Musíte niečo spraviť aby sa Rómovia nerodili do blata.

Sused za koľko predávate byt? – pýta sa Rom.

Za 70 tisíc.

Tak to ja ponúknem svoj za 100.

Ja svoj už dva roky predávam za 70 a ty svoj chceš predať za 100?

Ale ja nemám suseda Róma..

 

V roku 1990 sa ma v Trnave jeden Slovák opýtal ako to v Poľsku máme s Rómami. Vtedy som to ešte nevedel, ale po včerajšej relácii v TA3 viem, že som vtedy stretol svojho prvého xenofóba plného predsudkov, ktorý nevie nič o Rómoch.

Rómovia zabezpečujú Slovensku prvé perpetuum mobile, samo generujúci a samo obnovujúci  sa  zdroj problémov, ktoré sú pod drobnohľadom najrôznejších aktivistov, ktorí si myslia, že sú v tejto problematike vzdelaní ale hlavne z týchto problémov žijú.

Ďalším podobným lukratívnym zdrojom problémov budú o chvíľu tzv. imigranti.

Už stovky rokov všade kde sa objavia Rómovia žijú si svoj život. Nezvládli ich „integrovať“ ani také „ľudskoprávne“ systémy ako socializmus či komunizmus, ktoré mali iné formy nátlaku ako dnes majú moderní aktivisti. Pamätám ako v Poľsku, keď som bol malý, opýtal som sa mamy prečo Rómovia nerobia v tej veľkej fabrike čo u nás stoji? Mama mi odpovedala, že aj robili ale, že sa s nimi nedá.

S Rómami sa za komunizmu nedalo, bude sa s nimi dať dnes? Akými argumentami ich presvedčime? Ľudskými právami a dávkami.

Alojz Hlina spomenul problém pôrodnosti Rómov na čo mu Klára Orgovánová povedala, že tí Rómovia budú pracovať na dôchodky. Tiež povedala, že musíme niečo spraviť aby sa tí Rómovia nerodili do blata. Zvláštne je, že Rómovia nemusia s tým blatom robiť nič. V skutočnosti celkom scéna ako z Monty Pythona – Rómovia pracujúci gadžom na dôchodky. Neviem čo mi pripadá viac absurdné Rómovia alebo imigranti-moslimovia pracujúci neveriacim na dôchodky.

Laco Oravec z nadácie Šimecku teda človek, ktorého náplňou prace je tváriť sa ako mních, ktorý berie meno Panne Márie do úst, keď vyslovuje pojem „ľudské práva“ – veľmi dobre splnil úlohu, keď Hlinovi vytkol nejaký pokus o zníženie dávok. Veď oni sú predsa v hmotnej núdzi a konštitúcia SR… bla bla bla – to treba vidieť. Ten profesionálny aktivista použil súvetie „xenofóbni zamestnávatelia plní predsudkov, ktorí nič o tej skupine ľudí nevedia“.

Zahrajte si takú hru. Choďte za susedom a povedzte mu, že predávate byt, takej slušnej rómskej rodine (ja som to vyskúšal a ten byt som naozaj predával) okamžite z každého milého suseda a obzvlášť z mladej mamičky vyrobíte xenofóbku plnú predsudkov.

Starí Gréci a ani Rimania nepoznali pojem xenofóbia, ale poznali zdravý rozum. Dnes sa Váš zdravý rozum volá sa … xenofóbia.

Mariusz Malinowski

http://www.ta3.com/clanok/1091617/riesenia-romskej-otazky.html

16 komentárov

 • Inak všetci, čo tu píšete, podliehate/me nášmu kultúrnemu stereotipu, ktorý prepokladá, že všetci budeme rovnako bývať, zmýšľať a chovať sa, pričom sa tu snažíme z Rómov, alebo cigánov urobiť nič iné, len trochu potmavších gadžov. Správne riešenie problému je iné, skôr by sa malo uvažovať o tom ako dosiahnuť vynutiteľnosť práva a zákonov, lebo problémy s neprispôsobivými bielymi sú rovnaké, problém je niekde inde, politici v súvislosti s nečinnosťou polície a úradov z toho vytĺkajú kapitál, jednak volebný (Kotleba) alebo finančný (zvyšok, ten berie peniaze za svoju rétoriku od sionu).

