„Mukačevská“ jednotka Pravého sektoru unikla z obkľúčenia .

O udalostiach v Mukačevo (Ukrajina) sme už písali. Jednotka dobrovoľníckeho ukrajinského korpusu (DUK) sa 11. júla 2015 dostala za dodnes nevyjasnených okolností do  ozbrojeného konfliktu s miestnou „štátnou mocou“. T.j. „de facto“ s miestnym pašeráckym podsvetím.

V boji utrpela jednotka DUK straty. Zdá sa, že bola zaskočená silnou paľbou zo strany polície. Celkovo v bojoch zahynuli 4 ľudia a 13 bolo zranených, väčšina strát bola na strane jednotky DUK.

V tejto súvislosti ťažko povedať, ktorá z bojujúcich  strán zastupovala ukrajinský štát. Pravdepodobne žiadna. A ak, určite to nebola miestna polícia.

DUK

veliteľ jednotky DUK po úniku jednotky do karpatských hôr. Foto: Pravý sektor

Spomenutá jednotka DUK sa stala predmetom vnútropolitického konfliktu ako aj masívnej operácie ukrajinských ozbrojených síl. Nasadené boli jednotky výsadkárov, vzdušné sily, obrnené vozidlá.

Niektorí členovia jednotky DUK (min. dvaja ?) sa vzdali, ale zbytok bol odhodlaný bojovať do konca – vyhlásili, že majú právo na svoj posledný boj.

Nech si myslíme o Pravom sektore a jeho jednotkách čokoľvek, tejto konkrétnej statočnosť nechýbala.

Jednotke sa podarilo dostať sa k „vlastným“ napriek tomu, že vzhľadom k počtu protivníkov nemala teoreticky šancu. Jedna z verzií je, že k „svojim“ prešla cez poľské územie.

Počas posledných týždňov boli informácie o unikajúcej jednotke DUK  rôznorodé, často až protichodné. V súčasnosti únik jednotky z obkľúčenia potvrdil hovorca 13 práporu DUK Alexej Byk:

„Pokiaľ ide o našich chlapcov, ktorí sa zúčastnili udalostí v Mukačeve: nachádzajú sa na bezpečnom mieste. Všetko je s nimi v poriadku. Ich život je ohrozený, preto im môže akákoľvek informácia v tejto otázke uškodiť, takže ju nezverejníme“,

zdroj

[sociallocker][/sociallocker]

Pridaj komentár