Na Ukrajine sú od roku 1918 riešením konfliktov naďalej …vidly…

Nedávno som si pri jednom mene v jednej analýze prečítal pojem „ukrajinistka“. Predpokladám, že každý apologeta ukrajinskej UPO-OUN-ovskej minulosti je automaticky „ukrajinista“ a kritik je zároveň rusofil či putinofil.

Ešte pred tým som v českej TV videl jednu takú ukrajinistku, ktorá tvrdila, že banderovci majú na Ukrajine hrdinský bohatiersky étos. Ten étos sa začína 1. septembrom 1939, skôr sa už nedalo?

Výber z omrviniek ukrajinských dejín, ktorými mierumilovný ukrajinský národ obšťastnil svojich susedov …

  1. september: dedina Smerdyń okres Łuck, miestni Ukrajinci brutálne vraždia poľského učiteľa, 30 rokov, jeho brata, 15 rokov a Ukrajinca, u ktorého bol na návšteve (zrejme ich bránil).
  2. september: dedina Kniahininek okres Łuck Ukrajinci beštiálne vraždia siedmich vojakov, jazdcov Poľskej Armády spiacich v stodole.
  3. september: Ukraincy podnietili vzburu v okolí Mikolajeva nad Dniestrom. Vyzbrojení strelnými zbraňami a tiež sekerami, vidlami, kosami, bodákmi, nožmi atd., ovládli 10 dedín, kde zaviedli „ukrajinskú vládu“. Ich bandy vraždili Poliakov civilov a tiež jednotlivých poľských vojakov.
  4. september: v dedine Stawyżany a Oborczyn skupiny OUN odzbrojili a zavraždili 500 poľských vojakov. Veliteľom jednej zo skupín bol Lew Szańkowskicij, neskorší ukrajinský „historik„.
  5. september: dedina Smerdyń okres Łuck, ozbrojená skupina Ukrajincov zavraždila v lese 22 Poliakov:

– manželov starčekov vo veku 80 rokov,
– 5 chlapcov vo veku 10 – 14 rokov,
– 4 deti v predškolskom veku,
– 9 žien vo veku 20 – 35 rokov,
– 2 dievčatká vo veku 11 – 13 rokov, ktoré pred smrťou boli znásilnené.

  1. september: dedina Krupsko okres Żydaczów miestni Ukrajinci narazili na ceste na utekajúcu poľskú rodinu a zavraždili ju (rodičov a deti)
  2. september: dedina Helenówka okres Łuck, Ukrajinskí sedliaci utopili svojho suseda Poliaka v rieke a vykradli jeho hospodárstvo.
  3. september:

– dedina Jasienica Ukrajinci v noci podpálili stodolu so spiacimi poľskými vojakmi;
– dedina Klusk, Ukrajinci umučili a zavraždili 9 Poliakov;
– dedina Majdan; zavraždili 6 Poliakov;
– dedina Żukov vražda 4 člennej rodiny a podpálenie ich hospodárstva;
– cesta z Koniuch do Brzeżan, vražda 4 utečencov z centrálneho Poľska
– Koniuchy vražda 3 Poliakov a Žida spolu s 3 dcérami.

  1. september:

– v dedinách Tatarów, Worochta a Żabie, miestni Rusíni strážia a zatarasujú cesty k dedinám v obave pred útokom susedov … Ukrajincov.

– Ukrajinci z dediny Smerdyń útočia na poľskú dedinu Młynek, ktorú obývajú dôchodcovia, bývalí baníci z Horného Sliezka. Ukrajinci vraždia všetkých, vrátanie vnúčat, ktoré boli u starých rodičov na prázdninách, celkovo 50 obetí.

. ..

Možno takto pokračovať až do roku 1947. Každý kto sa zoznámi s udalosťami, ktoré sa odohrali v polovici prvého mesiaca 2. svetovej vojny, ktorých hlavnými aktérmi boli Ukrajinci a to aj civili, musí vedieť, že parlament európskeho štátu, ktorý vyhlási Stephana Banderu za hrdinu, uctí si pamiatku Romana Šuchevyča a zároveň zakáže spomínať, resp. kritizovať to, o čom tu píšem, nepatrí do európskeho civilizačného priestoru. A nepatria tam ani tí, ktorí pred tými udalosťami zatvárajú oči.

A akom vidno na priloženej fotke, nič sa nezmenilo a Ukrajinci ešte nepovedali posledné svoje slovo…

11951556_923456914388703_2173092919645925486_o

Je to komentár dospelej ženy Ukrajinky k tomuto videu…

Mariusz Malinowski

One comment

Pridaj komentár