 • 6 rokov chodenia po osadách na Spiši a Zemplíne. Existuje jedno riešenie, ktoré sa principiálne neukazuje. Mali sme plán – projekt, kde sme vedeli zamestnať stovky Rómov, sedávali sme aj v Parlamentke, jedine Lucka Nikolson otvorene povedala, Romnákov nikto nepotrebuje riešiť – je to zástupný problém. DOkonca ani Kotlebovci, začas ktorí su v parlamente nepodali ani jeden rozumný návrh. ALe vrátim sa k 6 rokom chodenia po osadách – výsledok sme dali do Knihy – https://www.hithit.com/sk/project/1691/vydanie-knihy-oslobodenie – len o tom nikto nechce reálne hovoriť…

 • PRAVIDLA POSTUPNEHO ROZPADU SVETOVYCH CIVILIZACII OD NAJSTARSICH CASOV
  Zmapoval americky sociolog a vedec ruskeho pôvodu P. Sorokin v horizonte stáročí s pomalym tempom zavažných nasledkov. Analyzoval kulturnu dynamiku (zmenu) spolocnosti z hladiska hodnotoveho- t.j. umeleckeho, vedeckeho, politickeho, mravneho, kulturneho).
  Prečo zanikli velke civilizacie ? :
  Vedeli to uz stari Rimania, ze kultivácia sexualnej sily hrala vzdy velku ulohu aj v kultoch a suvisela so vznikom, vzostupom a padom civilizacii. Nabozenstva sa preto snazili sexualitu kultivovat. Aky su ludia a jednotlivec, taka bude cela kultura a sudrznost vztahov v spolocnosti. Od Stareho Egypta to sleduju kronikari a rozni autori aj priamo z danej doby uz pred 4000 rokmi a zhoduju sa ze zasadny vplyv na to má : extremna sexualna anarchia u sirokych vrstiev obyvatelstva (promiskuita, perverzia, prejavy homosexuality).
  Podobne v Starom Ríme. Egypte, Číne a inde. Pokiaľ boli urcujuce ich vysoke moralne naroky na muzov, zeny a rodinu tak Rím rastol, silnel a dobyval cely svet. Ked sa skazili, prisli orgie, suboje, obzerstvo, necestnost vo vztahoch- bola to faza zaniku ked prisli o vsetko. Pri zaniku Ríma prestalo byt vsetko posvätné –aj manzelstvo a zaroven klesla porodnost.
  Sorokin hovori, ze civilizacie sa rozpadaju spolu s HODNOTAMI RODINY .
  Hovorí: „NIET ANI JEDNEHO PRIKLADU SPOLOCNOSTI, KTORA BY SI UDRZALA VYSOKU KULTURNU POZICIU POTOM, CO PRISNEJSIE NORMY NAHRADILA UVOLNENEJSIMI … !“ Sorokin pred 50 rokmi pisal – „a toto sa deje teraz“ !

  Je to ako presny matematicky vzorec z dejin: Ked kultury silneju je napr.v umeni vidiet cudnost vytvarneho vyjadrenia v zobrazeni ludskeho tela. Prechodom do eroticizmu, uvolnenej moralky a sexualizacie zaznamenavame.

  7 VEDECKY PRESKUMANYCH FAZ :

  1.      MUZI PRESTANU VIEST RODINY K ZBOZNOSTI (t.j. nectia si hodnoty, blizkych ako osoby s ludskou dostojnostou)
  2.      ZANEDBAJU ZENY A DETI PRE POLITICKO-  MATERIALNE CIELE (kariera, svoje ciele)
  3.      ZMENA SEXUALNEHO SPRAVANIA (muzi su rozpustili v sex.oblasti, napr. beru si zeny z inych kast, perverzita)
  4.      ROLA A STATUS ZENY DOMA STRATIA HODNOTU (zanedbanie, podcenovanie zeny a jej ulohy, pocit menejcennosti u zeny, zostava v domacnosti a rodine ako spolocensky druhorada osoba, snazi sa o nasledovanie podobnych snah muz- majetok, sex volnost,hedonizmus, minimalizacia potomstva )
  5.      SUTAZ A BOJ MEDZI MUZOM A ZENOU (rozvody, nemanzelske, opustene deti, militantny feminizmus, zmena tradicneho „rodinneho“ poslania zeny za sutazivy karierny rast a spolocensky status,  bezohladne presadzovanie sa )
  6.      STRACA SA LOJALITA SKUPIN V SPOLOCNOSTI A NASLEDUJE PYSNY INDIVIDUALIZMUS (nikto nikomu nie je verny, dochadza k strate trvalej sudrznosti, sebeckost, individualiznus, narod je oslabeny konfliktom, nik sa pre nic neobetuje- hoci celu kulturu vytvara fakt vzajomnej dohody a spoluprace na veciach, na niecom co je dolezitejsie ako moje sebectvo, lakomost- napr.zastat sa niekoho v ramci pravdy ci „zomriet za Spartu v boji“ ako v Grecku – smrt vztahov)
  7.     NEVERA V BOHA , STRATA MORALNYCH PRINCIPOV A RODICOVSKEJ AUTORITY Dosledok : ZAVAZNE EKONOMICKE DOSLEDKY, REVOLUCNA ZMENA A STRATA SLOBODY (oslabenie vlady, ekonomicke konflikty, krach ekonomiky, zomieranie statu , VTRHNUTE BARBAROV (ako do Rima) ALEBO NASTUP KRUTEHO DIKTATORA !)
   
