Na územie Maďarska vošlo spolu s imigrantmi vo vlaku niekoľko desiatok ozbrojených príslušníkov chorvátskych služieb

Migračná kríza zaviedla chorvátsko-maďarské vzťahy do nových dimenzií. Medzi oboma štátmi sa odohral incident, keď na územie Maďarska bol vypravený neohlásený vlak, v ktorom bolo podľa Reuters okrem 4000 imigrantov aj 40 ozbrojených príslušníkov chorvátskej polície. Maďarské úrady vlak zastavili v oblasti Magyarboly, eskortovali imigrantov, chorvátskych policajtov po odzbrojení zaregistrovali a zatkli rušňovodiča.

Maďari tvrdia, že Chorváti porušili medzinárodné a európske zákony. Bez akejkoľvek konzultácie s Budapešťou doviezli nad Balaton tisícky „utečencov„.
Maďari okrem toho neboli upovedomení Chorvátmi, že sa vo vlaku nachádzajú ozbrojení príslušníci chorvátskej polície.

Gyorgy Bakondi pre Reuters povedal že do konca dňa sa očakáva, že do Maďarska by mohlo doraziť ďalších 1,000-1,200 migrantov.

Hovorca vlády Zoltan Kovacs vo vysielaní televízie HirTV povedal, že udalisť „zvýšila podozrenie z porušovania hraníc„.

MM

Zdroj:

2 komentáre

 • provokace chorvatska. at si je prevazej jinudy kdyz madari nechcou pres sve uzemi. nakonec se kvuli zmetkum znesvarime mezi sebou
  .

 • z diskusie inde

  Neuveriteľná situácia
  Chorváti najprv prehlásia, že utečencov príjmú, potom na druhy den zatvoria svoje hranice zo Srbskom a utečencov, ktorí sa dostali na ich územie prevážajú autobusmi ku hranici s Maďarskom. Pričom Maďarsko dalo jasna na javo, že ich nechce a mapa hovorí tiež jasne: vytúžený smer utečencov (Nemecko) je smerom do Slovinska, rozhodne nie do Maďarska.

  Neverím, že chorvátska vláda je tak nesvojprávna. Toto neurobili omylom. To sa proste nedá.

  Ani Grecko len tak z vlastnej iniciativy neignoruje readmisnu dohodu s Tureckom a neregistrovanie utecencov.

  Toto uz skor vyzera, ze niekomu lezi Orban a nejednotna azylova politika tak v zaludku, ze nevaha riskovat Schengen. Ktohovie, co je skutocnym cielom.

  veď to je na cenu idiot roka
  streda: všetci ste vítaní
  štvrtok: už k nám nechodte (chorvátsko)
  čo bolo, bolo, terazky uz sem nechodte 😀

Pridaj komentár