NATO získalo výhodu obsadením Krymu – fikcia

NATO získalo výhody obsadením Krymu, konštatuje ruská Duma, parlament Ruskej federácie. V uznesení, ktoré prijali poslanci výboru pre zahraničné veci (VZV), sa konštatuje, že NATO posilnilo svoje vojenské kapacity, útočné aj obranné.

MOSKVA. Poslanci parlamentu Ruskej Federácie (PRF) z Výboru pre zahraničné veci (VZV) v pondelok večer upozornili na nebezpečenstvo západného vojenského napredovania v oblasti Čierneho mora, k čomu došlo po obsadení polostrova Krym.

Ukraiina - George Friedman

V správe, ktorý vypracoval poslanec Ivan Paškov a o ktorej informovala tlačová agentúra Interfax, sa uvádza, že obsadením Krymu NATO získalo dôležité pozície na námornej hranici s Ruskom.

Posilnenie flotily

V uznesení, ktoré prijali poslanci výboru VZV, sa konštatuje, že NATO posilnilo v Čiernom mori svoje vojenské kapacity, útočné aj obranné. Ide o bojové lietadlá s dlhým doletom schopné niesť riadené strely a o prieskumné lietadlá pôsobiace v tesnej blízkosti východných brehov Čierneho mora, ktoré môžu preniknúť hlboko do strednej Ázie.

Podľa informácií, ktoré majú k dispozícii ruskí poslanci, má NATO v úmysle posilniť svoju flotilu v Čiernom mori o šesť moderných dieselových ponoriek typu Dolphin

INS Dolphin

INS Dolphin

a o šesť nových vojenských fregát typu Sachsen – všetko z produkcie Nemecka.

Fregata Hessen pri tankovaní

Fregata Hessen pri tankovaní

Poslanci PRF odsúdili skutočnosť, že NATO výrazne zvýšilo svoje letecké a námorné obranné schopnosti v Čiernom mori dobudovaním nových raketových systémov námornej obrany (zameraných proti lodiam) s doletom do 600 kilometrov, ktoré sú schopné zasiahnuť Kaukaz.

Rezolúcia PRF upozornila, že z taktického hľadiska je hrozbou skutočnosť, že NATO pridalo v čiernomorskej oblasti dve brigády námornej pechoty, ktoré za podpory francúzskych vrtuľníkových lodí typu Mistral predstavujú potenciálne riziko pozemnej invázie.

Obmedzenie slobody slova

Členovia zákonodarného zboru PRF vyzvali v prijatom uznesení ruské médiá, aby „prijali vhodnú bezpečnostnú odpoveď na tieto výzvy“.

Zároveň upozornili na „zásadný význam“, ktorý má pre Rusko koordinácia krokov s Čínou a ďalšími krajinami Eurázijského zväzu, a na skutočnosť, že Čierne more je „kľúčovou súčasťou“ systému ruskej bezpečnosti.

Poslanci PRF v rámci pondelňajšieho zasadnutia výboru VZV schválili uznesenie o súčasnom stave vzťahov medzi EÚ, USA, NATO a Ruskom.

Vyjadrili hlboké znepokojenie nad vážnym obmedzením slobody slova a opakovane odsúdili Brusel, resp. Washington za podporu protiruských separatistov na juhu Ruska.

V uznesení výboru VZV sa uvádza, že Európsku Úniu už nemožno považovať za „strategického partnera“ Ruska.

————————————

Divný text, však?

Pritom toto všetko by bola pravda – keby Rusko nepredbehlo Američanov na Kryme, ako mali v úmysle. Lenže to by zrejme bola v našich médiách obrana mieru. A pre ľudí nenávidiacich Rusko by to bol odrazový mostík pre to, čo tak verne popísal George Friedman vo svojej knihe z roku 2007 „Nasledujúcich sto rokov“ a čo si môžete prečítať v tomto blogu. Zvlášť posledná veta stojí za zmienku „Rusko by sa ďalej rozkladalo, až by sa vrátilo k hraniciam zo stredoveku.

Originálny text je uvedený v denníku SME – so zrkadlovo obrátenými pomermi (vzhľadom na to, že reklamu SME nepodporujem, link si vyťukajte sami – ak chcete: je to na portáli SME – s pokračovaním  /c/7787773/rusko-ziskalo-vyhody-anexiou-krymu-konstatuje-europsky-parlament.html)

 

Zdroj:

Pridaj komentár