   
   ZDROJ: z archivu pravidelnej relacie „Ariadnina nit““ na http://www.slobodnyvysielac.sk
  03.01.2014 | prevziať | vypočuť
  téma: Sexuálna výchova, hosť: RNDr.Emil Páleš CSc – vedec, predstaviteľ sofiológie, moderuje: Boris Koroni

  • Len pre doplnenie ohľadom „vtrhnutia barbarov“ : body, ktoré boli spomenuté, spôsobili, že sa v Rímskej ríši v dobe jej úpadku rapídne znížil záujem „Rimanov“ slúžiť vo vojsku, čo viedlo k tomu, že vojenská sila pôvodne rekrutovaná z „domáceho obyvateľstva“, bola masívne nahradzovaná nerimanmi, tzv. barbarmi – žoldniermi. Na sklonku existencie Západorímskej ríše, bola už veľká časť jeho vojska, vrátane veliteľských kádrov či elitných gardových jednotiek, tvorená práve týmito barbarmi (prevažne z germánskych kmeňov, ale aj Huni, Galovia a i.).

   Samozrejme rímske autority si uvedomovali potrebu príslušníkov týchto kmeňov civilizovať (romanizovať) a podnikali na to aj patričné kroky, ako bolo napríklad vychovávanie potomkov barbarských náčelníkov (rukojemníkov) v Ríme podľa rímskych zvyklostí.

   Dejiny však ukázali, že táto snaha bola neúspešná. Bol to práve barbar Odoaker, slúžiaci ako dôstojník v rímskej armáde (pôvodne najatý rímskym aristokratom a Orestom, aby zvrhol cisára Nepota a dosadil na trón jeho syna), ktorý zosadil mladého cisára Romula Augustula a zasadil tak posledný (formálny) úder Západorímskej ríši.

   Alebo úspešná – závisí to od uhla pohľadu – vzhľadom na to, že „barbarom“ sa podarilo rímske vzdelanie využiť na porážku samotného Ríma.

   • A teraz za zamyslime nad tým, že prečo, keď migranti obohacujú západné spoločnosti, sa ich tieto spoločnosti snažia dostať k nám.

 • … len na upresnenie, Rómov, vytvorili komunisti minulého režimu; tiež som istý čas za socializmu býval vo vchode s troma cigánskymi rodinami a nebol s nimi žiaden problém. Dospelí pracovali v sklárňach v Zlatne a deti chodili do škôl. Východisko vidím v praktickom ukázaní cigánskym deťom iných možností, než ísť v stopách svojich rodičov z cigánskych osád. Čím skôr s nimi začneme pracovať, tým väčšia je šanca na úspech. Tie deti vidia iba príklad v živote svojich rodičov, v dosť bezútešnom prostredí; od mala vidia bezvýchodiskovú situáciu, ktorú často ich rodičia (sami nevedia riešiť; čítali ste už niekde štatistiku samovrážd Cigáňov?) a neskôr po ich vzore aj sami, riešia alkoholom a inými drogami. Zdroje, ktoré im nepodmienečne poskytuje štát, idú vo veľkej miere na alkohol, cigarety a nezdravú stravu (…ženy aj počas tehotenstva fajčia a pijú alkohol). Nemajú pozitívne príklady a nevedia ako z toho von. Tu by mala byť hlavná práca organizácií pracujúcich s Cigáňmi. Motivovať deti na zmenu životného štýlu, zistiť o čo sa zaujímajú, čo ich baví, čo by chceli v živote robiť, čím sa živiť, lebo ako všetky deti sú tvorivé a potrebujú na svoj vývoj dostatok podnetov. V osadách ich nemajú alebo sú dosť obmedzené a nedostatočné. V tomto smere im je naša spoločnosť veľa dlžná a za danej situácie problém geometrickým radom – lavínovite narastá a na jeho vyriešenie v budúcnosti bude potrebné oveľa väčšie množstvo energie a úsilia. Ale tento štát, respektíve, jeho predstavitelia a štruktúry sa nezaujímajú nielen o riešenie tejto otázky, ale neriešia ani bezdomovectvo. Asi im to takto vyhovuje, alebo sa ich to zatiaľ nedotýka.

