Nádej na riešenie pašovania imigrantov je naivná

Hospodárske noviny predstavili návrh európskych opatrení, ktoré majú zastaviť prílev imigrantov. Ťažko povedať, či ide o perfídny zákulisný plán, premyslený do najmenších podrobností pričom jeho úmyslom môže byť vyvolať niečo iné, alebo len ďalší z naivných a nepremyslených plánov Únie, ktorými je táto neschopná organizácia preslávená široko-ďaleko.

utecenci

Už samotné zacielenie návrhu – likvidovať lode, je opatrením len voči koncového článku kriminálneho reťazca, ktorého súčasťou pašeráci sú. Viac ako evidentne ide o neprezieravý cieľ, keďže pri lukratívnosti biznisu akurát porastie dopyt po veľkých gumových člnoch a mierne sa zvýši cena za prepravu. Ale počet imigrantov sa nezníži

Za druhé sa predpokladá doslova vojna proti pašerákom za pomoci vrtuľníkov a lietadiel. Avšak aby sa zabezpečila legálnosť takéhoto konania, museli by mať vojská krajín NATO súhlas Bezpečnostnej rady OSN. Rusko sa však už vyjadrilo, že na podobné aktivity súhlas nedá. Pôvodný plán totiž rátal s aktivitami ďaleko širšieho rozsahu, kde by sa lietadlami bombardovali infraštruktúry pašerákov aj na zemi a to nielen v Líbyi, ale aj a Tunisku, Egypte. Samozrejme, že Rusko v tom videlo krycí manéver ako sa dostať okľukou ku humanitárnemu bombardovaniu do Sýrie a podobný nezmysel nemal žiadnu šancu na presadenie. Po trpkých skúsenostiach so zneužitím mandátu OSN zo strany krajín NATO v Líbyi roku 2011, Rusko nebude zo Západom kooperovať. Nehovoriac o tom, že sa ministri krajín Únie dohodli na pokračovaní sankcií, takže je výsmechom an jednej strane od Ruska niečo žiadať a na druhej strane ho škrtiť. Skrátka Únia je krajne nedôveryhodný a nespoľahlivý partner.

Takže jediné čo ostáva sú dve možnosti :

Dohoda krajín Únie s Líbyou a využiť možnosť operovať aj vo vnútroštátnych vodách a na pobreží krajiny. Po prekročení dvanásť míľového pásma bude nasledovať to isté čo doteraz  – humánne naloženie na loď a odvoz do najbližšieho európskeho prístavu

Druhá možnosť nie je veselá – vojská NATO budú ignorovať neexistenciu mandátu a začnú operovať na otvorenom mori v medzinárodných vodách. Keďže ich nebude viazať žiadny prísne ohraničený mandát, budú si vyberať aj teritoriálne neohraničenú oblasť a tak budú môcť konečne zaútočiť na Sýriu. Čo to bude znamenať, asi všetci tušíme.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár