Náklady na imigrantov v Nemecku explodovali a napätie vzrastá.

Za posledné 4 roky náklady na ubytovanie žiadateľov o azyl v Berlíne narástli 45x, ako vyplýva z odpovede Dicka Gerstla, sociálneho tajomníka (CDU) na interpeláciu ľavicových poslancov v parlamente.

Od roku 2010, keď náklady na ubytovanie 2708 žiadateľov o azyl boli vo výške 2 100 000 Eur došlo k nárastu na takmer 94,9 milióna Eur v roku 2014 pre celkove 11 262 žiadateľov o azyl. Priemerné výdavky za utečenca narástli viac ako desaťnásobne – od 778,37 euro na osobu na 8425,19 eur.

Má to dva dôvody. Jednak sa minuli dopredu určené priestory na ubytovanie, ktoré boli v podstate len za režijnú cenu. Druhý dôvod je, že štát musí platiť ceny, ktoré si určujú podnikatelia s ubytovaním. Títo nie sú samozrejme žiadna charita a ubytovanie berú ako biznis. Vysoký dopyt potom generuje aj vysokú ponuku ceny, hoci štátni úradníci neustále hovoria o vydieraní a predražovaní.

Samozrejme je tu aj podozrenie z korupcie. Dnes ide na celonemeckej pôde o miliardový biznis, kde garantom je mimoriadne dobre a presne platiaci štát, niet sa čo diviť, že sa okolo tohto podnikania zlietajú supy, snažiaci sa túto zdochlinu čo najrýchlejšie ošklbať.

Hovorí sa o predražovaní súkromných zariadení sociálnej starostlivosti, keď vraj evidujú viac zamestnancov, ako majú reálne a auditorská správa zas hovorí o podivnom prideľovaní zmlúv zo strany štátu, keď v júni neexistovala jediná verejná ponuka na poskytnutie žiadosti o ubytovanie zo strany štátu napriek uzatváraným zmluvám.

Severné Porýnie-Westfálsko kolabuje

Tento stav je typický pre celé Nemecko. Všetky priestory praskajú vo švíkoch a podľa Focusu v Severnom Porýní-Westfálsku je dnes 77000 žiadateľov o azyl, ktorých už niet kam ubytovať.

Imigranti síce prichádzajú do 500 miestnych centier pre počiatočný príjem v Dortmundee, Bielefelde, Unna-Massene, Burbachu a Bad-Berleburgu, ale odtiaľ sú okamžite distribuovaní od obcí a miest. Tieto vytvorili 60 inštitúcií so 17 tisíc miestami pre umiestnenie žiadateľov o azyl, ale z nich je dostupné len asi 10 tisíc miest, napríklad kvôli uzavretiu ôsmych prístreškov pre ovčie kiahne. Bývajú všade, kde sa len dá, na každom mysliteľnom mieste. Počas školských prázdnin okupujú telocvične a priestory škôl v dvojpochodových posteliach, sú umiestňovaní na štadióny, športoviská, supermarkety, lode, hotely s voľnými miestami atď.

Mnoho z nich pochádza z vojnových zón krajín ako je Irak, Sýria, či Somálsko, ale okolo 40% prichádza z balkánskych krajín, kde nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Kritika Balkáncov má opodstatnenie v tom, že hoci napríklad v Essene tvoria vyše dvoch tretín imigrantov, 99% z nich sa azyl neposkytne a vracajú sa domov. Im sa to však mimoriadne oplatí. Počas celého procesu majú zadarmo bývanie, jedlo a vreckové. V prípade chorých a postihnutých aj perfektnú nemeckú lekársku starostlivosť – no nekúpte to 🙂 Len pre informáciu, vreckové na jedného dospelého je 143 Eur a na dieťa v závislosti od veku 84-92 Eur.

Vzhľadom na to, že azylový proces trvá cca pol roka, mnohí z Balkánu na zimu jednoducho odchádzajú do Nemecka, kde ju pohodlne strávia s planou penziou a toto robia opakovane.

Ako bolo spomínané v Berlíne, explózia nákladov na ubytovanie sa nevyhla ani Essenu, metropoli Severného Porýnia-Westfálska. Z pôvodne plánovaných 680 Eur na osobu zo začiatku je dnes 794 Eur a vzhľadom na nutnosť prenajatia miest v hoteloch centra mesta náklady ďalej rastú. Obce budú musieť tento rok uhradiť 35,2 milióna Eur, pričom krajinská vláda hradí len 22%. Niet sa čo diviť protestným náladám…

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

http://www.morgenpost.de/berlin/article205486417/Unterbringung-von-Fluechtlingen-Kosten-explodieren.html

http://www.focus.de/politik/deutschland/plaetze-sind-restlos-belegt-steter-fluechtlingsstrom-ueberfordert-kommunen-nrw-staedte-stehen-vor-dem-kollaps_id_4839919.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=facebook-focus-online-panorama&fbc=facebook-focus-online-panorama&ts=201507270900

6 komentárov

Pridaj komentár