Moslimský starosta Rotterdamu vydal príkaz na streľbu do Turkov v prípade potreby

Starosta holandského Rotterdamu Ahmed Aboutaleb pôvodom z Maroka vyhlásil, že špeciálne ozbrojené bezpečnostné sily, ktoré poslal v sobotu večer 11. marca do napätej patovej situácie okolo tureckej ministerky, mali povolenie v prípade potreby strieľať.

Starosta v televíznej talkshow Nieuwsuur (Hodina spravodajstva) v pondelok večer povedal, že špeciálnu ozbrojenú zásahovú jednotku poslal k tureckému konzulátu pre obavy, že 12-členný sprievod ochrankárov, ktorý pricestoval autami z Nemecka do Holandska s tureckou ministerkou sociálnych vecí a rodiny Fatmou Betül Sayan Kayovou, môže byť ozbrojený.

Podľa slov Aboutaleba bolo dôležité „zabezpečiť, že ak dôjde ku konfrontácii, budeme pánmi my„. Starosta dodal, že jednotka dostala „povolenie strieľať„.

Holandská televízia vtedy odvysielala zábery, ako polícia zastavuje ministerskú kolónu neďaleko tureckého konzulátu v Rotterdame a bráni ministerke vo vstupe do budovy.

Tureckú ministerku nakoniec v skorých nedeľných hodinách eskortovali preč z Holandska. Predtým Holanďania takisto odmietli povoliť návštevu tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla. Obaja ministri chceli predniesť príhovory na zhromaždeniach tureckých prisťahovalcov pred tureckým budúcomesačným referendom o reforme ústavy, ktorá by zaručila prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi väčšie právomoci.

Holandská vláda vtedy uviedla, že si neželá, aby tureckí politici robili kampaň medzi tureckými emigrantmi v Holandsku, čo Erdogan označil za „pozostatky nacizmu„.

Holandský premiér Mark Rutte dnes, v posledný deň kampane pred holandskými parlamentnými voľbami zatienenými diplomatickou krízou, zopakoval, že holandské úrady pracujú na odstránení napätia s Ankarou.

One comment

  • Ajáj! – zaklínadlo „muslimský“! Treba sa vrátiť do čias anglického agenta z obdobia 1. svetovej vojny – Lawrencea z Arábie, ktorého úlohou bolo viesť guerilovú vojnu Arabov proti Turkom – aby sa Briti dostali k zdrojom ropy na blízkom východe, a aby sa zároveň vytvorilo územné predpolie
    pre vznik Izraela – už počas 2. svetovej vojny. Takže alžírsky žido-arab z Rotterdamu dal príkaz…

Pridaj komentár