem, že nie je povinnosť časopisu to písať, ale aspoň tu v diskusii, pretože si len chcem v dnešnom príliš ovplyvňovanom svete overiť serióznosť…

 • Spolupráca medzi Zem & Vek a neformálnou skupinou Možajev Team sa deje už niekoľko týždňov.
  Nejedná sa o jedného autora, články pre Zem & Vek môžu pripravovať viacerí členovia teamu, prípad od prípadu iní. Zem & Vek objavili túto skupinu „Možajeva“ a spravili s ňou rozhovor, čím ju zviditeľnili.
  Bolo to veľmi vidieť na počtoch „like“ a dosahu. Za to im patrí naša vďaka. Zem & Vek neskôr získala od Možajeva pár článkov, ktoré mali pomerne vysokú čítanosť a vcelku kladné ohlasy čitateľov. Možajev team je však od Zem & Vek úplne nezávislý, teda ak v niečom nesúhlasíte so smerovaním Zem & Vek, je to mimo „Možajeva“.
  Neformálna skupina Možajev Team sa samozrejme nevyhla analyzovaniu situácie a aj istému „vešteniu“ budúceho vývoja. Aj keď v nej nie sú zvučné mená, môžeme teraz s odstupom času povedať, že naše prognózy vývoja patrili k tým lepším. Väčšina renomovaných analytikov predpovedala pád povstalcov v do času dní, či týždňov, čo sme na „Možajevovi“ vždy prezentovali ako chybné videnie situácie.
  Dnes nejde ani o to, akú profesnú kariéru má za sebou „analytik“, ide viac o to, či je v tom médiu v pozícii lepšieho či horšieho analytika alebo je tam niekým vyslaný, aby dal čitateľom „politické školenie mužstva“ podľa predom mu nalinkovaj idey.
  Tak na stránkach SME obkľúčili Doneck a dobyli Lugansk a nevšimli sme si renomovaného profesionálneho analytika, čo by verejne vyhlásil, že je to hlúposť na n-tú. Možno aj vyhlásil, ale do médií sa nedostal.
  Takže nie že by boli v Možajev teame hviezdne analytické mená, ale poniektorí mediálne známi „analytici“ so štúdiom a praxou svojou servilnosťou tak devalvovali ten pojem, že dnes môžeme povedať, že jeden s tých lepších teamov na analýzy máme tu na Možajevovi – teda na sociálnej sieti. Síce sme čistí amatéri, ale s „kompetenciou“ dávať von to, čo si skutočne myslíme a preto sa neraz potvrdia práve naše analýzy a nie tie profesionálne.

 • Dušan Doliak

  Čo sa týka časopisu Zem a Vek – nie nechceme ísť smerom ako Zem a Vek. Mnohé témy časopisu Zem a Vek nás nezaujímajú, v mnohých sa nezhodneme na detailoch, niekde vôbec. Ale určite by som nepaušalizoval – paušalizácia je rasistické,fašistické zmýšľanie. Zem a Vek má niektoré články veľmi dobré a som rád, že sa našlo médium, kde sa dajú uverejniť.

 • Vincent Anton

  Autor naozaj verí, že na Ukrajine nie sú ruské vojská? A kde pracoval/študoval autor ako analytik? Na internete som našiel len jeho spoluprácu s časopisom Zem a vek…Naozaj chce Medzicas.sk ísť týmto smerom?

Pridaj komentár