Môj pohľad na Veľkú vlasteneckú vojnu

Je obdivuhodné, čo Rusi a spol. v tej vojne dokázali. Po totálnom debakli v lete a na jeseň 1941. Pri hlúpom velení a systéme, ktorý viac krajine škodil ako pomáhal.

Pozbierali sa a vyhrali.

Výhra neprišla zo Stalinovej pracovne, vojnu vyhrávali družstvá, čaty, roty. Ruský tyl, kde ľudia pracovali bez akejkoľvek odmeny, ani tej stravy nebol dostatok.

Ich víťazstvo kalí trošku fakt, že hrdinovia z bojov museli čakať až na prelom tisícročia, aby sa im životná úroveň začala zvyšovať na dôstojnejšiu úroveň. Poniektorým to dvihne tlak, ale napíšem rovno, museli čakať na Vladimíra Putina.

Novoruskí vojaci na frontovej línii. Vysielačka napravo už čo to pamätá ale iste šifruje stále dobre Foto: SouthFront

Pár slov k armáde Novoruska. Je teraz zvykom prirovnávať ju k tej Červenej či už z kladnej stránky (hrdinovia bojujúci proti fašizmu) alebo s tej zápornej: ruskí okupanti, ktorý bez rozmyslu útočili v roku 1941 tak aj v roku 2015.

Novoruská armáda je absolútne iný level.

Útočia koordinovane, po príprave, REB (rádio-boj) je samozrejmosť, vážia si svoju živú silu, snažia sa minimalizovať straty. A je zložená na 100% z dobrovoľníkov, čo teda v časoch Veľkej vlasteneckej nehrozilo.

Útočia na zakopaného nepriateľa (Uglegorsk 2015) hoc je aj 2-3 krát početnejší, útočia a vyhrajú…

To je o statočnosti, o motivácii…dnes sú tzv. uzáverové oddiely (strieľali na vlastných, čo utekali z boja) na ukrajinskej strane.

Strelkov (naráža na mieru vlastenectva) poznamenáva, že nie Novorusko by sa malo pričleniť k Rusku, ale Rusko je potrebné pričleniť k Novorusku.

Keď čítam miestnych „expertov na Rusko a Novorusko“ (mená si dosaďte sami, od diskutéra na SME až po poslanca parlamentu) ako s dešpektom píšu o ruských mužíkoch, tak tam niet pomoci.

To chce poznávací zájazd na front pre dotyčných, nech si vyskúšajú osobne ofenzívu na povstalcov alebo ešte lepšie tú povstaleckú.

Si myslím, že bola by z nich potom dobrá reklama na pampersky…

One comment

 • Pán je, tuším, odborník…
  Prehľadnejší a odôvodnenejší názor na Veľkú vlasteneckú vojnu som ešte nečítal.
  😀
  Neviem, za akým účelom ste publikoval tých niekoľko odstavcov, pán Juriš.
  Ak ste chceli vyrovnať pretlak v hlave, potom bravó.
  Ak je to však primárne určené čitateľom, z ktorých KAŽDÝ má možnosť nájsť si hodnotnejšie fakty. KAŽDÝ má dostatok vlastnej inteligencie na utvorenie vlastného názoru… potom ste sa strápnili.
  A pokiaľ má tých pár viet obhajovať vojakov za slobodu Novorossije , robíte medvediu službu práve drístalkom zo SME, Denníka N a celej plejády mainstreamu.
  Skúste svoje vety konzultovať s niekým, kto má viac informácií, vedomostí; kto je väčší odborník na Veľkú vlasteneckú, Stavku, Stalina, ekonomickú situáciu ZSSR a Ruska etc. etc. Pochybujem, že sa vám podarí zohnať objektívneho teoretika a analytika bojov na juhovýchode Ukrajiny, takže aspoň viacero zdrojov (na ruských fórach ich máte habadej) priamych účastníkov skúste prelúskať.
  Bez urážky, pán Juriš.
  Dvadsať viet, z ktorých je viac ako polovica venovaná vašim úvahám o novoruskej armáde, by sa naozaj nemalo volať „Môj pohľad na Veľkú vlasteneckú vojnu“.
  🙂
  Peace & smrť fašizmu!

Pridaj komentár