  • Ja poznam vela ciganov,ktori za socializmu zili slušne aj pracovali a aj ich deti dnes pracuju,pracovali aj ženy,Rom v preklade znamena človek,tak my neromovia sme neludia,bol velky rozdiel aj v socializme romovia z Vychodu a cigani ostatni,nechcem sa rozpisovat ale vtom case vedeli ake maju povinosti a teraz ,vedia ake maju prava,,,,

  • Problém je v tom, že znaky rómskeho etnika dnes konzervujú aj kultúrny kumunisti súčasného režimu.
   Naša spoločnsoť im nie je nič dlžná, akurát to že nie je dostatočne tvrdá v presadzovaní svojich pravidiel v duchu národných záujmov väčšiny. A kto tomu bráni? Skuste sa opýtať pána Oskara Dobrovského „veľkého fašistu“.

  • Dristate pane, z ciganmi je problem vo vsetkych krajinach. ROM je pamat. Pozrite si ako v RF si nacierno postavili domy a napichli sa na plynovodne potrubia a ako zautocili na pracovnikov opravarenskej sluzby ked museli riesit takto nimi sposobeny problem.Museli zasahovat tazkoodenci.Rovnost pre kazdeho,ked necigani vedia pracovat a neznuzivat socialny system, tak cigani to vedia vynikajucu.Argumenty su , spytajte sa socialnych pracovnicok na urade prace ake maju skusennosti s ciganmi,len sa spytajte.Takze kto tu je diskriminovanzy viac pan Jezovic? Apropos ak neviete aka je situacia na zakladnych skolach tak sa poinformujte ohladom Malcova pri Bardejove a zistite si preco tam musia zasahovat policajne hliadky aj na obranu ucitelov? Rovmost sanci pre vsetkych rovnako a nie tunelovanim eurofondov sluziacich na degeneraciu SR.

  • Pán Ježovič, zrejme som rasista, fašista, nacista, xenofób a ešte mnoho iných nadávok, ale aj tzv Rómovia sú prevychovateľní. Lenže nie po vašom. Ich prevychová len tvrdá päsť a disciplína – tak to robili aj komunisti za socializmu. Vy ste zrejme slniečkár a takto si predstavujete, že presviedčaním a pozitívnym príkladom prevychováte všetkých neprispôsobivých – aj Rómov a migrantov. Omyl, pane. Spomínam Rómov, lebo cigáni sú relatívne slušní a tzv prevychovaní.
   Rómovia ostali mentalitou kdesi v stredoveku. Už v Indii boli neprispôsobiví, tak ich nakoniec vyhnali. Rozišli sa po celej Európe, ale nátura im ostala. Čiastočne ich zmenil socializmus, aj to len tvrdými trestami, ak neplnili, čo mali určené. Niektorí sa aj poučili a dodnes pracujú oni, aj ich deti. Tí ostatní len zneužívajú našu tzv ľudskosť a sú teda jedinými bytosťami, ktoré prešli zo socializmu do komunizmu – nemusia pracovať, ale dostanú všetko. Problém len je, že chcú čoraz viac a ešte aj robia nám ostatným zle.
   No a imigranti sú z rovnakého súdka, taktiež neprispôsobiví a ešte aj o dosť násilnejší. A keď nám naša tzv ľudskosť nepovolí poradiť si s Rómami – ako si poradíme s migrantami?

 • Nagyságosúr

  Ja by som upriamil vašu pozornosť napríklad aj na toto tu: http://www.cas.sk/clanok/454181/megaluxusny-sobas-v-michalovciach-nevesta-vysolila-za-saty-3-500-celkova-suma-za-svadbu-vas-dorazi/ . Tu je vidno, že poctivou prácou môže aj mladý cigáň zarobiť dosť prostriedkov na slušnú svadbu a výbavu. Potešte svoje oči, nuž a my sa musíme asi viac snažiť 🙂

 • a čo urobia cigáni, aby sa nerodili do blata?

 • ziadny „rom“, „romovia“

  po slovensky sa tym tvorom hovori CIGANI !

  • Presne tak!!! Celý článok som nevedel o kom to tu čítam! Všetky indície ukazovali na CIGÁŇOV a v článku sa spomínajú stále neakí RÓMOVIA!!!

Pridaj komentár