Na ruskom Kryme bola zapojená tretia vetva napájania

Posledné dni februára Krymčanov čakalo prekvapenie. Oficiálne miesta varovali občanov pred možnými problémami v elektrickej sieti súvisiacimi s prifázovaním ďalšej línie napájania o výkone 200MW.

Koncom minulého roka sme Vás informovali o pripojení prvých dvoch línií s celkovou kapacitou 400MW. Plánovaná kapacita vedenia je 800MW, avšak o pripojení ďalších dvoch línií sa uvažovalo až niekedy na jar. Ruskí energetici výrazne urýchlili práce a v predstihu dokázali zapojiť tretiu časť vedenia. Momentálne je teda Krym napájaný vedením o celkovej kapacite 600MW.

V časoch relatívneho pokoja pri vzťahoch s Ukrajinou je práve toto kapacita, ktorá bola pravidelne odberaná z Ukrajiny. Dá sa povedať, že dodávka elektriny sa dostala na predkrízovú úroveň, aj keď je podľa mňa súčasný stav nie je ideálny, keďže neposkytuje rezervu pre možnosť zvýšeného odberu. To však skončí po pripojení štvrtého vedenia a celková kapacita dodávky energie na Krym sa zvýši na 800MW. Podľa dnes avizovaných správ aj štvrtá línia bude spustená predčasne

Krymčania sa v telefonickom hlasovaní už predtým vyjadrili so zdrvujúcou prevahou 94%, že nechcú sa viazať pri dodávke energie na Ukrajinu a radšej pretrpia dočasné problémy s dodávkou energie. Rusko už neobnovilo zmluvu o dodávke energie s Ukrajinou, ktorá bola vzhľadom na výlučnosť dodávateľa nevýhodná pre Rusko.

Komicky vyznieva ukrajinský komentár, ktorý hovorí, že pripojenie Krymu k Rusku je Porošenkovým víťazstvom nad Putinom, keďže ho prinútil prijať krajne nevýhodné riešenie dodávky energie na Krym.

Zdroj:

One comment

  • Ano, co sa tyka Krymu, tak v Kyjeve aj Washingtone len od jedu skripu zubami. Vedia totiz ze si to zapricinili sami a ze s tym okrem vydavania prazdnych vyhlaseni a standardnej medialnej masaze uz nemozu nic robit.

Pridaj komentár